Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Żydowski nagrobek

Żydowski nagrobek

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: Jerzy Ganszer, Dodano: 2016-12-14 23:15:03
Rok zrobienia zdjęcia: 2007
Kategoria: Nad wodą, Zdarzenia, Inne,
 Członkowie Speleoklubu Bielsko-Biała kilka racy uczestniczyli w wydobywaniu nagrobków z nurtu Białki koło ratusza. Niemcy podczas okupacji umacniali nagrobkami /macewami/ żydowskimi brzeg. Zdjęcie wykonano w 2007 r. Z danych oficjalnych wiadomo, że nagrobki zostały przewiezione na Cmentarz Żydowski w Bielsku.

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: jacekproszyk Dodano: 2016-12-23
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2007
 

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: jacekproszyk Dodano: 2016-12-23
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2007
Udało się odczytać taki napis:
"Mąż prawy i uczciwy pan
Cwi Ha-Cohen
zm. 4 Tevet " (brak roku)

Nie udało się dopasować do hebrajskiej wersji nikogo z pochowanych na cmentarzu bo nie zachowała się data a imię wraz z przynależnością rodową (Cohen w znaczeniu kapłan a nie Cohen jako nazwisko) niewiele daje.
bladzmiana

Komentarze

A ziemia lekką - czy wszyscy zasługują na grób?
Data: 2016-12-17 Autor: nie zarejestrowany ~BBK
Jak Państwo myślicie - czy ludzie dziś są inni? Niemcy tamtych czasów i dzisiejsi Polacy? Polacy tamtych czasów i dzisiejsi Niemcy? Absolutnie nie udzielę odpowiedzi. Natomiast, kiedy czytam o bielszczanach, którzy innego bielszczanina wykrwawili na śmierć (niedawno, w Komorowicach), ponieważ chcieli zabrać jego samochód, laptopa i jeszcze kilka innych rzeczy, które uznali za potrzebne, a mieszkali z nami, chodzili do tych samych sklepów, tymi samymi ulicami, być może nawet byli uważani za grzecznych, ponieważ mówili "dzień dobry", tego nie wiem. Wiem natomiast - tego uczy historia - że zawsze i wszędzie jest sporo takich istot, które czekają na historyczną zawieruchę, aby ruszyć w świat, odmienić los (i pisał o tym francuski pisarz, uważany za kolaboranta, w czasach II Wojny Światowej, niejaki Celine) - którzy tylko czekają, ponieważ dla nich plądrować, gwałcić i zabijać jest stanem absolutnie pożądanym. Wakacje. Szansa. Rozrywka. Co Państwo na to powiecie? Owi wspomniani wcześniej bielszczanie mogli nie ucinać ucha ofiary, była bezbronna, ale postanowili inaczej. Mogli zabrać, co chcieli, ale chcieli czegoś więcej... Teraz kolejne pytanie - gdyby prawo, jakkolwiek kulawe - zupełnie nie funkcjonowało, gdyby nie było policji, groźby sankcji, sądu, a jedynie prawa moralne lub etyczne, których należałoby przestrzegać wedle własnego uznania? Jak zachowywaliby się wspomniani panowie? Czy Państwo zakładacie, że owi bielszczanie stanowili wyjątek? Jak zachowalibyśmy się my? Wybierzemy się razem na mecz? Jan III Sobieski wybrał się na rozprawę z państwem Osmańskim pod Wiedeń w imię Chrześcijaństwa i chwały Państwa Polskiego. Tak. Ilu swych rycerzy musiał powiesić, czy jakkolwiek ukarać śmiercią za gwałty, rozboje i czyny niedopuszczalne na ziemiach ojczystych? Proponuję sprawdzić. Rzeczowe opracowania są dostępne. Natomiast, co się tyczy grabieży nagrobków - zawsze, tak jak każdą inną grabież, gwałt i zbrodnię - bezwarunkowo należy potępić, tak jak Jan III Sobieski potępił niektórych Polskich rycerzy w marszu pod Wiedeń. Również pod Dębowcem - kilku "rycerzy z cmentarza zasłużyło na nagrodę" w kontekście grabieży cmentarza. Niech nam ziemia lekką będzie.
Taka jest prawda
Data: 2016-12-17 Autor: nie zarejestrowany ~Ferdik
@BBK Świetny komentarz

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Nagrobek, macewa, Białka, Biała stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.076 s