Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Pomnik w Aleksandrowicach

Pomnik w Aleksandrowicach

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: beskidia, Dodano: 2016-01-12 19:04:33
Rok zrobienia zdjęcia: 1899
Kategoria: Pomniki i rzeźby, Aleksandrowice,
Pomnik 50-lecia rządów cesarza Franciszka Józefa I. Pomnik został wzniesiony w 1898 roku i stał przy współczesnej ulicy Cieszyńskiej w Aleksandrowicach. Po 1918 roku pomnik przekształcono w obelisk upamiętniający żołnierzy z Aleksandrowic poległych  w I wojnie świadowej. Pomnik został usunięty po 1945 roku.
bladzmiana

Komentarze

pomnik
Data: 2016-01-15 Autor: Jurko
W kórym dokładnie miejscu znajdował się ten pomnik?
pomnik
Data: 2016-01-15 Autor: lens
Ze wspomnień mojego ojca wynika, że pomnik znajdował się na Hulance, na rogu Cieszyńskiej i Brodzińskiego. Po lewej stronie, tam, gdzie dziś znajdują się pawilony. Prawdopodobnie w miejscu, gdzie dziś jest wejście do kolektury lotto. Po odzyskaniu niepodległości zawieszono cztery płyty na każdej ze ścian obelisku. Został zniszczony najprawdopodobniej jeszcze w 1945 roku. Czy ma ktoś może zdjęcia wersji pomnika z tablicami pamiątkowymi? Wiem, że było tam nazwisko brata mojego pradziadka.
pomnik
Data: 2016-01-18 Autor: nie zarejestrowany ~matrix
Pomnik tak po prostu się nie rozpływa jak woda. Chyba, że go wysadzono i zniszczono. Skoro władzy ludowej przeszkadzał, to go przewieziono w inne miejsce i pewnie gdzieś teraz służy do innych celów. Taki piaskowiec mógłby być fajnym "gadżetem" u jakiegoś prominenta w ogrodzie
pomnik
Data: 2016-01-18 Autor: lens
Wtedy jeszcze nie było prominentów. Była nienawiść, nienawiść do wszystkiego, co niemieckie, sanacyjne. Z tego, co pamiętam, ktoś z rodziny wspominał, że pomnik został rozbity, nie wysadzony. Leżał jakiś czas koło Cieszyńskiej. Co się stało z jego resztkami? Być może zostały zagospodarowane przy odbudowie jakiegoś domu. A może leżą jeszcze jakieś pozostałości w ziemi, pod pawilonami? Na pewno nie przetrwały tablice. Tak na oko, to raczej nie był z piaskowca, chyba murowany. Jedynie dół obłożony kamieniem.
rozbiórka
Data: 2016-04-08 Autor: korzeniowski
Pomnik poległych rozebrano po 1957 r. Widziałem go w tym czasie codziennie dojeżdżając PKS-em do pracy. I o dziwo, nie został on "udekorowany" smołą.

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
pomnik w Aleksandrowicach, stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.037 s