Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Bielsko 1939

Bielsko 1939

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: Patriotyczne Bielsko, Dodano: 2015-05-23 00:51:09
Rok zrobienia zdjęcia: 1939
Kategoria: Militaria,
Unikalna fotka z września 1939 roku. Żołnierze Wermachtu w Bielsku. Na głowie jednego z nich czapka funkcjonariusza Policji Śląskiej.
bladzmiana

Komentarze

Czapka
Data: 2015-05-24 Autor: Tygiel
Drobne, ale istotne sprostowanie. Nie istniała "Policja Ślaska", choć takie były pierwotne założenia autonomii województwa śląskiego. Służby porządkowe oddzielne od sił policyjnych z reszty kraju. Jednak nigdy tego pomysłu nie zrealizowano. Zatem w Bielsku działała Policja Państwowa, przekształcona potem przez okupanta niemieckiego w tzw. policję granatową, ale tylko na obszarze Generalnego Gubernatorstwa. Bielsko stało się po wrześniu 1939 r. integralnym terenem III Rzeszy.
Policja Województwa Śląskiego 1922-1939
Data: 2015-05-26 Autor: Patriotyczne Bielsko
Bardzo się pan myli. Miasto Bielsko w latach 1922-1939 należało wówczas do autonomicznego województwa Śląskiego. Zatem w Bielsku nie działała Policja Państwowa, tylko Policja Ślaska. 17 czerwca 1922 roku powołano policje śląską, która miała się wzorować na Policji Państwowej. Ciekawostką jest że w latach 1922-1939 policyjne przeszkolenie odbywało się m.in w specjalnej szkole mieszczącej się w Bielsku.
czapka
Data: 2015-05-26 Autor: nie zarejestrowany ~bercikowski
Niestety kolego Tygiel nie masz racji.Policja Województwa Śląskiego(PWŚl) byłą instytucją całkowicie niezależną od Policji Państwowej(PP). Podporządkowana była wojewodzie i sejmowi Śląskiemu. Na czele jej stał Komendant Główny. Od PP odróżniały ją własne podstawy prawne, umundurowanie(śląski orzeł piastowski na czapce,odznaka z numerem służbowym, napis 'Policja Województwa Śląskiego' ), rekrutacją, szkoleniem i wyposażeniem. Osobne były też zasady naboru do służby oraz wymagania, jakie musieli spełniać kandydaci. PWŚl finansowana była zdaje się w pełni ze środków Skarbu Śląskiego. Nie zmienia to faktu, że przez cały okres II RP usilnie starano się ograniczyć autonomie PWŚl i podporządkować ją w ramach struktur PP.
Bielsko miało odrębną autonomię
Data: 2018-11-13 Autor: nie zarejestrowany ~Małopolanin
Bielsko miało odrębna autonomię, nadana jeszcze przez cesarza Franciszka Józefa pod koniec XIXw. Autonomia ta została utrzymana w II RP i np. burmistrz Bielska nie był podporządkowany wojewodzie śląskiemu ale ministrowi MSWiA (w dzisiejszym rozumieniu) w Warszawie. To samo dotyczyło policji, nie było w Bielsku żadnej śląskiej policji

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Policja Śląska stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.049 s