Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Oznakowanie schronów p-lotniczych

Oznakowanie schronów p-lotniczych

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: korzeniowski, Dodano: 2017-02-10 22:53:03
Rok zrobienia zdjęcia: ok. 1943
Kategoria: Militaria, Lotnictwo,
 Nawiązując do postu Jerzego Ganszera w Galerii daję tu zdjęcie z okresu wojny z typowym znakiem mającym wskazać brygadom ratunkowym położenie zasypanego gruzem schronu.
Oznakowania były dwojakie:
"LSR"  (Luftschutzraum) wskazywał usytuowanie schronu p-lotniczego.
"NA "  (Notausgang) wskazywał położenie wyjścia awaryjnego.

Na zdjęciu kamienica nr. 11 przy ul. Kościuszki w okresie wojny.

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2017-02-07
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2013
Poważyłem się na dodanie tych dwóch zdjęć współczesnych (kwiecień 2013) budynku Kościuszki nr 11 (Mackensenstr. No. 11) z oznakowaniem okupacyjnym LSR – bo przysługuje mi do niego prawo swojskości: spędziłem w nim najlepsze, beztroskie lata dzieciństwa przed wojną oraz najgorsze: aresztowanie Ojca przez Gestapo w październiku 1944 i prześladowanie przez UB-owców Józefa i Antoniego Adamusów po tzw. wyzwoleniu… Przy prawym skraju zdjęcia ryzalit ze zdjęcia archiwalnego z „wywabionym” oznakowaniem LSR, na drugim budynek od strony podwórza z widocznym lekko zatartym oznakowaniem: strzałki każdorazowo pokazują położenie okienek piwnicznych – nota bene – naonczas solidnie okratowanych… Mieszkanie Korzeniowskich na 3. piętrze: od lewej 3. okno (sypialnia) i 4. balkon (kuchnia). Balkon na skraju: pirotechnik St. Czach z dwoma synkami, na parterze dozorcy Maria i Szymon Janułowie z córką Milką i synem Antkiem, który zginął z ręki Niemców na Monteluppich. A za garażami z lewej mieszkał Tadek Patan – reporter „Kroniki Beskidzkiej”, którego Ojciec, policjant konny, zginął z ręki Sowietów… KLK

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2017-02-07
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2013
P.S. Zamiast "ryzalit" ma być oczywiście "pilaster"! Przepraszam... KLK
bladzmiana

Komentarze

LSR
Data: 2017-02-09 Autor: Tygiel
Przepraszam za takie skojarzenie Konradzie. Twoja publikacja przypomniała mi opowiadania mojego ojca z tamtych wojennych i tuż powojennych lat. Kiedy pojawiał się temat tego oznakowania "LSR", ojciec wspominał, że wielu ludzi po wojnie tłumaczyło sobie to w dość zabawny sposób, za który z góry przepraszam. Rozszyfrowanie owego skrótu brzmiało: "Ludzie sr... ryżem."
"LSR"
Data: 2017-02-10 Autor: KLK
Witam Cię Jurku, Cieszę się znowu o Tobie usłyszeć! Myślę, że naonczas ludzie wszystko kojarzyli z tym - czego im brakowało, także tego ryzu! Prześmiewali się także z sentymentalnego: "Przybądź do mnie, dam ci kwiat paproci" i zamiast: "zerwany w borze, o nocnej porze" - bardzo niestosownie dodawali: "menażkę ryżu, kijem po krzyżu"... Czy byli bardziej cyniczni, niż populacja obecna - sprawa dyskusyjna! Pozdrawiam serdecznie - Konrad (KLK)
LSR
Data: 2017-02-10 Autor: korzeniowski
Inne cynizmy: "LSR" - Last Sie Ruhen, t.zn. Niechaj spoczywają. Natomiast "NA" - Nicht Ausgraben, t.zn. Nie wykopywać. Co prawda humor wisielczy, ale tak wtedy było.

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
schron p.-lotniczy stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.039 s