Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > W Sporyszu na biwaku nad Koszarawą II; status quo ante i post ante

W Sporyszu na biwaku nad Koszarawą II; status quo ante i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2016-04-29 19:46:22
Rok zrobienia zdjęcia: 1962
Kategoria: Żywiec, Góry w mieście, Portrety mieszkańców,
Na tych dwóch zdjęciach: od strony namiotów i z wysokości stoku, mamy wreszcie tych naszych sportowców w pełnej krasie, w trakcie takiego „siatkarskiego” odbijania piłki w kółeczku! Na pierwszym zdjęciu – z lewej strony Zbyszek Jojczyk i Ala Jakubiec, z prawej z zegarkiem na ręku (!) nasz Marcinek Ficoń, obu srodkowych przystojniachów – o wstydzie – nie pamiętam, pewnie koledzy naszych kolegów. Proszę o zwrócenie uwagi na doskonale tu widoczne „boisko” za naszymi namiotami: przestronna, równa i wygodna murawa – jakby została przystrzyżona kosiarką, z lewej strome, gęsto zakrzewione i zadrzewione zbocze osłania nas od wiatrów północnych, a na wprost – w kierunku wschodnim i z prawej w kierunku południowym - rozległy widok na otaczające Sporysz góry i koryto Koszarawy tuż za torem kolejowym i wąskim pasem krzewów dochodzących do kamieńca. Każdy przyzna: nie mogliśmy lepiej trafić z tym biwakiem! Spokój tu zupełny, za rzeką w pobliżu – żadnych knajp, nikt nas nie nachodzi, pociągi przejeżdżają tak rzadko – że stanowią dla nas miłą atrakcję… A letnicy i miejscowi amatorzy kąpieli ograniczają swój pobyt do okolicy poniżej zastawu przed mostem drogowym, gdzie woda spokojna i najgłębsza jeszcze. Tam też zachodzą nasi młodzi ludzie, no i do kiosku po drugiej stronie rzeki po lemoniadę i piwo. Raj na ziemi, szkoda że tylko na krótko!

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2016-04-29
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1962

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2016-04-29
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2016
Gotów się jestem założyć, że gdyby nie skojarzenie zdjęcia współczesnego z obydwoma archiwalnymi, uznalibyśmy, że jesteśmy w nieznanym nam miejscu! Począwszy od nierównego i dziko porośniętego jeżynami i chwastami podłoża, nieładnie zarośniętego stoku po naszej lewej, aż po całkowicie porośnięty teren za torem kolejowym – po sam horyzont, co przesłania Koszarawę z przeciwnym brzegiem i okoliczne góry; wszystko to utrudnia orientację, a zatem i identyfikację naszego starego miejsca sprzed półwiecza! Dziko tu teraz zupełnie, brak jakiejkolwiek ścieżki nawet, pozostaje komunikacja piesza nieczynnym od dawna torem kolejowym. No i nic wokół nie widać poza gęstą roślinnością – co ma przynajmniej tę zaletę, że gdyby nas naszła myśl rozbicia tu znowu biwaku, i nas także nie byłoby z zewnątrz widać! Tylko – znaleźli by się teraz jeszcze chętni, do tak spartańskiego, być może nawet w obecnych czasach – niebezpiecznego spędzania wolnego czasu?
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Sporysz na biwaku nad Koszarawą stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.05 s