Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Wapienica IX, ulica Zapora – pomiędzy Jaworzańską i Kopytkiem; status quo ante i post ante

Wapienica IX, ulica Zapora – pomiędzy Jaworzańską i Kopytkiem; status quo ante i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2015-12-05 21:49:57
Rok zrobienia zdjęcia: 1974
Kategoria: Wapienica, Wspomnienie PRL-u, Architektura,
To początek naszego niedzielnego spaceru w Wapienicy; po opuszczeniu autobusu na przystanku przy łuku Jaworzańskiej, niespiesznie podążamy ulicą Zapora w kierunku Kopytka, mijając właśnie z prawej skupisko niedawno zbudowanych domów jednorodzinnych, dominującego wtedy typu „blockhaus”. Daleko jeszcze, bo kilkanaście lat, do nadejścia sławetnej epoki „gargameli” – nie wspominając już „rezydencji z katalogu MURATORa”, nie buduje się też już teraz przetrzebiona przez Hilarego Minca „prywatna inicjatywa”, lecz klasa średnia, zmuszona do tego koszmarną sytuacją mieszkaniową w naszym Dwumieście. Nie żeby w B-B niczego w tym czasie nie budowano: i owszem: powstało kilka tzw. osiedli robotniczych ZOR – tyle że nie dla Bielszczan, lecz głównie dla włościan z zalanych terenów Jeziora Goczałkowickiego i Żywieckiego oraz ostatnio kolosalne osiedla Złote Łany w Białej oraz w Bielsku: Piastowskie, Kopernika, Wojska Polskiego, Beskidzkie i Karpackie – dla ściągnietych z całej Polski pracowników nowych lub rozbudowywanych fabryk, zwłaszcza zaś tzw. „dziopakowców” dla Fabryki Samochodów Małolitrażowych. To wtedy nasze skromne, lecz zasobne Dwumiasto utraciło ostatecznie i zapewne bezpowrotnie, swoją schludność, czystość, porządek i ład przestrzenny… Z lewej strony dopiero co chyba wyasfaltowanej ulicy Zapora którą podążamy, niewidoczna jest zabudowa, choć wiemy – że właśnie tam, w pasie agrokultury przerośniętej jakby poprzecznymi językami starodrzewu – aż po lasek okalający Wapieniczankę, nadal z rzadka rozmieszczone są typowe gospodarstwa wiejskie i nadal sielsko tam jest, anielsko. Stąd tam właśnie poszukamy celu dla tej naszej wyprawy, a zaniepokojona jakby trochę Usia zda się nawoływać: „Nie marudźże – tato!”

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2015-12-05
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2015
Po czterdziestu jeden latach, znowu późnojesiennego, chmurnego dnia, znaleźliśmy się w tym samym miejscu, dzięki czemu zidentyfikować możemy wreszcie naszą lokalizację. Po zachodniej stronie ulicy Zapora widzimy kolejno: seledynowy dwupiętrowy budynek Nr 28, wylot ulicy Agawy, dalej wysokoparterowy, jakby nadal nieukończony budynek Nr 30 i za nim piętrowy z nadbudowanym poddaszem mieszkalnym budynek Nr 32! Co ciekawe: tego wylotu Agawy na zdjęciu archiwalnym najzupełniej nie widać, zapewne odnoga tej ulicy wytyczona została później, dla potrzeb wyrosłej tam w międzyczasie gęsto, zabudowy jednorodzinnej.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2015-12-05
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2015
Dla lepszej orientacji częściowo ukrytego za gęstym żywopłotem tujowym budynku Nr 28, jego ujęcie od strony furtki wejściowej: tak, to ten sam co na zdjęciu archiwalnym, tyle że znacznie wypiękniał!

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2015-12-05
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2015
To wykonane jeszcze latem zdjęcie, zamieszczam ze względu na jego nieco mocniejsze ku wschodowi ukierunkowanie, aby lepiej pokazać lewołukowy – tak jak na zdjęciu archiwalnym, przebieg ulicy Zapora. Widoczny tu także jest fragment gęstej teraz już dosyć, wschodniej zabudowy tej ulicy w tym miejscu.
bladzmiana

