Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Dwór w Iłownicy

Dwór w Iłownicy

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: van czyz, Dodano: 2008-11-13
Rok zrobienia zdjęcia: 1890-1899
Kategoria: Iłownica,

Istnieje do dziś, niestety jego obecny stan można określić jako agonalny. Kiedyś otoczony pięknym tarasowym ogrodem.

bladzmiana

Komentarze

Iłownica dwór
Data: 2010-05-23 Autor: nie zarejestrowany ~
Witam w którym miejscu i do jakiej rodziny należał ten dwór? Z kim mozna sie skontaktowac w tej sprawie?
Dwór.
Data: 2010-05-27 Autor: nie zarejestrowany ~van czyz
Myślę, że najlepiej byłoby gdyby się Pan/Pani udał do delegatury WKZ w Bielsku-Białej i poprosił o kartę tego zabytku. Nie jestem pewien, ale być może o tym dworze pisano również w wydanym niedawno albumowym opracowaniu dworów i pałaców ziemi cieszyńskiej. Co do miejsca. Dwór jest tak zapuszczony, że trudno go rozpoznać i nawet nie wszyscy miejscowi kojarzą ten budynek jako dwór. Ja trafiłem na niego zjeżdzając z Rudzicy drogą na zachód w dół. Dwór z tego co pamiętam stał na lekkiej pochyłości.
Dwór w Iłownicy
Data: 2011-01-23 Autor: nie zarejestrowany ~
Witam! Dwór powstał w II połowie XVII wieku, prawdopodobnie na miejscu starego, drewnianego budynku. Jego budowniczym był właściciel Iłownicy Jan Kaziemierz Celesta z Celestiny, jednak trzeba zaznaczyć, że poprzednio właścicielami Iłownicy byli kolejno: Mleczkowie, Wacław Rudzki (część), Michał Radocki, Byszyńscy i Jugowiczowie. Jan Kaziemierz Celesta pojął za żonę właśnie córkę Jugowiczówm ale do 1686 roku miał także na utrzymaniu jej dziadka, Władysława Byszyńskiego. Celestowie mieli Iłownicę do 1792 roku, gdy odsprzedali ją razem z Kisielowem Komorze Cieszyńskiej. Wrazie pytań proszę słać na email, z pewnością odpowiem.
E-mail i architektura.
Data: 2011-01-24 Autor: nie zarejestrowany ~van czyz
Zapomniał Pan podać email ;) Czy jesteśmy w stanie obecnie coś więcej powiedzieć na temat architektury tego budynku? Czy jego pierwotna forma to to co dzisiaj widzimy? Jeśli chodzi o elementy barokowe to mamy tu tylko efektowny portal, który wygląda jakby był ,,doczepiony`` tylko do wiejskiego prostego budynku. Czy możliwym jest, że pierwotnie budynek był bardziej zdobny i reprezentacyjny a detal został strącony podczas jakiejś póżniejszej przebudowy?

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
dwór, Iłownica, stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.536 s