Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Dom Towarowy Karola Prohaski

Dom Towarowy Karola Prohaski

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: beskidia, Dodano: 2015-11-24 23:15:39
Rok zrobienia zdjęcia: 1937
Kategoria: Fabryki i Firmy,
Dom Towarowy Karola Prohaski przy ulicy jagiellońskiej w Bielsku w 1937 roku.

Fotografia przesłana przez Andrzeja Fedoryszyna.
bladzmiana

Komentarze

Sklep Prohazki
Data: 2015-11-26 Autor: Tygiel
Z rodzinnych opowieści, pamiętam jak mój ojciec (rocznik 1926) opowiadał o tym sklepie, który mieścił się w okolicach skrzyżowania dzisiejszych ulic Barlickiego i 11 listopada. Moi dziadkowie kupowali tam, między innymi obuwie sportowe dla dzieci. Oczywiście była to wówczas bardzo droga rzecz i taka wyprawa do sklepu stanowiła nie lada atrakcję dla całej rodziny.
Karl Prohaska na Głównej (Jagiellońskiej)
Data: 2015-11-27 Autor: KLK
I ja pamiętam ten sklep z autopsji pierwszego może roku Okupacji, te półki zastawione szczelnie (jeszcze!) bielskim suknem w belach! Co najbardziej różni moje odczucia od zdjęcia archiwalnego, to inny klimat: tu widzimy towar wystawiony w jasnym wnętrzu, ja zapamiętałem wnętrze bardzo mroczne, by nie rzec ciemne; było to bowiem w okresie, gdy obowiązywało już "Verdunkelung" czyli zaciemnienie. W pierwszym roku okupacji jeszcze można było kupić niemal wszystko jak przed wojną, Bielsko przezywało istny najazd Niemców z Altreichu (rdzennej Rzeszy!) którzy wkrótce wszystko wykupili, no a po wprowadzeniu systemu kartkowego, niesamowicie dyskryminującego Polaków, także Niemcy musieli się pogodzić z pewnymi ograniczeniami.
Twój komentarz, Konradzie...
Data: 2015-11-28 Autor: mors1
... jest wyjątkowy. Tak właśnie widzę mroki paskudnej i fałszywie rozumianej niemieckości, i próby jej wprowadzania na podbitych terenach. Prawdziwa niemieckość ukształtowała nasze Miasto, a ta zwyrodniała - zniszczyła!! Z jakąkolwiek dyskryminacją nie można się godzić w żadnym wypadku, lecz wobec niemieckich dokonań na Naszej ziemi musimy być sprawiedliwi. Tak rozumiem naszą obecną rolę w świadomości europejskiej. Właśnie zadzierzgnąłem społeczną, polską akcję renowacji grobowca jednego ze znamienitych rodów bielskich przemysłowców, i muszę Ci się pochwalić, że moja inicjatywa nabiera zdecydowanie pięknych barw. No cóż, zaczynam się czuć Polskim Europejczykiem... My, Bielszczanie, mamy szczególny obowiązek być EUROPEJCZYKAMI!! I szczególne Prawo! :)

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Dom Towarowy Karola Prohaski Bielsko, stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.124 s