Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Olszówka Górna XIII; status quo ante i post ante

Olszówka Górna XIII; status quo ante i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2016-04-12 09:55:13
Rok zrobienia zdjęcia: 1940
Kategoria: Cygański Las i okolice, Architektura, Góry w mieście,
A więc zanowu powrót do Olszówki Górnej dawnych lat, i to znowu za sprawą źródłowej pracy o niej (i Kamienicy!) nieodżałowanej pamięci Pasjonata „Beskidii” Aloisa Kremsy… Ten widok ze str. 370 według opisu przedstawia: „Teren rozpoczętego w 1939 roku Cmentarza Wojskowego zimą 1940. Od lewej: Kamienista, Dolina Olszówki Górnej, Strażnica OSP, Dębowiec z Górą Seniora i opadająca ku nam łąka świętowania Przesilenia Letniego (Nocy Świętojańskiej, Sobótek!) poniżej granicy lasu”. To czarno-białe zdjęcie objąć mogło tyle obiektów – zwłaszcza już całą wschodnio-zachodnią odnogę Dębowca i południowo-zachodni spad Kamienistej, dzięki zupełnej otwartości terenu i użyciu aparatu o bardzo krótkiej ogniskowej, względnie z zastosowaniem obiektywu szerokokątnego… Epatuje widok pokrytego śniegiem gołoborza Kołowrotu: niesamowite! Jak widać droga od Folwarku Wilhelma (Wilhelmshof!) obok leżącej przy odnodze ulicy Olszówka Strażnicy OSP do podnóża budowanego Cmentarza, jest już dosyć szeroka – choć tylko bita! Wokół jak okiem sięgnąć pola uprawne olszówkańskich gospodarzy: Georga Jenknera Nr 6, Andreasa Piescha Nr 9 i znanego nam już Georga Piescha Nr 5, którego dziesięciohektarowy areał rozciagał się od Diabelskiego Młyna pod Kamienistą, aż hen – po obecną Halę Sportowo-Widowiskową! Nostalgię budzi ta Strażnica: kiedy gdzieś w latach sześćdziesiątych nastały już autobusy, na zapytanie jak udamy się na Dębowiec pojeździć na nartach, odpowiadaliśmy: „Wysiądziemy przy Strażnicy i potem ścieżką obok Cmentarza Wojskowego!”… Tamtędy wiodła też droga powrotna, tyle że zazwyczaj do Cygańskiego Lasu, na bardziej romantyczną (i tańszą!)_tramwajkę…

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2016-04-11
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2016
Co tu dużo gadać – przeciez „koń jaki jest – każdy oto widzi”: po prostu nieco powyżej skrzyżowania z ulicą Młodzieżową, czyli niżej od zdjęcia archiwalnego – widać z niego tylko asfaltówkę Armii Krajowej i łańcuchy górskie na horyzoncie; podnóże gór i miejsce po Strażnicy przesłaniają sady i zabudowania ZIAD-u, okazałego apartamentowca i Kliniki Kosmetycznej i Małoinwazyjnej – no Europa! Ale może ocalały choć pola Piescha – spróbujmy zobaczyć z bliższa!

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2016-04-11
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2016
Bliżej Ronda gen. Augusta Fieldorfa „Nila” nie widać żdnych pól, ino rachityczne ogródki, a tam gdzie kiedyś stała Straznica – kontener na placyku pustego parkingu samochodowego! Straznicę rozebrano w dugiej połowie lat sześćdziesiątych – z uzasadnieniem, że cegła z niej konieczna jest do budowy nowej, okazałej Strażnicy OSP w Kamienicy, obok Domu Kultury, gospody itd. Jak znam życie – nowa Strażnica zbudowana została z bloczków gazobetonowych i pustaków, żelbetowych stropów i posadzek. a z tej rozbiórkowej cegły conajwyżej jakaś ścianka działowa na pół lub ćwierć cegły; no comments…

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2016-04-11
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2016
Stojąc przy Armii Krajowej vis-á-vis byłego pola Georga Piescha, widzimy pusty ugór ograniczony od północy Hotelem „Dębowiec”, na horyzoncie obły dach ogromnej Hali Sportowo-Wystawienniczej, zakały krajobrazu podnóża Beskidu Śląskiego. Ale jak pięćdziesiąt i kilka lat temu Alicja z Tomeczkiem w wózeczku, mamy i tu młodą mamę z jej pociechą na spacerze w okolicznościach przyrody…

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2016-04-11
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2016
No to jeszcze spojrzenie w stronę przeciwną – ku południu ze stokiem Kamienistej na horyzoncie! Mimo przedwiośnia i nieulistnienia gęstwiny samosiejek i krzewów – nie widac stąd, z poziomu ulicy Armii Krajowej, byłego gospodarstwa Georga Piescha Nr 5 – tego z unikatową, ośmioboczną stodołą, obecnie zabudowań Państwa Wawryków, ulica Olszówki Nr 103! To tutaj między innymi, według opowiadanych przyciszonem głosem relacji najstarszych mieszkańców Olszówki Górnej, wiosną 1980 roku zakopano po kryjomu, nocami, szczątki żołnierskie wykopane z Niemieckiego Cmentarza Wojskowego – aby pozyskać miejsce na Autocamping „Pod Dębowcem”. No i dla dania odporu przeszłości niemieckiej tego podbeskidzkiego zakątka naszej i nie tylko naszej Ojczyzny…
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Olszówka Górna, Straznica OSP na tle Kamienistej i Dębowca stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.045 s