Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Blok Złote Łany

Blok Złote Łany

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: emka, Dodano: 2016-03-10 18:36:12
Rok zrobienia zdjęcia: 2013
Kategoria: Osiedla,
Typowy blok, jakich na osiedlu Złote Łany jest dużo, w takim się wychowałem. No i właśnie spacerujac sobie, przy pomocy google maps, po moim starym osiedlu, trafilem na blok przy ulicy Lenartowicza 13. Jakież bylo moje zaskoczenie widząc go w tym stanie - poprostu piękny, uchowal sie wszechogarniajacej pastelozie i styropianozie. Wrzucam to zdjecie poniewaz jest to okazja do zobaczenia jak wygladala oryginala elewacja.

I przy okazji mam pytanie. Zawsze zastanawialem sie czy bloki w Bielsku-Bialej maja jakies fachowe nazwy, modele, numery etc.? Kto je zaprojektował itp. pytania. Czy spółdzielnia udziela takich odpowiedzi?
bladzmiana

Komentarze

Bloki miasta
Data: 2016-03-11 Autor: sadlonbielsko
Początek lat 70 to przełom budownictwa w techologii tradycji na rzecz budowy bloków wielkowymiarowych. Jeszcze za Gomułki tradycja ta - czyli cegła w różnych wydaniach - dominowała. W Bielsku-B taka granica tradycji to koniec ZOR-ów i początek osiedla ZłoteŁany,Beskidzkiego, potem Karpackigo i wielu pomniejszych. Tu rozpoczęto technologię tzw. wielko-płytową lub wielko-blokową - system leningradzki i pokrewne. Były jeszcze innetechnologie mieszane - np. nrdowski, gdzie betonowe szkielety bloków były wypełniane bloczkami tzw. PGS "pianogazosilikat" takie niebieskawo-szare. Poza tym na każdym osiedlu lub jego części w trakcie budowy każdy blok miał swój numer, który potem był zastąpiony został administracyjną numeracją wg ulic. Co dziwniejsze niektóre osiedla miały swoją nazwę roboczą np. Beskidzkie miało roboczą nazwę os.Rolnicza, Karpackie Troclik - nadal zresztą tak nazywany przez mieszkańców. Myślę że wielu forumowiczów doskonalo to jeszcze pamięta i może co nieco dodać lub sprostować. W BB było biuro zwane Miastoprojekt, ale wszytkich bloków na pewno nie zaprojektowali.
Bloki miasta
Data: 2016-03-11 Autor: emka
Do sadlonbielsko, Dziękuję za informacje. Rzeczywiście ZOR-y były budowane metodą tradycyjną. Postaram się jeszcze popytać w spółdzielni. A może orientujesz się czy istnieje jakieś opracowanie na ten temat? W książce Bielsko-Biała Zarys rozwoju miasta i powiatu jest kilka stron o budowie ZOR-ów i dosłownie jedno zdanie o mającej rozpocząć się budowie osiedla Złote Łany. A jeśli chodzi o bloki NRDowskie to czy oprócz tego bloku przy skrzyżowaniu Piastowskiej z Sobieskiego kojarzysz w Bielsku-Białej jakieś inne?
Bloki miasta
Data: 2016-03-11 Autor: nie zarejestrowany ~ManiakBus
Podobny NRD-wiec do wspomnianego przy zbiegu Piastowskiej i Sobieskiego stopi jeszcze u zbiegu ulic Starobielskiej i Asnyka i również widoczny jest z Piastowskiej, tyle że po jej drugiej stronie.
Data: 2016-05-14 Autor: nie zarejestrowany ~Janko
Widziałem identyczne bloki w Czechowicach-Dziedzicach, Katowicach i Tychach, więc to pewnie jakiś uniwersalny model.
ZOR-y
Data: 2016-05-15 Autor: nie zarejestrowany ~PG
Były jeszcze:ZOR VI obecnie oś Piastowskie i ZOR VII obecnie oś. Kopernika,które nie były już budowane z cegły
Bloki miasta
Data: 2016-05-15 Autor: nie zarejestrowany ~PG
Jeszcze jeden "ENERDOWIEC" najmłodszy jest przy ulicy Żółkiewskiego

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Złote Łany, Bloki, Lenartowicza stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.044 s