Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Dwór obronny w Cieszynie-Marklowicach.

Dwór obronny w Cieszynie-Marklowicach.

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: van czyz, Dodano: 2015-09-09 00:11:51
Rok zrobienia zdjęcia: 1900-1909
Kategoria: Cieszyn,
Dwór obronny w Cieszynie-Marklowicach.
,,Dwór obronny powstał już z początkiem XVI wieku. W 1612 r. Książe Wacław Adam ofiarował go swojej konkubinie Małgorzacie Koschlinger. Był również przejściowo własnością księżnej Elżbiety Lukrecji - ostatniego przedstawiciela Piastów, władających Księstwem Cieszyńskim od podziału Polski na dzielnice w 1138 roku. Księżna ta zmarła w 1654 roku i po jej śmierci teren Śląska Cieszyńskiego (po linię rzeki Białej) przyłączony został do Cesarstwa Austriackiego. Sam dwór pozostał w rękach krewnych Elżbiety do 1672 roku, potem przejęli go Habsburgowie.
       We dworze znajduje się prywatne mieszkanie. Właściciele nie robią jednak trudności przy próbie obfotografowania obiektu z zewnątrz''.
Dodam jeszcze, że niestety galeria na piętrze została zamurowana a sam dwór jest dosyć zaniedbany. Położenie również nie jest niestety atrakcyjne.
bladzmiana

Komentarze

super foto
Data: 2015-09-09 Autor: nie zarejestrowany ~max
Super zdjęcie. Przydałoby się zdjęcie współczesne.
zdjęcie współczesne
Data: 2015-09-09 Autor: kosamaxi
Na stronie http://www.naszlaku.com/marklowice jest współczesne zdjęcie budynku.
Dwór w Marklowicach
Data: 2018-09-10 Autor: jan-lipnik
W opisie jest błąd. Poprawnie Książę nosi w historii nazwę Adam Wacław. Wacław III Adam już nie żył w 1612 roku. pozdrawiam

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
dwór, stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.027 s