Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Ulica Sobieskiego Nr 28 – Restauracja Mieszczańska; status quo ante i post ante

Ulica Sobieskiego Nr 28 – Restauracja Mieszczańska; status quo ante i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2015-06-19 20:38:19
Rok zrobienia zdjęcia: 1938
Kategoria: Portrety mieszkańców, Architektura, Fabryki i Firmy,
Skromna reklama na dwunastej stronie „Jednodniówki Bielsko 1933 – 1938” wydanej przez Stowarzyszenie Urzędników i Funkcjonariusz Komunalnych w Bielsku z okazji 5 LECIA URZĘDOWANIA w Bielsku Burmistrza Dra Wiktora Przybyły… Pomyśleć, że wydawnictwo to, zawierające na zaledwie dziesięciu stronach dwa artykuły: Jerzego Hessa „Bielsko w latach 1933-1938 (5 lat robót publicznych w Bielsku)” i Zygmunta Lubertowicza „Uśmiech Bielska”, no i jeszcze króciutki idylliczny wiersz Romana Gorączko „Zachód na szczycie Beskidu…”, uważane może być do tej pory za jedno z podstawowych źródeł wiedzy o problematyce i dokonaniach w najznakomitszym Mięście Powiatowym II RP, w ostatnich pięciu latach przedwojennych… Dużo mówiące są te reklamy firmowe sponsorów „Jednodniówki”: Bufetu Żywiec, Adolfa Gojnego mł., Karola Ochsnera i Syna, Henryka Hoffmanna, E.v. Münstermanna, Rudolfa Vogla, Franciszka Gańcarczyka z Ustronia (!), „Lenko” Sp. Akc., Bartelmuss i Suchy, itd.itd. – ogółem dwadzieścia osiem co znamienitszych firm bielskich, a wśród nich właśnie – na szóstym, a więc nie najpośledniejszym miejscu, owa „Restauracja Mieszczańska” Albina Herzyka na tak dobrze nam znanej ulicy Jana III Sobieskiego na Górnym Przedmieściu! Jeżeli ta restauracja – obok „Cristalu” na Placu Bolesława Chrobrego i „Bristolu” na 3-go Maja znalazła się na tak honorowym miejscu w wydawnictwie sławiącym dobrą robotę Burmistrza Przybyły, musi się ona mieścić w równie zacnym budynku, zapewne dotąd pryncypalnym w Bielsku! Przekonajmy się o tym i zaglądnijmy na „status post ante”…

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2015-06-18
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 10.2012
Przyznaję: nie pamiętam kiedy znakomita restauracja Albina Herzyka upadła, w czas okupacji czy nowego ładu powojennego, kiedy to z braku mieszkań, władza ludowa wiele lokali rzemieślniczych, sklepowych, restauracyjnych i nawet suteren przeznaczyła na cele mieszkalne dla tłumu przybyszów z najuboższych dzielnic Polski… Może też stało się to później, na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych w ramach „Bitwy o handel” Hilarego Minca? W każdym razie pożar, który zniszczył strych i uszkodził więżbę dachową w strefie kalenicy, powstał już w najnowszych czasach, dom opustoszał i mimo prowizorycznego zabezpieczenia dachu popadał w rujnację, w niczym nie pomogło mu zabijanie okien i blaszane ścianki osłonowe od strony ulicy i dojazdu boczego, zaś mała zeszłoroczna katastrofa budowlana na szczeście nikomu nie wyrządziła krzywdy – ale dała przedsmak losu jaki zaniedługo czeka cały ten zabytkowy budynek. Zabytkowy – choć nie tyle on sam, lecz cały dolny odcinek Ulicy Sobieskiego uznany został jako zabytkowy… W tym miejscu pewnie ktoś zauważy: willa Hugona Nitscha na Krzywym Mostku jest ładniejsza i w nie lepszym stanie, nikt nie ronił łez za zabytkowym Browarem i „Solniakiem” przy Browarnej, podobnie jak za willą cottage Josephyego w Olszówce Dolnej, która za niedługo podzieli ich los, tak jak i stareńkie domki wiejskie w Kamienicy pomiędzy Św. Małgorzatą i Nowym Cmentarzem… „Polska szkoła konserwacji zabytków”? A co to takiego, śmiej się pan z tego!

