Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Plac ZWM, pierzeja zachodnia w widoku z ulicy Podcienie; status quo ante i post ante

Plac ZWM, pierzeja zachodnia w widoku z ulicy Podcienie; status quo ante i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2015-11-07 16:34:08
Rok zrobienia zdjęcia: 1975
Kategoria: Rynek, Wspomnienie PRL-u, Rynek,
Nie będzie to zbytnio odkrywcze i pewnie większość P.T. Pasjonatów „Beskidii” chętnie zgodzi się ze mną, jeśli powiem, że Podcienie – obok Schodowej i Krętej, a zapewne jeszcze Pankiewicza (byłej Łukowej!) ze swoim oryginalnym łukowym sklepieniem nadulicznym (Schwibbogen!), to najciekawsze i najurokliwsze uliczki naszej Starówki – jeśli nie całego Dwumiasta! To rzadkie u nas zjawisko – po stronie północnej ulicy zachowały się niemal w oryginale XVII-wieczne kamieniczki staromiejskie, do tego z tymi prześlicznymi podcieniami! Pomyśleć, że do strasznego pożaru w 1808 roku, pono cały Rynek okolony był takimi podcieniami (nie znajduje to jednak potwierdzenia na rycinie Samuela Johanny`ego z 1801 roku!), stanowiącymi jakby targowiskowe rozszerzenie funkcji sklepów i usług rzemieślniczych usytuowanych gęsto na parterze… Na szczęście zachowały się one choć przy ulicy Podcienie, podczas gdy na Rynku je później niestety zabudowano. W Cieszynie tego błędu nie popełniono i tamtejsze okazałe „Lauby” cieszą oko mieszczan i turystów nieprzerwanie – od chwili zbudowania po dzień dzisiejszy! A w bielskich Podcieniach od czasów Gomułki począwszy, znowu zupełnie dobrze miała się prywatna inicjatywa, zapamiętałem sklep p. Walkowiczów, w którym kupiliśmy wtworny, jakby w plecionce wózek dziecięcy dla Grażynki; a w sklepie p. Zająców (Warszawiaków, znanych z ofiarnego udziału w Akcji „N” Armii Krajowej!), kupowało się nożyczki, sprzęt kuchenny… Widoczna na zdjęciu w tle pierzeja zachodnia Placu ZWM, należy obok pierzei północnej do najokazalszych – głównie za sprawą nowych kamienic: niewidocznej tu Nr 5 kupca towarów żelaznych i burmistrza Heinricha Hoffmanna – do której dwustronne schody zewnętrzne i neobarokowej dentysty dra Jakoba Grossmanna oraz narożnej z ulicą Celną kamienicy Nr 7, w której za „Austryje” znajdował się C.K. Urząd Celny. Bliżej – przed budynkiem Drogerii Rynek Nr 16, skrzyżowanie z ulicą Słowackiego – do niedawna (ok. 1970) odcinek aż do Orkana nosił nazwę ulicy Stromej… I jeszcze rzut oka na nawierzchnię uliczną: takie bruki z wielkich kostek bazaltowych, były – obok kocich łbów z kamienia polnego, typowe dla lepszych ulic naszego Miasta! Ależ to trzęsło podczas jazdy na rowerze, ależ wywoływało turkot kół wozów konnych z żelaznymi obręczami jadących na targ!

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2015-10-12
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2015
Czy na zdjęciu współczesnym w ogóle się coś zmieniło – w porównaniu z wykonanym czterdzieści lat wcześniej? W znaczącym stopniu poprawiła się jakość nawierzchni ulicznej, no i błękitno-biała malatura narożnej byłej kamienicy Rudolfa Kupki, ale z wielkiej zmiany pierzei zachodniej Rynku: zrekonstruowania we wszystkich kamienicach podcieni, niewiele dostrzeżemy poprzez ulistnienie zasadzonych jeszcze w latach PRL-u drzew liściastych, które szczęśliwie oparły się rewitalizacji Rynku! Same Podcienia nadal czekają swoich lepszych czasów – odnowienia fasad i modernizacji budynków; na razie przydałaby się choć większa troska kompetentnych władz o ochronę tak cennego w naszym B-B zabytku przed „radosną twórczością” (koszmarną!) grafficiarzy! Póki co – Podcienia nadal udanie spełniają swoją pierwotną funkcję: mieszczą się tu placówki handlowe – np. wspaniały sklep z wyposażeniem dla artystów grafików, kulturalne: Oddział Zbiorów Specjalnych „Książnicy Beskidzkiej” gdzie można m. innymi wypożyczyć płyty DVD z moimi ukochanymi operami bel canto, no i usługowe: do niedawna znajdowała się tu siedziba detektywa prywatnego – p. Marcelego Kłody, człowieka przesympatycznego, niestety mimo młodego jeszcze wieku, niedawno zmarłego…

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2015-10-12
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2015
Zanim zamieszczę uzupełniające zdjęcie ukazujące – poprzez bezlistne już drzewa, zachodnią pierzeję Rynku z odtworzonymi podcieniami, spójrzmy jeszcze na to – dzieki temu bajecznie kolorowemu akcentowi pelargonii, wdzięczniejsze zdjęcie naszych Podcieni!

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2015-11-07
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2015
W listopadzie – jak należało oczekiwać, nadeszła chwila, kiedy poprzez bezlistne już drzewa okalające bielski Rynek, ocenimy widok odtworzonych podcieni na jego zachodniej pierzei! Nieźle to chyba wygląda, zwłaszcza że na zdjęciu niewidoczna jest „samowolka” pod prawymi arkadami: „paździerzowa” przegroda poprzeczna, postawiona przez jednego z użytkowników… Zaś samochody z prawej strony zdjęcia, należą do Wykonawcy długo wyczekiwanych prac rekonstrukcyjnych kamienic Nr 9 i 10 na pierzei północnej, przed wojną Komisariatu Policji z aresztem i Muzeum Miejskim, po wojnie MO i w końcu Dyrekcji MHD. Zanosi się więc na to, że za niedługo wypięknieje kolejny fragment naszej Starówki!
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Plac ZWM z ulicy Podcienie stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.043 s