Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Witaj na Kubalonce! I; status quo ante i post ante

Witaj na Kubalonce! I; status quo ante i post ante

Rodzaj: Pocztówka, Autor: KLK, Dodano: 2016-03-22 23:50:19
Rok wydania pocztówki: 1943
Kategoria: Istebna, Architektura, Góry w mieście,
Tym razem zwyczajna czarno-biała, ale urokliwa widokówka z lat okupacji niemieckiej, przedstawiająca stylizowany na góralskość samotny, parterowy drewniany budyneczek w otoczeniu sielsko-anielskim: wokół łąki aż po zagajnik leśny na horyzoncie, nieco bliżej nas kępy dorodnych drzew owocowych, w których kryje się ledwo widoczna chata wiejska. Teren wznosi się łagodnie w kierunku lewym – sądząc z widocznych cieni tego słonecznego, letniego dnia – wschodnim, od strony zachodniej budyneczku, w otoczeniu małego ogródka ozdobnego – dwa proste, zbite z desek stoły z czterema takimiż ławkami dla gości; tamże widoczne dwie typowe ostróżki do suszenia siana… Nad wejściem do domku zaś wielki szyld z napisem: „Seibuscher Biere – Josef Froß” (Piwa Żywieckie …) – zatem mamy do czynienia z wyszynkiem piwa dla osób niezbyt wybrednych, szukających orzeźwienia w otoczeniu pięknego krajobrazu beskidzkiego. Z opowiadań rodzinnych wiem, że to przedwojenny, tzw. „Bar Beczka” na Kubalonce na poboczu zbudowanej w 1930 roku szosy Wisła – Istebna, po obudowaniu na wniosek Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego tym budyneczkiem ogromnej beki dla jej „zamaskowania”. Na rewersie kartki znajdujemy krótki opis w języku niemieckim, w przekładzie: „Gospoda Josef Froß, Kubalonka Istebna obok Sanatorium, przez Jabłonków (Górny Śląsk)” – datowanie 15.07.1942 lub 1943.

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2016-03-22
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2015
widok współczesny tego samego miejsca – jakże zmienionego! To nie tylko ta nowocześnie zaaranżowana szosa Wisła – Istebna – Koniaków, nie tylko wyrosły drzewostan szpilkowy obrastający rozbudowany znacznie budynek „Baru Beczka”, ale i liczne inne tego typu „atrakcje” wyrosłe w otoczeniu: z lewej widoczne drewniane zabudowania „Karczmy Franza Josefa”, za naszymi plecami jest wielka „Karczma Kubalonka”; a niedaleko stąd przed nami jeszcze większa „Restauracja Kubalonka”! Wszystko to w otoczeniu bajecznie kolorowych parasoli, miniparkingów przydrożnych, nie wspominając już widocznego na zboczu z lewej fragmentu nowoczesnego terenu zawodów biatlonowych, ze strzelnicą, pętlami biegowymi, zabudowaniami itd.! Inny świat… Mnie obcy bardzo – ale podoba się czy nie, przecież źródło utrzymania dla miejscowych i przyjezdnych… Spokoju i ciszy poszukajmy więc gdzieś indziej, dalej od dróg bitych!

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2016-03-22
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1950-1959
Przebudowany i nadbudowany lata po wojnie budynek „Baru Beczka” w ujęciu zimowym, jest już zelektryfikowany, ale jeszcze przed zbudowaniem na stoku z lewej infrastruktury biatlonowej i bliżej „Beczki” bezstylowych lokali gastronomicznych. Dzięki temu, wciąż jeszcze może się tu podobać! To i kolejne zdjęcia pochodzą z niezawodnej wyszukiwarki „Google”.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2016-03-22
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1950-1959
Ta wielka beka z zaaranżowanym wewnątrz barkiem piwnym, stanowiła początkowo, tj. w 1930 roku całość „Baru Beczka”, nad nią na czterech kolumienkach wznosiło się krenelażowe jakby zwieńczenie, nawiązujące do Zamku Cieszyńskiego – bo serwowano tu wyłącznie piwo cieszyńskie! Beczka ta, nawet po obudowaniu stylizowanym na góralskość budynkiem, stanowiła i stanowi nadal dobrze rozpoznawalny znak firmowy tego „Baru”.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2016-03-22
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2015
„Bar Beczka” w pełnej krasie: no bo w tym ujęciu nie widać sąsiednich bezstylowych przybytków gastronomicznych…