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2015-06-18
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 03.2013

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2015-06-18
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 06.2013

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2015-06-18
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 07.2014

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2015-06-18
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 03.2015

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2015-06-18
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 06.2015

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2015-10-26
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2015
Miło jest móc przekazać Pasjonatom „Beskidii” pomyślną wiadomość, dotyczącą przedmiotu jednego z najbardziej pesymistycznych wpisów: losu totalnie zrujnowanej byłej „Restauracji Mieszczańskiej” Albina Herzyka przy ulicy Sobieskiego Nr 28! Gdzieś od miesiąca może lub dwóch, zaczęło się tam coś dziać: na zaplecze zajechał samochód-betoniarka, pojawili się murarze, którzy rozebrali opalone i zgrębiałe elementy fasady bocznej, a potem przystąpili do robót murarskich i budowy nowego nadproża, wreszcie zaczęła się już na całego rozbiórka nadpalonego poszycia dachu i w końcu całej nadwątlonej więźby dachowej! Zagadniety Pan Majster twierdzi, że to nie rozbiórka tej zabytkowej kamieniczki, tylko przygotowanie do odbudowy, ale … kto go tam wię? Więc telefon do Szefa bielskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach, znanego nam już z najlepszej strony mgra Jacka Koniora i jego informacja: „Budynek ten, który objety jest ochroną zabytków ciagu ulicy Sobieskiego, po wykupieniu go przez prywatnego inwestora na cele użytkowe zgodne z jego funkcją, jest przez niego rekonstruowany ściśle według wskazań i pod nadzorem konserwatorskim, który pełni kierowana przez Mgra Koniora Delegatura WUOZ”! A więc kolejny raz: „Ojczyzna uratowana!”; wypada tylko poczekać na zakończenie rewaloryzacji budynku i udokumentować ten podniosły fakt zdjęciem dla naszej „Beskidii”! Żeby też po tak obiecującym początku z ratowaniem skazanych na samozagładę bielskich zabytków, ruszyło się coś z onegdajszą ozdobą Bielska – kamienicą Hugo Nitscha na Krzywym Mostku, no i willą cottage Josephego w Olszówce…

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: Tygiel Dodano: 2015-10-31
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1939
 Zdjęcie ze zbiorów pana Jacka Proszyka, za zgodą właściciela.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2016-01-30
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2016
Moi Państwo: warto zobaczyć - coś się tu dzieje! jeśli (tym razem!) pamięć mnie nie zawodzi: pierwszy przypadek restauracji doszczętnie zrujnowanego zabytku w Bielsku! Nieśmiało zapytuję: który będzie następny - może przepiękny niegdys dom Hugona Nitscha na Krzywym Mostku? Czyli w pryncypalnym punkcie Miasta - w rejonie SFR, Sądu, siedziby Rewaloryzacji Miejskiej, przyszłego wielopoziomowego parkingu, wreszcie targowiska miejskiego?

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2016-02-08
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2016
Kroniki upadku i restauracji budynku porestauracyjnego ul Sobieskiego Nr 28 - ciąg dalszy: 03 luty 2016 - 3 mansardy (nowość!) i podsiębitka dachu: robota aż się pali w rękach!

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2016-02-08
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2016
08 lutego 2016 - czyli pięć dni później: dach budynku porestauracyjnego gotów do krycia! Napięcie rośnie: co zobaczymy na dachu? Z całą pewnością nie papę - jak było przed upadkiem budynku, a nawet dachówkę z papy termozgrzewalnej, ino jak na samym Rynku - dachówkę ceramiczną! Mam pospolity gust, więc marzy mi się tradycyjna, koloru ceglastego - ale nie będziemy przecież wybrzydzali, jeżeli zobaczymy coś oryginalniejszego!