Komentarze

Autobus
Data: 2015-12-06 Autor: Tygiel
Podejrzewam Konradzie, że korzystaliście z dobrodziejstwa linii nr 54, która zaczynała bieg na ul. Krasińskiego obok dzisiejszego ZUS, a kończyło w Jaworzu Centrum, obok baru "Pod Goruszką". Wspomniany przystanek był usytuowany na ul. Jaworzańskiej z tuż obok trybun dzisiejszego stadionu lekkoatletycznego. Podówczas było tam pole, zazwyczaj kapusty ;) Stadion zbudowano i przy okazji poprawiono ul. Jaworzańską w 1987 r.
"Autobus"
Data: 2015-12-06 Autor: KLK
Witam znowu "Tygiel", dziękuję za uzupełnienia! Ch.....a pamięć zawodzi; zdawało mi się, że wyjeżdżaliśmy autobusem (Nru linii tez nie pamiętam!) z Piastowskiej = róg Wita Stwosza, a przystanek w W-cy był na łuku Jaworzańskiej. Oczywiście Stadionu KS "Sprint" jeszcze nie było, a tam gdzie Hotel "Papuga" był skromny dosyć Dom Wczasowy. Czego jestem pewien, to że przechodziliśmy obok Kiosku "Ruchu" p. Haliny Malarz - chyba za furtką do Hotelu... To była bardzo rustykalna okolica wówczas, dopiero od sklepu przy Kopytku do Klimczokówki nieco się tam ożywiało, a dalej ino las, Gajówka, las, rzeka, zapora, a z drugiej strony rzeki - Potok Żydowski, no i znana Chatka Kopulatka... Czego żałuję - że nie zrobiłem zdjęcia rustykalnej kręgielni za Klimczokówką i tego kiosku tam ze smakołykami, no i naprzeciwko takie fajne drewniane poręcze na trawniku! Pozdrawiam Cię serdecznie - KLK
Autobus
Data: 2015-12-06 Autor: Tygiel
Bieg wdpomnianej prze mnie linii, nie wyklucza przystanku na rogu Piastowskiej Wita Stwosza. 54 wyjeżdżało z Krasińskiego na Piastowską i dalej w stronę Hulanki. Dziś taki manewr byłby ryzykowny, ale te 40 lat temu był inny ruch. Co do pamięci, chyba każdy z nas ma pewne luki, ale tu na Beskidii możemy wzajemnie uzupełnić. Pozdrawiam mikołajowo :)
Kiosk "Ruch"
Data: 2015-12-07 Autor: lens
Ten kiosk stał mniej więcej w okolicach północnego narożnika hotelowego ogrodu. Pomiędzy dzisiejszymi szafkami rozdzielczymi a drzewem. Chyba tam też była brama do ośrodka. Co piątek stało się tam w kolejce po "Dziennik Zachodni"... Co do linii 54, to pamiętam, że "od zawsze" startowała z Krasińskiego bezpośrednio na Piastowską. Przy okazji, przypomnę, że tam również niezapomniany autobus 53 do Jawora na basen a także 52 do Międzyrzecza. Na Wita Stwosza nie przypominam sobie przystanku, ale być może był. Może w trakcie jakiś remontów ulic. Na stałe, to raczej wątpliwe, ze względu na szerokość. Pozdrawam Wspominaczy :)
Przystanek przy ulicy Krasińskiego
Data: 2015-12-07 Autor: nie zarejestrowany ~Smig
Na ulicy Krasińskiego na wysokości istniejącego do dziś Domu Wycieczkowego PTTK, mieścił się przystanek początkowy dla linii 52, 53, 54, a być może jeszcze 16 (Być może ktoś pamięta, jakie wtedy tam jeszcze linie się zaczynały). Z tego przystanku autobusy wyjeżdżały, skręcając w lewo do góry w ulicę Piastowską, a następnie aż do Wapienicy jechały wspólną trasą. 52 skręcało w prawo do Międzyrzecza (tak jak dzisiaj), 53 jechało prosto "dołem" przez Wapienicę i Jaworze do przystanku końcowego obok hotelu Jawor w Jaworzu, a 54 skręcało w lewo i jechało "górą" do Jaworza Centrum. Ale linie 53 i 54 to już niestety odległa historia. Wjazd na przystanek poczatkowy tych linii był również ciekawy. Autobusy z ulicy Piastowskiej skręcały w ulicą Słowackiego, następnie w lewo w ulicę Marksa (obecnie Sixta) i znowu w lewo w ulicę Krasińskiego, gdzie kończyły trasę.
"Wspominacze..."
Data: 2015-12-09 Autor: KLK
I ja także pozdrawiam P.T. Wspominaczy z ich cennymi uwagami i uzupełnieniami! Przystanku Piastowska - Wita Stwosza jestem pewien, bo tam tradycyjnie wsiadaliśmy ruszając z naszą dzieciarnią do Wapienicy. Nieraz trzeba było tam chwilę poczekać i umilaliśmy ją sobie, kupując jakiś smakołyk i napój chłodzący w cukierence na parterze narożnego bloku mieszkalnego i potem siadając w czymś w rodzaju ogródka na trawniku przyulicznym! Miejsce na przystanek autobusowy było zaś na byłym torowisku tramwajowym... Dziękuję za przypomnienie zapomnianych szczegółów i numerów linii autobusowych! KLK
Przystanek
Data: 2015-12-09 Autor: Tygiel
Konradzie, przystanek jak był, tak jest tam gdzie napisałeś. Szczegółową dokumentację sam wrzuciłeś w ubiegłorocznym temacie, pt. Przystanek na Piastowskiej. Zdjęcia z 1963 r.

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Wapienica - ulica Zapora pomiędzy Jaworzańską a Kopytkiem stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.036 s