Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > ŚDM w budowie

ŚDM w budowie

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: Jurko, Dodano: 2016-05-04 20:15:23
Rok zrobienia zdjęcia: 1970-1979
Kategoria: Wspomnienie PRL-u, Osiedla, Architektura,
Budowa bloków  ŚDM. Na ścianie widoczna jest tabliczka z napisem ul. Bohaterów Stalingradu. Wszechobecny bałagan.

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: farestart Dodano: 2016-05-07
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1960-1969
 

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: Jurko Dodano: 2016-06-01
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1976
Jeszcze jedno spojrzenie na dawny szpital w Białej.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: emka Dodano: 2016-08-18
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1950-1959
Zdjecie a dokładniej zrzut z kroniki filmowej przedstawia mostek na Białce, w tle widoczny dawny szpital w Białej. Przepraszam za jakość zdjęcia, uznałem jednak, że warto podzelić się tym "znaleziskiem" pokazującym ten budynek w nieco szerszej perspektywie.
bladzmiana

Komentarze

Bardzo ciekawe zdjęcie
Data: 2016-05-07 Autor: farestart
Szczególna perspektywa... Wartość tej fotografii zawiera się w dość dokładnym przedstawieniu fragmentu nieistniejącego już budynku starego szpitala na pierwszym planie. Ta stara budowla, stojąca przy ul. Szpitalnej róg św. Jana (później Bohaterów Stalingradu) to bialski szpital istniejący tu aż do chwili wybudowania przy dzisiejszej ul. Wyzwolenia nowego kompleksu szpitalnego. Stary szpital funkcjonował kilka dekad, rozrastając się w miarę potrzeb, choć z tym "rozrostem" nie przesadzałbym. Na początku XX wieku szpital ten, mimo rozbudowy przeprowadzonej przez ówczesnego dyrektora, dra Bogdanika, był chyba najmniejszym szpitalem miejskim w Galicji. Posługiwały w nim siostry boromeuszki ze zgromadzenia w Cieszynie, a od 1906 roku szarytki ze zgromadzenia Sióstr Bożego Miłosierdzia. W roku 1911 - po przeniesieniu szpitala do nowego kompleksu przy Wyzwolenia, wówczas Hałcnowskiej (Ochsengasse), stary budynek został oddany miastu i przerobiony na mieszkania dla urzędników oraz bibliotekę Chrześcijańskiego Związku Niemców w Galicji. Sama budowla przetrwała aż do wielkiej destrukcji Białej na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, co ilustruje zdjęcie dodane przez Jurko. Pozwalam sobie dodać znaną być może fotografię tego samego mniej więcej miejsca, robioną nieco bardziej od strony ratusza. Widać na nim całe południowe skrzydło budynku.

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Bielsko, budowa, śródmieście, stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.068 s