Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Szkoła podstawowa nr 3

Szkoła podstawowa nr 3

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: Janek, Dodano: 2016-02-05 20:19:23
Rok zrobienia zdjęcia: 1950-1959
Kategoria: Szkoły,
Szkoła Podstawowa nr 3 przy ul. Osuchowskiego w Bielsku-Białej
bladzmiana

Komentarze

Gdzie te szkoły?
Data: 2016-02-13 Autor: Andrzej001
Trójka jest wciąż w tym samym miejscu. Ale to raczej wyjątek. Istnieje jakaś dziwna prawidłowość. Otóż szkoły podstawowe w B-B podlegają przedziwnym migracjom. Zapewne każda decyzja o zamknięciu czy przeniesieniu placówki miała w danej chwili jakieś tło. Ale w całości tworzy to wrażenie chaosu i radosnej twórczości rządzących. Oczywiście, rozbudowa miasta musiała powodować wyprowadzenie szkół ze ścisłego śródmieścia do nowych dzielnic. Ale czy trzeba było zrywać wszystkie tradycje? Spróbowałem sobie przypomnieć pierwszą dziesiątkę bielsko-bialskich podstawówek w połowie lat sześćdziesiątych: Jedynka - mieściła się przy Krasińskiego, na rogu ówczesnej Magi, Dwójka - na placyku/skwerze naprzeciw kościoła ewangelickiego (dzisiaj to znowu Syjon), Trójka - na Osuchowskiego, Czwórka - obok Dwójki, przy dużym skwerze na Syjonie; ale która była którą, już nie pamiętam, Piątka - ul. Partyzantów, obok zajezdni ("Centrali") tramwajowej, mniej więcej naprzeciw ówczesnej łaźni miejskiej, Szóstka - niestety, nie pomnę..., Siódemka - w południowym skrzydle Mechanika, ale z adresem od Sienkiewicza, Ósemka - na Broniewskiego, Dziewiątka - teraz to jest Piłsudskiego, na wprost Szkolnej, Dziesiątka - za kościołem ewangelickim w Białej. Powyżej nru 10 mam kłopot. Pamiętam jeszcze szkołę nr 17, na Sempołowskiej, była to wówczas "szkoła specjalna", dla upośledzonych umysłowo. W praktyce - dla wszystkich sprawiających kłopoty. Powiedzenie "pójdziesz do Siedemnastki" było i groźbą, i żartem. Siedemnastka została później (kiedy?) przeniesiona do budynku po Jedynce, na Krasińskiego, ale nie wiem, czy z takim samym statusem. I jeszcze - pod koniec lat 60. wybudowano i otworzono szkołę nr 21, na ul. Emilii Plater. Nazywano ją wtedy "harcerską", zdaje się, że wszyscy uczniowie musieli należeć do zuchów i harcerzy. To był, za mojej pamięci, najwyższy numer podstawówki w B-B.
Szkoły
Data: 2016-02-14 Autor: Tygiel
Szóstka to chyba zawsze budynek na Hulance, na ul. Osuchowskiego. Dorzucę jeszcze szesnastkę vis a vis dawnego urzędu wojewódzkiego, na ul. Asnyka. I tu znowu wracamy do trójki, bo to ten sam rejon, tylko po drugiej stronie ul. Piastowskiej.
do Tygla
Data: 2016-02-14 Autor: Andrzej001
Zauważ proszę, że ustawiłem celownik na połowę lat 60. Szóstki za Hulanką na 100% wówczas nie było; chyba jeszcze w ogóle nie zaczęła się budowa osiedla Kopernika. Co do Szestnastki na Asnyka, nie mam pewności. Sądząc po wyglądzie budynku (Google Street View) - mogła już stać. Pozdrawiam.
szkoły podstawowe
Data: 2016-02-14 Autor: nie zarejestrowany ~bbman
Była jeszcze 12-tka na Leszczynach
6 na Hulance
Data: 2016-02-14 Autor: Tygiel
Panie Andrzeju. Korygując swoją wypowiedź. Szóstka nie jest i nie była położona na Osuchowskiego tylko Brodzińskiego. Przepraszam. Sięgając do źródeł. Wg monografii miasta "Bielsko-Biała. Zarys rozwoju miasta i powiatu" wydanie z 1971 r., str. 528 cyt." W 1956 r. rozbudowano Szkołę Podstawową nr 12 przy ulicy Straconki oraz Szkołę Podstawową nr 6 przy Brodzińskiego." Czyli w 1965 r. szkoła była gdzie jest obecnie. Co więcej wikipedia podaje, że os. Kopernika, a więc VII ZOR budowano w latach 1964-1969. Czyli na połowę dekady, coś już tam było, w postaci nowych mieszkań i bloków. Na stronach Beskidii, widziałem zdjęcie klasy z szóstki z II połowy lat 40-stych. Ale nie dam sobie obciąć ręki, że już wtedy blisko 20 wcześniej szóstka była na Brodzińskiego. Zgodnie z tą samą publikacją, w roku 1965 było w naszym mieście 20 szkół podstawowych, a w 1966 21 szkół. Zatem nasza harcerska szkoła przy ul. Emilii Plater to typowa "tysiąclatka". Pozdrawiam.
Szkoły podstwowe
Data: 2016-02-14 Autor: nie zarejestrowany ~Smig
Szkoła podstawowa numer 6, przy ulicy Kazimierza Brodzińskiego, powstała w latach 50-tych ubiegłego wieku i od tego okresu nie zmieniła lokalizacji. Szkoła podstawowej numer 16, przy obecnej ulicy Adama Asnyka jest tzw. "tysiąclatka" wybudowaną początkiem lat 60-tych. Niestety nieudana reforma szkolnictwa z lat 90-tych spowodowała zamianę tej szkoły na gimnazjum. Jako ciekawostkę podam, że jest to jedyne gimnazjum w Bielsku-Białej(będące samodzielną szkołą, a nie zespołem szkół), które odziedziczyło swój numer po zlikwidowanej szkole podstawowej. Pierwotnie nadano jej inny numer, ale po wielu protestach ten mumer zmieniony. Na koniec dodam, że w Bieslku są jeszcze conajmniej 2 szkoły, które nie uległy zmianom, szkoła podstawowa numer 20 na ulicy Teofila Lenartowicza oraz szkoła podstawowa numer 22 na ulicy Grota Roweckiego (tzw. Żeromski). Ze szkół podtawowych które już niestety nie istnieją (a nie są wymienione w pozyższych komnentarzach) wymienię SP nr 14 przy ulicy Bratków oraz SP nr 15 przy ulicy Mieczysława Michałowicza.
SP 15 na Grażyny
Data: 2018-05-16 Autor: bridge4all
Jeszcze była bardzo dobra SP nr 15 bodaj na Grażyny - boczna od Michałowicza. Jeśli chodzi o liczbę olimpijczyków w latach 70-tych to brylowały 3 na Ossuchowskiego, 16 na Asnyka i właśnie 15. Na Złotych Łanach była chyba SP 24.
Szkoła podstawowa nr 14.
Data: 2023-05-11 Autor: nie zarejestrowany ~Maria Zdybowicz
Szkoła podst. nr 14 mieściła się przy ul.Komorowickiej 27 przy Liceum Pedagogicznym im. Grzegorz Piramowicza. Została zlikwidowana wraz z tym Liceum. Szkoda, bo reprezentowała wysoki poziom nauczania. Ukończyłam tą szkołę w 1964r.

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Szkoła stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.045 s