Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Zagadka z XIX wieku

Zagadka z XIX wieku

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: beskidia, Dodano: 2016-10-12 21:14:10
Rok zrobienia zdjęcia: 1900
Kategoria: Z archiwum X, Architektura,
Zagadka dla miłośników Bielska-Białej:
Autorem szkicu jest bielski rysownik Rudolf Schwarz, o którym niewiele wiadomo. Na poczatku XX wieku mieszkał na Scholssgraben 3 czyli w kamienicy pofabrycznej przy obecnym skrzyżowaniu ulic Partyzantów i Sikorskiego.
Rudolf Schwarz jest autorem wielu szkiców z przełomu XIX i XX wieku, widoków Bielska, Białej, Kamienicy, Leszczyn, Cygańskiego Lasu i innych pobliskich miejscowości.
Przedstawiony widok do tej pory jest nierozpoznany.
bladzmiana

Komentarze

Obrazek
Data: 2016-10-14 Autor: nie zarejestrowany ~swój chłop
Przedstawiony widok na moje oko dotyczy z racji architektury raczej miasta niż wioski jak np. Kamienicy z racji architektury. Wzdłuż budynku przepływa jakiś ciek wodny. Budynek w oddali przypomina bielską architekturę i być może jeszcze gdzieś stoi. Obawiam się, że tylko po nim i po tej wodzie można jeszcze rozpoznać to miejsce. Jeśli to wogóle jest u "nas".
dwa mostki
Data: 2016-10-17 Autor: nie zarejestrowany ~Henryk
Kluczowe dla rozpoznania tego szkicu jest ciek wodny. Z prawej strony jest mały mostek, a z lewej ni to mostek no to jakieś składowisko desek lub jakieś inne. Budynków już dawno może nie być. Choć nie ma pewności, że to Bielsko czy Biała.
Zagadka z XIX wieku
Data: 2019-08-18 Autor: bejot
Wg mnie, w lewej dolnej części szkicu, narysowane jest sztuczne koryto wykonane z drewna (bale, grube deski - wszystko spięte w górnej części deskami). Korytem tym doprowadzana jest woda z ujęcia na rzece lub potoku. Na rysunku sztucznego koryta widać wyraźnie, że woda płynie w kierunku hali wybudowanej z cegły. Lekko się spiętrzając wpływa do niej, wypływa dołem z jej części wykonanej z desek i dalej, krótkim i stromym korytem płynie pod wysuniętą część budynku, w którym na pewno napędza koło wodne. Następnie wypływa spod budynku pod mostek i płynie dalej do tej samej rzeki lub potoku poniżej ujęcia, z którego wypłynęła. Koło wodne mogło służyć do napędu maszyn (przez wał i pas transmisyjny) w fabryce widocznej w prawej części szkicu lub też napędzać np. żarna w młynie lub maszyny małego tartaku znajdujące się w tym budynku. Bardziej przekonuje mnie ta druga wersja. W fabryce maszyny były już napędzane bardziej nowocześnie - za pomocą maszyny parowej, na co wskazuje wysoki komin kotłowni. A tak na marginesie, gdzieś już widziałem dwupiętrowy budynek podobny do tego i z takim samym układem okien, który widoczny jest w lewej części szkicu. Był z cegły - nieotynkowany, albo był otynkowany, a wszystkie obramowania okien miał z cegły?

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Rudolf Schwarz Bielitz, stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.04 s