Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Dwór w Rudzicy z XVII w.

Dwór w Rudzicy z XVII w.

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: van czyz, Dodano: 2008-11-13
Rok zrobienia zdjęcia: 1900-1909
Kategoria: Rudzica,

Stary XVII-wieczny dwór w Rudzicy istnieje do dziś (aczkolwiek bez drewnianych elementów ozdobnych) i stoi koło kościoła.

de Rudzica
1900-1909    Ein alter Gutshof aus dem 17. Jh. existiert noch heute in dem Dorf Rudzice im Bielitzer Land,, aber ohne die hölzernen Schnitzereien. Er steht bei der Kirche.


bladzmiana

Komentarze

Wątpliwość
Data: 2009-05-18 Autor: nie zarejestrowany ~Aga
Witam, zastanawiam się dlaczego na stronie Towarzystwa Miłośników Rudzicy budynek stojący w centrum obok kościoła (i o podobnym wyglądzie) opisany jest jako zamek pochodzący z XIX wieku (z naciskiem na XIX wiek - kwestia nazewnictwa nie ma tu istotnego znaczenia). Pozdrawiam
Dwór
Data: 2009-05-25 Autor: nie zarejestrowany ~van czyz
Na tej stronie również pisze: Zamek - dwór zbudowany zapewne w połowie XVII w., w miejscu dawnego, drewnianego. Dwór stanowi budowlę piętrową, murowaną z kamienia i cegły, otynkowaną. Pomieszczenia na parterze i piętrze zwieńczone są kolebkowo, także piwnice. Od piwnic biegł podziemny korytarz aż do lasu farnego, gdzie miał wyjście (w okolicy kaplicy św. Wendelina). Korytarz służył jako miejsce schronienia w razie napadu na zamek. Obecnie jest zasypany. Piwnice zamkowe służyły jako pomieszczenia gospodarskie, było tam również urządzone więzienie i miejsce wymierzania batów. Ława, na której wymierzano baty, była wykonana z dębowego kloca, wyżłobiona na dorosłego mężczyznę, zaopatrzona w sześć silnych pasów. W 1902 r. ława ta została porąbana z polecenia zarządcy książęcego. Pozdrawiam.
Zamek w Rudzicy
Data: 2018-02-01 Autor: nie zarejestrowany ~rb
Dlaczego rudziczanie pozwalaja od lat na niszczenie tego zabytkowego zabudowania!
Zamek
Data: 2018-08-17 Autor: nie zarejestrowany ~Rudziczanin
Pozwalają? To własnosć prywatna. Probowaliscie komuś z dobrej woli wymienić dach? Teraz jest nowy właściciel i miejmy nadzieję że dobry gospodarz.

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
dwór, rudzica, stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.028 s