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2016-02-08
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2016

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2016-03-11
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2016
Stan z dnia 10.03.2016 - a więc dach rzeczywiście pokryto dachówką ceramiczną w odcieniu ceglastym - nieco jaśniejszym od tej z sąsiedniego budynku Nr 30. Ukończono także rynny i rury spustowe, na ukończeniu sa prace budowlane fasady wschodniej - tylko patrzeć, a nastąpią roboty tynkarskie i budynek nabierze wyglądu!

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: bartekkaszuba Dodano: 2016-03-18
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2010-2016
 Stan na dzień 18.03.2016


Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2016-08-31
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2016
Co prawda - fasada byłej Restauracji Albina Herzyka nadal straszy okrutnie odrapanym wyglądem, ale dla obiektywizmu odnotować musimy następną - prawdziwie "dobrą zmianę": wreszcie nowa stolarka okienna! Mamy ostatni dzień sierpnia 2016 roku, przed 77 laty był to ostatni dzień pokoju, a Mama odważyła się z nami dzieciakami odwiedzić puściutkie Kąpielisko Miejskie! Pamiętam - Miasto było jakby wymarłe, ulica Sobieskiego zawsze pełna gwaru - pusta, sklepy i piekarnia p. Króla (Sobieskiego Nr 13) co prawda otwarte, ale ruch w nich żaden! Ach Niemcy, Niemcy - dlaczego wyrządziliście nam to zło?

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2016-09-13
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2016
Skoro już tak się stało, że zostałem kronikarzem upadku budynku byłej Restauracji Mieszczańskiej Albina Herzyka, Sobieskiego Nr 28 – to niech i tak będzie, że gwoli obiektywizmu kronikarskiego – będę sprawozdawcą przywracania Miastu tego zabytkowego budynku! Krok po kroku: począwszy od wstydliwego przesłaniania niszczejącej ruiny, wreszcie rozbiórki nadpalonego dachu i położenia żelbetowego stropu nadparterowego, potem więźby dachowej, budowy sześciu mansard, podsiębitki połaciowej, pokrycia dachu dachówką ceramiczną, założenia stolarki okiennej i w końcu – osłonięcia murów zewnętrznych pod roboty tynkarskie w pierwszych dniach września 2016! Kształtu i kolorystyki tego, co ujrzą nasze oczy po zdjęciu „kokona” osłaniającego, jeszcze nie znamy, ale firma wykonawcza i jej Kierownik Budowy – mieszkający chyba nieprzypadkowo vis-á-vis, są jednak gwarancją tego, że będzie to coś pięknego!

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2016-11-10
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2016
Krok po kroku zbliża się chwila, gdy oczy nasze rozjaśnią się na widok: „finis koronat opus”! Dzisiaj, słonecznego jak rzadko wtorku listopadowego 08.11.2016, opadł wreszcie kokon osłaniający rekonstrukcję budynku od strony ulicy Sobieskiego i choć trwają jeszcze prace przy jego (być może kamiennym nawet!) cokole, już cieszymy się dobrze komponującym się z rudą dachówką, jasnym tynkiem parteru… Spójrz Miły Pasjonacie: jak rzadko kiedy indziej widać tu, z jak mało wystawnych, ale przemiłych budynków składały się dawne przedmieścia Bielska, które zasiedlali skromni Twórcy jego niezwyczajnej dla ziem polskich zasobności i zamożności! W tym kontekście przypominam nieodległe budynki Eduarda Schnack`a i „Dom Tkacza”, w którym teraz przeciekawe muzeum…

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2016-11-23
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2016
Kronikarski obowiązek: w dn. 22.11.2016 od zewnątrz pozostało dokończenie robót przy cokole - no i portal wejściowy! Reszta - coś pięknego, zachęcam do autopsji!

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: korzeniowski Dodano: 2019-11-19
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1937
   Herzig, Albin.

