Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Kamień Antona Markuzela na stoku Szyndzielni

Kamień Antona Markuzela na stoku Szyndzielni

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: Jiff, Dodano: 2017-02-05 00:20:02
Rok zrobienia zdjęcia: 2011
Kategoria: Góry w mieście, Szyndzielnia,
"Na jednym z bloków skalnych napis "Anton Markuzel" - był to pierwszy gajowy doliny Wapienicy" można wyczytać w przewodniku Mirosława Barańskiego. Obok nazwiska widnieje data 1/9 1881. Niestety internet o tym ciekawym kamieniu milczy a sam nie posiadam żadnych innych przewodników, czy książek które by mówiły więcej na jego temat. Niedaleko kamienia znajduje się schronisko skalne z wyrytą datą 22/7 1887.

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: Jiff Dodano: 2017-02-05
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2011
Kamień Antona Markuzela - zbliżenie na napis

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: sentyment Dodano: 2017-02-06
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1990-1999
 Na mapie turystycznej to miejsce jest zaznaczone jako  Diable Młyny. 
bladzmiana

Komentarze

"Kamień Markuzela"
Data: 2017-02-06 Autor: KLK
Kolejna niespodzianka: kamienne upamiętnienie gajowego Antona Markuzela z końca XIX wieku, kompletnie mi nieznane - proszę więc o precyzyjne namiary lokalizacji, abym mógł ten brak nadrobić! Z góry dziękuję i pozdrawiam - KLK
Dojście
Data: 2017-02-07 Autor: Jiff
Dojście do diablich młynów jest dosyć łatwe. Należy udać się do miejsca, gdzie żółty szlak do Wapienicy odbija od nartostrady. Idąc w dół żółtym szlakiem, po ok. 150 metrach poniżej drogi po lewej stronie ukażą się nam rozpadliny skalne. To właśnie Diable Młyny, gdzie możemy znaleźć schron skalny z wyrytą datą oraz wejścia do jaskiń. Klika zdjęć tego miejsca umieściłem tutaj: http://jiffnet.republika.pl/1.html Kamień Markuzela znajduje się na wypłaszczeniu za rozpadlinami i nie jest trudny do wypatrzenia. Życzę szczęścia podczas poszukiwań. Pozdrawiam i do zobaczenia na szlaku.
Schronisko?
Data: 2017-03-20 Autor: nie zarejestrowany ~weddy
Bardzo dziękuję za tę informację. Pokonywałem tę trasę pewnie kilkadziesiąt razy w obie strony i nawet mi do głowy nie przyszło, że tak niedaleko od szlaku kryje się taki ciekawy zakątek. Dzięki powyższym wskazówkom znalazłem go bez trudu. Czy ktoś wie (albo choćby tylko się domyśla), komu i do jakich celów mogło służyć to skalne schronisko? Fantazja podpowiada mi jakąś zbójnicką "dziuplę" albo chociaż kryjówkę kłusowników. W rzeczywistości to pewnie pozostałości po zabawach dawnych sztubaków :)

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Szyndzielnia, kamień, Anton Markuzel, Diable Młyny stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.121 s