Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Kamienica VI, z Beskidem Domowym w tle; status quo ante i post ante

Kamienica VI, z Beskidem Domowym w tle; status quo ante i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2016-05-14 17:05:56
Rok zrobienia zdjęcia: 1957
Kategoria: Dzielnice, Góry w mieście, Portrety mieszkańców,
Hola – powie co pamiętliwszy Pasjonat „Beskidii”, widzieliśmy przecież u ciebie już taki krajobraz: dar Dobrego Stwórcy dla nas! Moja odpowiedź brzmi: nigdy nam dosyć widoku rodzimego, kojącego swym pięknem krajobrazu, skoro polityka nas nie rozpieszcza… Stąd zamieszczam i to jeszcze zdjęcie z ostatnich już dni Alfreda w Bielsku przed wyjazdem do Grodźca, choć to niemal replika „Kamienicy III”, tyle że zobrazowanej w dniu mniej słonecznym. Może to i dobrze, bo jupiterowska (Sonnar!) optyka Kijewa (Contax!) przy nastawieniu przysłony na mały otwór względny, bezbłędnie niemal uchwyciła szczegóły tła: od spływającego łagodnie do Olszówki Górnej zbocza Dębowca z jego łysinami polan i stoków narciarskich oraz Schroniskiem PTTK, skąd zalesione zbocze wznosi się aż do Cubernioka, a na horyzoncie – za głową Alfreda – kawalątek Kamienistej i od Przełęczy Koziej wspinamy się na Kołowrót, po czym schodzimy do jego Przełęczy, za nią widoczny jest już tylko grzbiet Klimczoka! No a bliżej nas, na granicy lasu strzelnica wojskowa z czasów austriackich, na której my licealiści, uczniowie Przysposobienia Wojskowego, absolwowaliśmy na początku lat pięćdziesiątych strzelanie z prawdziwego karabinu – sowieckiego Mosina! Ależ on kopał przy oddawaniu strzału – kto nie był na to przygotowany, mógł nawet stracić zęby! No i bliżej nas – te „zboża rozmaite”, niektóre pola już skoszone i zboża ułożone w kopki, ni śladu widocznych nieużytków, haszczy czy charapuci, współcześnie wszechobecnych!

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2016-05-14
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2015
Te dwa zdjęcia współczesne, z konieczności zrobione zostały przez luki pomiędzy wielkogabarytowymi reklamami rozwieszonymi na parkanie siatkowym, odgradzającym ulicę Zwardońską od agrokultury za nią: urokliwymi łanami złocącego się rzepaku, i rozległym pastwiskiem końskim Gospody z wypożyczalnią wierzchowców. Chcąc uchwycić Dębowiec z ujęcia archiwalnego, tyle tylko udało mi się niestety osiągnąć, ale i to daje P.T. Pasjonatom wystarczający materiał porównawczy, zatem mój komentarz zbędny. Zadowolę się zapytaniem do P.T. Miejskiego Architekta Krajobrazu i tak zwanych „właściwych władz”: czy piękno krajobrazu ojczystego nie podlega aby ustawowej ochronie? Czy też może to tylko kwestia kultury osobistej i zwyczajnej, urzędniczej przyzwoitości?

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2016-05-14
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2015
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Kamienica z Beskidem Domowym w tle stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.139 s