Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Nieefektowne stare budynki – ale uwaga na kominy! Status quo ante i post ante

Nieefektowne stare budynki – ale uwaga na kominy! Status quo ante i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2015-06-13 21:07:55
Rok zrobienia zdjęcia: 1959
Kategoria: Architektura, Wspomnienie PRL-u,
To, że naszym Górnym Przedmieściem nikomu nie zaimponujemy architekturą jego najstarszej części, czyli uznanego za ciąg zabytkowy (!) wschodniego odcinka ulicy Jana III Sobieskiego gdzieś po ulicę Wita Stwosza – dalibóg – nie jest żadną tajemnicą! Przecież poza Domem Tkacza Nr 51, no i jeszcze willą Rudolfa Wiesnera Nr 67, jest to konglomerat zbudowanych w różnych okresach ubożuchnych domów rzemieślniczych i mieszkalnych o różnej wysokości i stylach, popadających zwolna w rujnację, bądź przeznaczonych przez władze miejskie do wyburzenia pod inwestycje takie, jak budowa kompleksu sądowo-prokuratorskiego Nr 5/9 oraz miniosiedla SM „Strzecha” Nr 40 a,b,c. Dopiero przedwojenna willa Klemensa Matusiaka Nr 62a i zwłaszcza zaprojektowany przez cieszyńskiego architekta Alfreda Wiedermanna Dom Oficerski przy Placu Zwycięstwa, uznać możemy za prawdziwe, współczesne perełki architektoniczne! Czymże zatem pokazane na zdjęciu siermiężne dachy z kominami zasłużyły na uwiecznienie? Pewnie do zrobienia zdjęcia zainspirował mnie przed laty ten frapujący rytm „starożytnych” kominów – spróbujmy więc może idąc tym tropem dojść do ich lokalizacji, a potem dopiero porównajmy ze stanem na zdjęciu współczesnym!

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2015-06-13
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2015
Przecieramy oczy: czyżby były to te same budynki? No, no – ależ wypiękniał dach pierwszego budynku, pokryty teraz czerwoną dachówką ceramiczną i z nowoczesnymi oknami połaciowymi, no i odświeżone tynki fasady podwórkowej! Nie mówiąc już o kominach, których przybyło w związku z modernizacją przewodów dymowych i przeznaczeniem części z nich na przewody spalinowe. Podobną sytuację możemy zaobserwować na sąsiednim, wyższym budynku, co prawda częściowo przesłoniętym przez bujne ulistowienie rozrośniętego drzewa. Także podwórko odgrodzone na zdjęciu archiwalnym od chodnika ulicznego szpetnym parkanem deskowym, teraz kryje się za miłą dla oka zielenią bujnego żywopłotu. Ale to zapewne nie pozwoli jeszcze – poza bywalcami tej okolicy Górnego Przedmieścia, na pełną identyfikację widzianych budynków!

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2015-06-13
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2015
Cofnijmy się więc o krok – pod sam murek z parkanem siatkowym opustoszałego domku Piotra Skargi Nr 11 (gdzie kiedyś krawiec p. Depa!), aby wreszcie umożliwić wszystkim lokalizację obu budynków i dokonanie oceny wizualnej zmian, jakie przyniósł generalny remont tego parterowego z poddaszem mieszkalnym: budynku narożnego Sobieskiego Nr 47 – Piotra Skargi (dawnego domu Linnerta!), przeprowadzony na przełomie wieków. Na pierwszy rzut oka: Francja – elegancja! Bo co prawda – tynk fasady już trochę przyblakł i pokrył się kurzem, ale nadal cieszy oko – zwłaszcza jeśli porównać to ze stanem ściany szczytowej sąsiedniego 2-piętrrowego budynku Nr 45, gdzie w oficynie – zaraz po wojnie piekarnia Stanaszka, w miejsce której po mincowskiej „bitwie o handel/rzemiosło” – Stolarnia WSS „Społem”. Patrząc, zapewne każdemu nasunie się myśl: jakim ładnym miejscem i powodem do dumy mogłoby być to nasze siermiężne Górne Przedmieście, no i oczywiście Starówka – gdyby Rada Miejska i Ratusz zrewidowały przyjętą hierarchię celów, przeznaczając więcej środków na rewitalizację zabytków…
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Dachy z kominami kamieniczek na Górnym Przedmieściu stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.039 s