Znalezione w:  Księga Adresowa Bielska, Białej i Okolicy.  1937r.
bladzmiana

Komentarze

Restauracja Mieszczańska
Data: 2015-10-26 Autor: nie zarejestrowany ~mirek
Przyznam się, że jestem zaskoczony tym wpisem. Czy aby to dobra lokalizacja dawnej Mieszczańskiej? Do tej pory Restauracja Albina Herzyka lokalizowana była vis a vis Zamku, gdzie później w latach osiemdziesiątych XX w. działała Karczma Słupska. Dla potwierdzenia tych słów proszę zapoznać się z ilustracją na str. 182 w albumie M. Tomiczka i J. Polaka " Bielsko-Biała w starej fotografii", gdzie za plecami "biura turystycznego "Wehrmacht" " wyraźnie widoczny jest duży szyld reklamowy tej restauracji. Serdecznie pozdrawiam.
"Restauracja Mieszczańska"
Data: 2015-10-27 Autor: KLK
Ha - co to znaczy spostrzegawczość i świeże spojrzenie! Dziękuję Ci "mirek" za Twój wpis, dzięki niemu wiemy teraz, że figurująca jeszcze w 1938 roku przy Sobieskiego Nr 28 "Restauracja Mieszczańska", zaledwie rok później zlokalizowana już była w reprezentacyjnym punkcie Bielska - na Wzgórzu! Chyba p. Herzykowi pomogła trochę ta - zapewne nietania - reklama w "Jednodniówce", sławiącej Burmistrza Bielska! Nie pamiętam niestety dalszych losów lokalu Sobieskiego Nr 28, ale z pewnością dalej była tam restauracja. Natomiast na Wzgórzu w tym reprezentacyjnym lokalu mieściły się kolejno restauracje "Podhalanka", "Karczma Słupska" i "Italia" - dalej nie pamiętam, bo od lat osiemdziesiątych tam już nie zachodziłem... Tez serdecznie pozdrawiam - KLK
Restauracja
Data: 2015-10-31 Autor: Tygiel
Pozwoliłem sobie wrzucić wspomnianą fotografię z 3 września 1939 r. Przyznam, że sam też od razu zlokalizowałem tytułowy lokal właśnie niedaleko zamku, a nie na ul. Sobieskiego. Historie bywają więc bardzo ciekawe. Ps. Zdjęcie pochodzi ze zbiorów pana Jacka Proszyka, któremu dziękuję za zgodę na publikację.
restauracja mieszczańska
Data: 2015-10-31 Autor: korzeniowski
Zwrot: "restauracja mieszczańska" nie jest nazwą własną tej czy innej restauracji. Określano nim status danego lokalu urządzonego dla stanu średniego, mieszczaństwa; w przeciwieństwie n. p. do gospody wiejskiej. Określenie to jest ponadnarodowe, n. p. Bürgerliches Restaurant w niemieckim.
"Restauracja"/"restauracja mieszczańska"
Data: 2015-10-31 Autor: KLK
Dziękuję obu P.T. Pasjonatom za ich cenne wpisy do tego tematu! Jeśli sobie dobrze przypominam "korzeniowski", w prywatnej rozmowie braterskiej wymieniłeś nazwisko restauratora, który objął ten lokal - chyba po Herzyku, czy nie mógłbyś je dla wiedzy wszystkich zainteresowanych podać? Przyznaję, trochę mi wstyd, ze nie skojarzyłem lokalu Albina Herzyka na Sobieskiego Nr 28 z późniejszym o rok lokalem Wzgórze Nr 7... I jeszcze refleksja do zdjęcia zamieszczonego przez "Tygla": burzy ono nasze przeświadczenie o niebotycznej przewadze technicznej wojsk niemieckich dokonujących agresji na Polskę! Gdzie ta - jak się zwykle uważa - powszechna motoryzacja? Takie zaprzęgi konne - zazwyczaj do przodków armatnich, widziałem u nich do końca wojny, z tym, że mieszkaliśmy obok Koszar Kawalerii, stąd tam motoryzacji niemal żadnej! Pozdrawiam Panów serdecznie - KLK
