Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Gospoda Rosenberga

Gospoda Rosenberga

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: beskidia, Dodano: 2015-12-15 22:44:59
Rok zrobienia zdjęcia: 1900
Kategoria: Komorowice, Wolny czas, Architektura,
Gospoda Rosenberga w Komorowicach Śląskich (Batzdorf) w 1900 roku. Budynek istnieje do dnia dzisiejszego na skrzyżowaniu ulic Mazańcowickiej i Katowickiej i w 2015 przeszedł gruntowną rewitalizację zabytkowej elewacji. Budynek należy do Miejskiej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska", która zajmuje parter budynku. Piętro budynku jest zaadaptowane przez oddział II Świat Języków Obcych Time.


Zdjęcie pochodzi z kolekcji prywatnej.

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: beskidia Dodano: 2015-12-15
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2013
Budynek Miejskiej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w 2013 roku

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: beskidia Dodano: 2015-12-15
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2015
W 2015 roku całkowicie odnowiono elewacje zewnetrzną budynku

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: beskidia Dodano: 2015-12-18
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2015
Mur budynku z bliska po remoncie w 2015 roku

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: beskidia Dodano: 2015-12-18
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2015
Elewacja budynku Miejskiej Spółdzieni po remoncie w 2015 roku.
bladzmiana

Komentarze

Elewacja..
Data: 2015-12-15 Autor: nie zarejestrowany ~BW
Moim zdaniem budynek lepiej się prezentował przy starej elewacji. Teraz jakoś tak jednolicie, kolorowo - groteskowo. Daleko do dostojności sprzed ponad 100 lat. Ech, kiedy nauczymy się właściwie dbać o zabytki..
do BW
Data: 2015-12-16 Autor: beskidia
Elewacja tego budynku za czasów PRL została pomalowana farbą, podobnie jak to zrobiono z głównym dworcem PKP. Przez kilkadziesiąt lat wszyscy opatrzyli się z tym kolorem i do niego przyzwyczaili. Obecne prace miały na celu usunięcie przez piaskowanie nienaturalnej, wyblakłej i połuszczonej farby. Jeżeli chodzi o efekt końcowy odcienia elewacji to jest to naturalny kolor cegły jak sprzed 100 lat.
Komorowice
Data: 2015-12-16 Autor: nie zarejestrowany ~Wanda
Beskidia ma rację. Kolor po remoncie jest faktycznie naturalnie ceglany, pewnie tak jak kiedyś w XIX wieku. Budynek jednak wyglądałby dostojniej, gdyby odtworzono górny element na dachu, a wymieniając kiedyś okna pamiętano o szprosach.
"Renowacja, rewitalizacja - a`la B-B"
Data: 2015-12-16 Autor: KLK
Chciałem coś napisać do tej renowacji i rewitalizacji, ale chcąc uchronić łamy "Beskidii" od wulgaryzmów, ugryzłem się w język - pardon, w palce na klawiaturze... Prawo budowlane - wiadomo: wolna amerykanka, architekt, konserwator i plastyk miejski - bezsilni wzgl. desinteressement, a obywatel się przyzwyczai... Panie Boże - Ty widzisz i nie grzmisz?
do Beskidia
Data: 2015-12-16 Autor: nie zarejestrowany ~BW
Cegła, cegłą ale bielski dworzec też ma elewację z cegły a wygląda o niebo lepiej. W tym wypadku zabrakło wizji, umiejętności i dbałości o szczegóły. Na fotografii, gdzie widoczna jest elewacja po zdjęciu farby, widać kilka odcieni cegieł, które akcentują detale architektoniczne (dokładnie jak na bielskim dworcu). I moim zdaniem wygląda ona lepiej od tej wypiaskowanej na pomarańczowo. Można powiedzieć że dobrze, że coś się w ogóle robi ale patrząc na kolejne zdjęcia tego pięknego budynku to mam wrażenie że to ponury żart, groteska..
ponownie do BW
Data: 2015-12-16 Autor: beskidia
Nie wiem czy się dobrze rozumiemy, ale środkowe zdjęcie właśnie przedstawia elewację w 2013 roku (czyli jeszcze przed remontem) pomalowaną w głębokim PRL farbą a widoczne odcienie to pewnie różne odmiany farby. Nie znam się na piaskowaniu elewacji i nie wiem jakie są możliwości osiągania różnych odcieni koloru ceglanego
"ponownie do BW"
Data: 2015-12-18 Autor: KLK
W dzieciństwie mieszkałem obok Koszar Artylerii przy Kościuszki, licowanych cegłą i oglądając owoc renowacji budynku Rosenberga w Komorowicach, koszary te mi się natychmiast przypomniały. Nie żeby pozbawione były detalu architektonicznego! To chyba ten jednolity kolor piaskowanej cegły - zupełnie innej, aniżeli u Rosenberga, pomijając już świętokradczą "gotyzację" mansardy poddasza i likwidację nadającego budynkowi charakter centralnego portalu! Powiem tak: stary "kożuch" lepszy był od tego "kwiatka"...

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Gospoda Rosenberga Komorowice, Batzdorf Komorowice, Miejska spółdzielnia Bielsko, Świat języków obcych Time, stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.091 s