Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Carillon z Karol Schwabe i Spółka w Białej

Carillon z Karol Schwabe i Spółka w Białej

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: beskidia, Dodano: 2015-06-27 12:27:02
Rok zrobienia zdjęcia: 1930-1939
Kategoria: Fabryki i Firmy,
Odlwania Karol Schwabe i Spółka w Białej. Na fotografii z lat 30 XX wiesku Carillon składający się z 6 dzwonów do wygrywanie melodii, dostarczony do Parafii Szamotuły. Wszystkie dzwony sa także wyposażone w motory elektyczne do dzwonienia normalnego. Zestawienie to pozwalala na dzwoneinie 17 róznych akordów harmonijnych i melodycznych. Zdjęcie pochodzi z katalogu firmowego.

Zdjęcie przesłał Jan Motak.

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: bejot Dodano: 2015-06-29
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2010-2015
Odlewnia Karol Schwabe i Spółka w Białej mieściła się tam, gdzie dzisiaj jest skrzyżowanie ulic: Stojałowskiego i Broniewskiego. Na moim zdjęciu widoczny jest tylko 3-piętrowy budynek (na zdjęciu katalogowym - ten po prawej stronie). Parterowy budynek z bramą wjazdową został wyburzony podczas budowy skrzyżowania - stał on tam, gdzie dzisiaj jest kiosk i przejście dla pieszych. Rusztowanie z dzwonami, widoczne na archiwalnym zdjęciu katalogowym, stało tam, gdzie dzisiaj jest trawnik pomiędzy kioskami i częściowo na chodniku. Zdjęcie zostało skopiowane z Google Maps.
bladzmiana

Komentarze

lokalizacja
Data: 2015-06-27 Autor: nie zarejestrowany ~witt
Można prosić o dokładną lokalizację?
lokalizacja-schwbe
Data: 2015-06-28 Autor: jan-lipnik
do~ witt. Na planach.białej z tego okresu. Temat do dyskuji. jesli znasz topografię białej na plłudnie o koscioła w białej? pod nosen kosuioła w białej. jaklbym wiediał lub histoycy opublikowli w t bym wiediał
lokalizacja c.d
Data: 2015-06-29 Autor: nie zarejestrowany ~witt
Dziękuję,zastanawiam się czy może to być podwórko kamienicy przy dzisiejszej ul.Stojałowskiego,wyburzenia pod budowę skrzyżowania z ul.Broniewskiego lub pod "blaszak" ?
lokalizacja
Data: 2015-06-30 Autor: nie zarejestrowany ~witt
Dziękuję,dobrze przypuszczałem lecz upływający czas zaciera szczegóły.Ponad 40 lat temu bywałem w tym mniejszym domu,mieszkała w nim moja babcia.
lokalizacja-zdjecie z 1916
Data: 2015-07-05 Autor: nie zarejestrowany ~jan-lipnik
Mamy na Beskidi zdjecie z 1916 roku. budynku Karola Schwabe. http://www.historia.beskidia.pl/4154_bielsko_-_biala_biala_-_lipnik_stare_zdjecie.html pozdrawiam i dziekuje za pomoc. jan
katalog-dzwonow-dostaczonych
Data: 2015-07-05 Autor: jan-lipnik
dla zainteresowanych firmą i jej historią umiesciłem w sieci fragment katalogu z wykazem parafii które posiadały dzwony.Jest to tylko fragment. Jest dostepny pod adresem plik około 50MB. http://lipnik-janm.strefa.pl/wykaz-dzwonow-dostarczonych.pdf Jan z Lipnika
dzwony
Data: 2019-10-22 Autor: nie zarejestrowany ~catfish
urodzilem sie w BB w 1957 r. mieszkalem w tym budynku po Schwabe na 3 pietrze . Moze w jego mieszkaniu ?? nie wiem , wyjechalem z prl z rodzina w 1975 r ,w mieszkaniu zostali kuzynowie bylo komunalne , pamietam wytwornie metalu..przerabiala aluminium za naszym plottem , w piwnicy bylo przejscie do 1 pietrowego wyburzonego juz dzisiaj budynku, wchodzilem tamjao dzieciak pelen strachu, byly szyny w podlodze ,ogolne rozwalenie wszystkiego, raz udalo mi sie znależć kilka niemieckich odznak ale dziadek mi zabral i kategorycznie zabronil chodzic po piwnicach . Wyjechalismy w1975 r , wrocilem do Polski w 1990 r. i mieszkam w Warszawie , mam w BB kolegow z LO Asnyka i czasem ich odwiedzam. Poza tym koszmarne blokowisko ..zaklad zlikwidowano , w jego m-cu stoja bloki ((( sorry za bledy ale z tabletu pisze i mamz tym klopot .
kamienica Schwabe
Data: 2019-10-22 Autor: nie zarejestrowany ~catfish
Bardzochcialbym sie dowiedziec kto mieszkal w tej kaminicy na 3 pietrze przed 2 wojna. jako ze moi dziadkowie repatrianci ze Lwowa zamieszkali tam bodajze w 1947 ?48 ? roku ja urodzilem sie w 1957 i mieszkalem tam do 1975 roku.Stala jeszcze wtedy 1 pietrowa parterowa kamienica obok i dzialaly zaklady obrobki metalu (aluminium ? ) przez piwnice bylo przejscia na teren zakladu metalurgicznego, znajdowalem jako dzieciak niemieckie odznaki , dziwily mnie szyny w podlodze (po co kolej w budynku ? :P) ale nikt wtedy nie zastanawial sie nad historia Ot nam zabrano Lwow my tez cos komus zabralismy jak mawiala wtedy moja babcia lwowianka .Rodzice siedzieli w Warszawie robiac kariery a mnie wychowywaly bielskie ulice . Od wiosny do jeseni rower a zima narty kolejka i Szyndzielnia albo Debowiec. Wyjechalismy z prl w 1975 r. Szwajcaria . ja wrocilem w 1990 wracam caly czas , rodzice nienawidzili Polski.Do smierci tu sie nie pokazali . Mam 62 lata i na starospewnie wroce do BB ..pochowaja mnie z dziadkami na cmentarzu przy Zywieckiej czy jak sie to teraz nazywa .

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Carillon z Karol Schwabe i Spółka w Białej, stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.072 s