Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Steinbruch

Steinbruch

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: sentyment, Dodano: 2017-01-27 22:13:04
Rok zrobienia zdjęcia: 1950-1959
Kategoria: Wolny czas, Osiedla,
Na nartach w dawnych kamieniołomach.        
Zdjęcie jest własnością P. Władysława Jurzaka.

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: sentyment Dodano: 2017-01-27
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1947
 Harcerze z Leszczyn w kamieniołomie.   Własność zdjęcia:  Jan Wajda.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: sentyment Dodano: 2017-01-27
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2016
 Pamiątka po kamieniołomie. w tle bloki przy ul. Akademii Umiejętności. Po prawej niewidoczny cmentarz komunalny.
bladzmiana

Komentarze

steinbruch
Data: 2017-01-28 Autor: emka
Mam pytanie, czy dwa pierwsze zdjęcia zostaly wykonane wokolicy dzisiejszego cmentarza i parkingu?
kamieniołomy
Data: 2017-01-28 Autor: korzeniowski
Sentyment, łza się w oku kręci. Był to już przed wojną ulubiony teren naszych wypraw. A zjazd do jednego z tych wyrobisk był piekielnie stromy, strach ogarniał nawet na sankach!
Lokalizacja
Data: 2017-01-29 Autor: sentyment
Dokładną lokalizację kamieniołomu można zobaczyć na mapie katastralnej z 1845 r. Mapę opublikował Pan Jan Motak na swojej stronie o Janie Pawle II. Pan Motak udziela się na Beskidi pod nickiem "Jan Lipnik" Z mapy wynika że kamieniołom był powyżej cmentarza i sięgał powyzej dzisiejszej ul.Liściastej. Teren cmentarza to ówczesna parcela 202/4.
łza w oku...
Data: 2017-01-29 Autor: sentyment
Miałem szczęście "zaliczyć" mój występ na nartach w tym urokliwym miejscu w 1969 r.A strach był! Strach że ho ho..!
Kamieniołomy vel Sztajnbrochy...
Data: 2017-01-29 Autor: KLK
No cóż, "korzeniowski" niemal wszystko napisał o znaczeniu dla nas tamtej, nostalgicznie wspominanej Krainy Naszego Dzieciństwa... Od przedwojnia Ojciec tam szedł z nami puszczać wykonane przez siebie corocznie cudowne latawce, także jeszcze w czas Okupacji, a kiedy "ersatzowy" sznurek się urywał - szukaliśmy te latawce nieraz daleko po Złotych Łanach - wtedy naprawdę złotych! Pokryte ciełolubną roślinnością (dziewięćsiły!) wapienne pagórki i dolinki pomiędzy nimi zaczynały się nieco wyżej leszczyńskiego Ccmentarza, w dzisiejszym narożniku Jutrzenki i Łagodnej, na terenie splantowanym pod bloki osiedlowe... Od zawsze teren ten był wykorzystywany na ćwiczenia wojskowe, Niemcy ćwiczyli tam strzelanie z Panzerfaustu do sklejkowej makiety czołgu, po wojnie LWP postawiło tam nawet swoje namioty typu wojskowego i teren został na czas jakiś zamknięty, pomiędzy pagórkami była tam niecka wykorzystywana na strzelnicę, na której my licealiści teże strzelaliśmy w ramach zajęć PW. Niedaleko przy Krasickiego mieszkali uwielbiani przez nas p.p. Jurzakowie: Frania i Staszek, który był harcerzem w stopniu HRP, ładnie rysował i ćwiczyliśmy z Nim i Jego Bratem podchody na Łysej... Teraz odwiedzić ich można na Cmentarzu - tuż nad swoim domem! Dziękuję Ci "Sentyment" za zamieszczenie tych niesamowitych dla mnie zdjęć - przypomnienia jednego z ulubionych przez nas spacerów na te "Sztajnbrochy" (tak długo po wojnie się jeszcze mówiło!) i do ukochanych Państwa Jurzaków. Pozdrawiam Cię serdecznie - KLK
Złote Łany
Data: 2017-12-11 Autor: nie zarejestrowany ~KrysiaS
Ech, łza się w oku kręci! Tu były moje narciarskie początki. Dla bardziej wprawnych był zjazd z najwyższej górki poprzez mniejszą aż do Lipnickiej. Tylko potem trzeba było się drapać do góry... Wyciągów nie było.

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Steinbruch stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.054 s