Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Wapienica XI, wodospad w Dolinie Luizy; status quo ante i post ante

Wapienica XI, wodospad w Dolinie Luizy; status quo ante i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2016-04-24 11:53:33
Rok zrobienia zdjęcia: 1931
Kategoria: Góry w mieście, Wapienica, Litografie,
Ha – przywykliśmy do fotografii krajobrazów miejskich i sielskich, obiektów architektonicznych czy technicznych – a tu zwyczajny rysunek ołówkowy, nawet nie żadna tam litografia! Ale rysunek ten zasługuje na uwagę ze względu na inskrypcję: „Lobnitz 16.V.31.Korz.”, czyli: „Wapienica, 16.05.1931, Korzeniowski” i jego autora, Stryja Ludwika, znanego nam już z przysłanej w 1929 roku z Los Angeles kartki bożenarodzeniowej… Zatem – jeśli nie zaszła tu pomyłka w datowaniu, to szkic powstał nie z natury, lecz z … pamięci, bo Ludwik (czy Ludwig!) nigdy nie powrócił z Ameryki do swojej beskidzkiej Ojczyzny, lecz zmarł przedwcześnie w 1934 roku w Mexico City. A więc po wielu latach przebywania wśród cudów techniki północnoamerykańskiej oraz zabytków Majów i Azteków – w Jego pamięci pozostała ta tak droga i nam Dolina Luizy w Wapienicy, którą potrafił oddać z dokładnością godną najwyższego podziwu… Właściwie jednak – nic dziwnego: Ludwik zawsze chciał zostać architektem, nie pozwoliły na to skromne warunki materialne rodzinnego, robotniczego domu… Nam pozostaje tylko jeszcze znaleźć odpowiedź na pytanie: a gdzie właściwie znajduje się narysowany obiekt?

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2016-04-24
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2016
Pierwsza możliwość: most przy dawnym Tartaku Książąt Sułkowskich, obecnie Polu Biwakowym – po niedawnej przebudowie mostu i koryta rzeki, na której wcześniej, powyżej mostu był trochę wyższy niż teraz stopień wodny z wodospadkiem. Gdyby nie gęsty obecnie drzewostan na zachodnim brzegu Wapieniczanki – także i z tego miejsca widoczny byłby grzbiet Wysokiego (762 m) i Palenicy (688 m). Ale ogólne ukształtowanie terenu, no i most drogowy z którego to zdjęcie, nie specjalnie przemawiają za tą lokalizacją szkicu archiwalnego.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2016-04-24
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2016
Kilkaset metrów wyżej następny sztuczny stopień wodny, całkowicie obecnie zdewastowany erozją rzeczną; miejsce bardzo lubiane przez spacerowiczów – zwłaszcza z dzieciarnią, dla zabaw w płytkiej tu wodzie powyżej wodospadu. Można się tu także położyć na kocyku dla krótkiego biwaku lub twarzą ku Słońcu - jeśliby nam wiosną lub latem miało przyświecić; idyllicznie tu i spokojnie, o ile akurat pobliską drogą do Wielkiej Łąki nie przejeżdża jakiś samochód służbowy. Także i stąd – gdyby nie zgęstniały drzewostan, widoczny byłby grzbiet Wysokiego, ale umocnione skarpy brzegowe znacznie tu niższe i płytsze aniżeli na szkicu archiwalnym Ludwika, brak też śladu nawet po jakimś mostku.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2016-04-24
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2016
A to już miejsce tuż przed samą Zaporą Wodną im. Prezydenta RP prof. Ignacego Mościckiego! Niemal wszystko tu pasuje do rysunku Ludwika: umocnienia brzegowe powyżej zastawu i poniżej – gdzie jakby płytki zbiornik wodny do którego dzisiaj spływa obfity wodospad, przed rustykalnym mostkiem – prawie takim samym jak na szkicu! Także grzbiet Wysokiego nadal jest z tego miejsca wyraźnie widoczny – jakby nie upłynęło tych osiemdziesiąt i pięć lat… Ale – gdzie na ludwikowym szkicu archiwalnym jest ta widoczna na współczesnym zdjęciu, imponująca, bo wysoka na 21 m zapora wodna, obecnie we władaniu wodociągowej Spółki Miejskiej AQUA? Budowę tej zapory rozpoczęto przecież jeszcze w 1929 roku i planowano zakończyć w lecie 1931, zatem w maju 1931 na który datowany jest szkic Ludwika, powinna być wraz z placem budowy bezwzględnie widoczna – choć budowę ukończono dopiero w sierpniu 1932, z powodu przeżywanych przez Miasto trudności finansowych. Opisane okoliczności pozwalają nam jednak na upewnienie się co do proweniencji rysunku Ludwika: przebywając w Ameryce zapewne nie wiedział o budowie ogromnej zapory wodnej w Dolinie Ludwiki i nigdy jej nie zobaczył, rysunek Jego ukazuje nam ostatni, idylliczny widok, jaki Mu pozostał na zawsze pod powiekami…

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: beskidia Dodano: 2016-05-01
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2016
Pomimo niepozornego dzisiaj stanu faktycznego, to bez wątpienia współczesne miejsce, które przedstawia rycina z 1931 roku. To miejsce to zalewik na wysokości Muchowej Łąki w Dolinie Luizy. Pozostało już kilka niewielkich śladów dawnego zalewiku - kilka kawałków betonu i stalowe zbrojenia. Jeszcze w latach 50. XX wieku zalewik funkcjonował lecz liczne powodzie a przede wszystkim brak konserwacji spowodował, ze natura zrobiła swoje.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: BBK Dodano: 2019-10-13
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2019
 

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: BBK Dodano: 2019-10-13
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2019
 
bladzmiana

Komentarze

"Muchowa Łąka w Dolinie Luizy"
Data: 2016-05-03 Autor: KLK
Witam i dziękuję za propozycję lokalizacyjną dla ludwikowego szkicu! Nie znam niestety współczesnej topografii Doliny Luizy, ale jeśli Muchowa Łąka jest pierweszą łąką po wschodniej stronie drogi ku Zaporze im. Prezydenta Mościckiego, idąc od Pola Biwakowego, to mamy sytuację przedstawioną jako drugą w moim wpisie. Faktycznie - podobieństwo jest znaczne - pomimo głębszej niecki potoku na szkicu, w mojej oinii przeważył jednak wzgląd, że nie znalazłem tam choćby śladu tylko mostka narysowanego u dołu szkicu! Mostek ten musiałby się znajdować poniżej wysokiego dosyć wodospadu - mniej więcej w miejscu sfografowanym niedawno przeze mnie. Pozdrawiam serdecznie - KLK
To nie jest tamto miejsce
Data: 2019-10-13 Autor: nie zarejestrowany ~BBK
W głębinach gęstego lasu, gdzie wije się rzeka Wapienica spoczywają ukryte skarby zniszczonej infrastruktury Austro-Węgier. Wkrótce zdjęcia.

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Wapienica - wodospad w Dolinie Luizy stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.043 s