Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Staw Giebnera

Staw Giebnera

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: korzeniowski, Dodano: 2017-03-12 17:57:21
Rok zrobienia zdjęcia: 1900
Kategoria: Nad wodą, Wolny czas,
 Gottfried Konecny:  Staw Giebnera ok. 1900 r. 

Rysunek piórkiem, zapewne wg. dziś nieznanej fotografii.
Staw ten założono w latach 80-90tych 19. wieku. Pierwotnie był stawem rybnym lecz z uwagi na malownicze położenie szybko stał się dla Bielszczan objektem rekreacyjnym, t. zw. "Bielską Wenecją";  w lecie jako staw łódkowy, w zimie zaś jako lodowisko.
Zlikwidowany w czasie rozbudowy odlewni żelaza firmy G. Josephy - później Befama II.
Położony w dolinie Sikornika, na przedłużeniu osi obecnej ul. Zdrojowej. Zasilany był wodą z potoku Sikornik oraz ze źródła bijącego po wschodniej stronie obecnej ul. Zdrojowej.

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: korzeniowski Dodano: 2017-03-03
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1904
 Wycinek planu miasta Rudolfa Pfistera z 1904 r. z naniesionym stawem Giebnera.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: wojtekw Dodano: 2017-06-28
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1900
jedyne znane mi zdjęcie Stawu Giebnera, powstałe zapewne w latach 1900-1910 i opublikowane swego czasu w „Bielitz-Bialaer Beskidenbriefe” (przepraszam za fatalną jakość!). To może właśnie na jego podstawie powstał ten piękny szkic Gottfrieda Koniecznego.
Na krótko przed wykupieniem tego terenu przez firmę G. Josephys Erben staw zmienił właściciela i od jego nazwiska określany był przez niektórych jako ”Staw Kuźmy” (Kuzmas Teich).
Warto dodać, że budowa w tym miejscu odlewni żelaza skutkowała nie tylko osuszeniem stawu, ale też zakryciem wejścia do znajdującej się tu jaskini (wg artykułu Schwalbego z 1926 na stoku poniżej ul.Zdrojowej, a wg G. Koniecznego na stoku od strony obecnej ul.Michałowicza), służącej w zamierzchłych czasach bielskim rzeźnikom jako magazyn z uwagi na chłód jaki w niej panował.
Pozdrawiam!

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: bejot Dodano: 2017-07-08
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2017
Budynek przy ul. Sikornik 5 w którym prawdopodobnie mieściła się, widoczna na rysunku i zdjęciu, przystań, a w części niskiej kawiarnia lub mała restauracja. Widać, że do części wysokiej dobudowano piętro, zamurowano widoczne na rysunku i zdjęciu drzwi, a także zmieniono układ okien. Nie widać też bocznej ściany budynku (na rysunku i zdjęciu po lewej stronie) ponieważ wybudowano tam, stojący w poprzek, budynek warsztatowo-magazynowy, który połączył boczną ścianę tego budynku z jednej strony, a z drugiej bocznej ściany niskiego budynku przystani. 


Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: bejot Dodano: 2017-07-08
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2017
 Ten sam budynek - widok od ul. Sikornik

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: bejot Dodano: 2017-07-08
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2017
 Usytuowanie budynków - widok z lotu ptaka. Fragment zdjęcia wycięty z Google Maps.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: bejot Dodano: 2017-07-08
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2017
Budynek, którego boczną ścianę widać na rysunku i fotografii (ul. Sikornik 9). Fragment zdjęcia wycięty z Google Maps.
bladzmiana

Komentarze

"Staw Giebnera'
Data: 2017-03-11 Autor: KLK
Witam Cię, ale potoczek tryskający ze stoku poniżej Zdrojowej (Lebensbrunngasse), wg Kuhna łączył się z tym uchodzącym spod P. Skargi (Scholzgasse) powyżej willi Rotha (SFR) i poprzez Krzywy Mostek (Krumme Brücke) spływał Sikorskiego (Zennerberg) na Plac Żwirki (wtedy chyba Bleichstrasse) do Młynówki (Mühlgraben)! Znajduje to potwierdzenie w książce Piotra Dudka "Wodociągi i kanalizacja w B-B" str. 72/wyd. 1. Pozdrawiam "Jak Cię w pysku?" - (pamiętasz, tak Bracia K. pozdrawiali się w prowadzonej po niemiecku korespondencji!) - Konrad 0 0
Gottfried Konecny
Data: 2017-03-20 Autor: KLK
Autor tego i wielu innych szkiców bielskich Gottfried Konecny jest ciekawą postacią: wg przedstawionego w "Bielitz 1945" fragmentu biografii, urodził się 18.12.1916, a zatem szkic swój wykonał wg fotografii z epoki lub ... wg relacji osób znających ten Staw z autopsji. Co do nazwiska Konecny: Matka jego Elżbieta KONIECZNA powiadomiona została o śmierci męża Franciszka KONIECZNEGO w Obozie Pracy w Jaworznie w dn. 08.05.1945 - po doprowadzeniu tam przez Urząd Bezpieczeństwa w dn. 17.04.1945, a więc po niespełna miesięcznym pobycie... Jak by nie było - za hitlerowskich Niemiec Ojciec mój zmarł w KL Hersbruck jednak po 5 miesiącach uwięzienia i po pięciodniowym "Pociągu śmierci" przy trzaskającym mrozie na trasie KL Gross Rosen - KL Hersbruck! KLK
Winny
Data: 2017-03-20 Autor: sentyment
A ten nieszczęsny to czem zawinił?
Usytuowanie Stawu Giebnera
Data: 2017-07-11 Autor: KLK
Sytuując Staw Gibnera warto spojrzeć na ten unikatowy plan Bielska z przełomu XIX/XX wieku i zauważyć, że znajdował się on na południowym poboczu uliczki Sikornik - na wprost wylotu ul. Zdrojowej! Budynek przystaniowy musiał być wąski - aby się tam zmieścić, nie ma mowy aby znajdowało się tam skupisko budynków - jeśli już, to zwyczajna ulicówka! Staw zajmował czworokat o rzucie gdzieś 140 x 70 m, zakładając, że podchodził pod samą stromą skarpę ul. Górskiej. Był wystarczający wielki do łódkowania, ale każdy kto był na ogólnie dostępnym terenie Z-du B Josephego wie, że miejsca tam za dużo nie ma, skoro pomieściły się tam tylko zabudowania Obróbki II i zaplecze.

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
staw Giebnera stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.046 s