Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Osiedle Wojska Polskiego, widok na Osiedle Kopernika; status quo ante i post ante

Osiedle Wojska Polskiego, widok na Osiedle Kopernika; status quo ante i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2015-10-22 19:13:17
Rok zrobienia zdjęcia: 1986
Kategoria: Osiedla, Wspomnienie PRL-u,
Przenieśmy swoje spojrzenie płynnie ze Św.. Maksymiliana w kierunku północnym, na leżące po drugiej stronie Cieszyńskiej, niemal vis-á-vis, Osiedle Kopernika ze swoimi zgrupowanymi tam pośrodku niższych bloków, ośmioma jedenastokondygnacyjnymi wysokościowcami. Swego czasu, gdy jeszcze były nowością, opowiadano o jednym z nich, że … w środkowej części swej wysokości jest brakoróbczo wybrzuszony! Bliżej nas – na skraju skarpy terenowej opadającej do niecki dopływu Potoku Starobielskiego, starsza nieco zabudowa jednorodzinna ulic Akacjowej i Wodnej, wśród której z prawej sławetne wille Nr 3 i 5, które lat temu zaledwie kilka, przejęte z naruszeniem prawa przez bielskich bonzów partyjnych od prawowitych właścicieli, stały się jednym z zapalników Strajku Generalnego SOLIDARNOŚCI Podbeskidzia 27.01.– 06.02.1981 roku. Zza nieco dalej położonej, niższej zabudowy blokowej, wyłania się zaś – niespodzianka: szczyt wieży Kościoła Św. Mikołaja! A na pierwszym planie, na miniparkingu osiedlowym przy Podchorążych, istne stłoczenie fur tamtych czasów: „Maluchów” i „Syrenek”, a nawet jeden „kanciak” (Fiat 125p), na którego klapie bagażnika stanęła dla dodania sobie powagi maleńka Ania i pozuje wraz z Mamą i Babcią do tego oto zdjęcia pamiątkowego…

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2015-10-20
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2015
Uważny Pasjonat” Beskidii” zaraz zauważy, że zdjęcie współczesne nie jest dokładną repliką archiwalnego sprzed niemal trzydziestu laty – ale bez wycięcia wyrosłego w międzyczasie drzewostanu, nie byłoby po prostu takiej możliwości! Aby w ogóle coś sensownego z tamtego okresu uchwycić, zmuszony byłem wykorzystać najdogodniejsze jeszcze, przesunięte sporo w kierunku południowym okno widokowe pomiędzy zaroślami, stanowiącymi niewątpliwą ozdobę Osiedla Wojska Polskiego. Za miniparkingiem osiedlowym, wypełnionym przyzwoitymi, choć nie stanowiącymi ostatni sznyt mody limuzynami, widać położoną niżej stację paliwową – jedną z licznych w tej okolicy, stąd i najzupełniej nie widać na niej tłoku! A za niewidoczną tu, biegnącą za stacją paliw ulicą Stawową lączącą Cieszyńską ze Spółdzielców, pokrywający szczelnie skarpę drzewostan i zarośla, ukrywa przed naszymi oczami znane nam łańcuchy domków jednorodzinnych i przesłania dolną część jedenastokondygnacyjnych wieżowców – no i dobrze tak! Ale placu zabaw dla dzieciarni, także i na tej fotografii nie uświadczysz, znajduje się on za naszymi plecami i za blokiem Podchorążych Nr 13, u wejścia na Cmentarz Wojska Polskiego. A skoro teraz, w okresie zbliżającego się Święta Zmarłych, wspomnieliśmy wreszcie ten Cmentarz, mieszczący obok mogił żołnierskich symboliczne upamiętnienia Ofiar Katyńskich spoczywających na nieludzkiej ziemi Piatichatek, Miednoje, Bykowni, Kuropat i Katynia właśnie, spędźmy na nim choć w tych dniach chwilę zadumy i zapalmy świeczkę pamięci o Poległych za Ojczyznę!
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Osiedle Wojska Polskiego - widok na Osiedle Kopernika stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.044 s