Nazwa
Data: 2015-10-31 Autor: Tygiel
Przyznam, że traktowałem wzmiankowaną nazwę restauracji jako własną. Dziś gospoda czy restauracja to zazwyczaj pub lub inne bistro. Pełen egalitaryzm nam zapanował. Dziękuję KLK za tą informację.
Motoryzacja armii niemieckiej
Data: 2015-11-01 Autor: Tygiel
Faktycznie, w powszechnej opinii sądzi się, że Niemcy już od samego początku dysponowali w pełni zmotoryzowaną armią. Tymczasem krótki czas jaki minął od formalnego zniesienia ograniczeń w zbrojeniach zapisanych w traktacie wersalskim, tj. od roku 1935 do momentu rozpoczęcia wojny spowodował, że jeszcze w maju 1940 r. (atak na zachodzie Europy), czyli wiele miesięcy po zajęciu Polski, Wehramcht miał 10 dywizji pancernych w pełni wyposażonych w czołgi i ciężarówki oraz 7 dywizji piechoty w pełni zmotoryzowanych. Z drugiej jednak strony podczas gdy Polska w 1939 r. dysponowała liczną kawalerią, Niemcy mieli tylko 1 dywizję tego rodzaju, którą w dodatku rozwiązali w 1942 r.
Gospody ludowe
Data: 2015-11-02 Autor: korzeniowski
Po wojnie restaurację prowadził b. sympatyczny p. Bubnowski. Zlikwidowana w wczesnych latach 50-tych - precz z "prywaciarzami" i innymi wrogami socjalizmu. Nastąpiła era "gospód ludowych".
....
Data: 2016-03-18 Autor: Tygiel
Pozostaje cieszyć się, że jednak ten zabytkowy fragment Górnego Przedmieścia, pozostanie nienaruszony, a nawet więcej odrestaurowany. Kolejne pokolenie Bielszczan będą mogały zobaczyć "on-line" jak wyglądało dawne Bielsko i okolice.
Wpis "korzeniowski" (Pozdrawiam!)
Data: 2019-11-21 Autor: KLK
Ciekawe, ciekawe: p. Stanisław Noworyta, autor bardzo kompetentnego wstępu do „Dziennika dra Rudolfa Lubicha”, którego jest właścicielem, powierzył jego przekład z niemieckiego i redakcję p. Józefowi Niesytowi, który wykonując niemal syzyfową pracę nad mocno zdekompletowanym opracowaniem, w licznych zapisach nazwiska restauratora na Wzgórzu (Stadtberg) podawał je nieodmiennie w formie „Herzyk” – nigdy „Herzig”! Nie znając z autopsji oryginału „Dziennika” nie wiemy oczywiście, czy p. Niesyt nie dokonał jakiejś osobistej weryfikacji tego nazwiska, nie można przecież wykluczyć, że znany nam z ul. Sobieskiego 28 „Albin Herzyk” restaurator, powrócił tuż po wkroczeniu Niemców do Bielska, do jego pierwotnej, bardziej niemieckiej postaci? Autorytatywnej odpowiedzi mogliby udzielić p.p. Stanisław Noworyta i Józef Niesyt, o co nieśmiało proszę...
Ledwie cztery lata
Data: 2020-01-17 Autor: gajetanoR
od zakończenia tak oczekiwanego remontu. Niestety, kleje, siatki i styropiany mają zazwyczaj krótki żywot, co wyraźnie widać niekoniecznie tylko z bliska, i nie tylko na fasadzie tego budynku. Czy zostały tu zastosowane właściwe technologie?
Pamiętam
Data: 2021-03-04 Autor: nie zarejestrowany ~Jadwiga Turek
Mieszkałam w tym budynku z rodzicami do 1971 roku,później z rodziną mieszkał mój brat Leonard Piwowarczyk. Cieszy mnie renowacja tego budynku.Nawet nie wiedziałam że miał swoją historię.

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Ulica Sobieskiego Nr 28 "Restauracja Mieszczańska" stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.06 s