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2016-03-23
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2015
Wykorzystując tym razem wyjątkowo ostrą mapę orto z witryny geoportal.gov.pl, pokazuję jeszcze, jak Przełęcz Kubalonka wygląda dzisiaj widziana z góry! No cóż – przestrzeń ze zdjęcia archiwalnego porosła gęstym lasem, obrastającym u dołu z lewej skrajny budynek Sanatorium Dziecięcego, dalej przy szosie kolejno „Bar Beczka” i „Karczma Franza Josefa”, w prawym górnym rogu skraj terenu biatlonowego; lewy górny narożnik zajmuje kompleks „Karczmy Kubalonka”. No i na szosie sznur samochodów, szukających miejsca do zaparkowania…
bladzmiana

Komentarze

Beczka
Data: 2016-03-23 Autor: bartekkaszuba
Już widać Konradzie z wytęsknieniem oczekujesz słonecznej, wiosennej aury, otwarcia wszelakich ogródków piwnych. Zapewne nie tylko Ty, bo co rusz temat na beskidii w tematach: browar, góry, beczka, to i piwo :) Pozdrawiam, życzę miłego dnia i szybko wiosennej aury !
Beczka
Data: 2016-03-23 Autor: wodniczka
Witam:-).Z końcem lat 70tych przebywałam w sanatorium dziecięcym w Istebnej.Wychowawcy zabierali nas do tej "beczki"by pokazać coś ciekawego.Teraz myślę że szli na piwo;-)
"Beczka"
Data: 2016-03-24 Autor: KLK
Hallo, witam serdecznie Bartku! Frywolnie, oj frywolnie, a tu latka poleciały i furt lecą - nakładając na mnie roztomaite, niemiłe ograniczenia! O piwku można przy diabetes mellus zapomnieć - najwyższy współczynnik glikemiczny! A szkoda - bo wreszcie dożyliśmy czasów wysokiej kultury piwnej, dla każdego znajdzie sie teraz coś miłego, tylko piwowarskiego wysokiego "c" - żywieckiego piwa "Eurospecjal" już nie uświadczysz, jak twierdzą we (wspaniałym!) żywieckim Muzeum Piwowarskim - jego unikatowa produkcja stała się nieopłacalna... Oczywiście - można nadrobić "Pilsner Urquell" lub także kiedyś lubianym przeze mnie "Warka Strong" (to dłuższa historia - wypatrzyliśmy je jeszcze za komuny na rejsie mazurskim w małym kiosku na Jeziorze Przystań!)n- ale to juz nie to samo... Ale i my przeciez się zmieniliśmy i dopiero prawdziwa wiosna przyniesie może ukojenie o jakim piszesz? Pozdrawiam Cie serdecznie - Konrad (KLK)
"Beczka" (Nr 2!)
Data: 2016-03-24 Autor: KLK
Witaj "wodniczko" roztomiła - bo "koleżanka po fachu" przecież, wszak i ja tam także za młodych lat swoje przeleżałem - będzie ze 15 (piętnaście!) miesięcy!!! Ale jako że wiążą się z tym stareńkie widokówki i zdjęcia, jak Bóg da - za niedługo wrócę do tematu, może i trochę wspólnie powspominamy? Pozdrawiam Cię serdecznie - KLK
"Beczka"
Data: 2016-03-24 Autor: wodniczka
Jak mi miło Panie KLK.Już się cieszę na myśl o zdjęciach i pocztówkach z Istebnej.Wszystko co mam z tych czasów (79 i 80r .tz kolonia zdrowotna) to miłe wspomnienia i język migowy żeby się komunikować z kolegami po drugiej stronie(nie wolno było nam się spotykać).Tego lata mam w planie odwiedzić to miejsce.Pozdrawiam serdecznie:-) i dziękuję za miłe słowa.

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Kubalonka "Bar Beczka" stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.117 s