Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Straconka – „Studzienka” Górska 317/319; status quo ante 1 i post ante

Straconka – „Studzienka” Górska 317/319; status quo ante 1 i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2017-05-12 18:10:23
Rok zrobienia zdjęcia: 1975
Kategoria: Straconka, Góry w mieście, Wspomnienie PRL-u,
We wspominanych nostalgicznie czasach „przedsamochodowych” – nasze wycieczki i wyprawy rodzinne korzystały z dojazdu do punktu wyjściowego autobusem lub pociągiem, a potem – już hajda, z dobrze zaopatrzonym plecakiem pod górę (lub nad wodę!)… Nie narzekaliśmy – byliśmy młodsi i zdrowsi, nawykli od dziecka do tych eskapad, teraz w ślady nasze ruszają nasi godni następcy. Łatwo tym razem nie było – zielonym szlakiem od „Walczoka” stromo dosyć pod górę i po przecięciu drogi jezdnej (Górskiej!) jeszcze kawalątko do przełęczki, na której kilka domków i ostatni już przed Przełęczą Przegibek (663 m) odcinek Górskiej. Tu się zatrzymujemy na krótki posiłek przy ciekawej „studzience”, wzniesionej zapewne dla upamiętnienia budowy czynem społecznym mieszkańców, w latach po 1954 roku, wspomnianej szosy jezdnej – dla skrócenia drogi z Międzybrodzia Bialskiego do B-B przez Straconkę! Określenie „studzienka” – na wyrost, to typowy dla Straconki poniżej zbiornika wodnego żeliwny wodozdrój przydrożny – tutaj nie miałby skąd czepać systemem grawitacyjnym wody – no chyba że w tym celu wybudowanoby powyżej specjalne ujęcie na strumyku spływającym spod Sokołówki! Jeszcze słowo o widocznym z lewej strony na 1. planie plecaku: to zamówiony bodaj w Nowym Sączu, specjalny plecak wyprawowy (roku 1974!), ze stelażem i specjalnymi uprzężami, tzw. kominkiem i licznymi bocznymi kieszeniami – nawet na … narty! Największym problemem było usadowienie go, w pełni napakowanego, na plecach, potem to już jakoś szło…

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2017-05-12
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1975
Dodatkowe zdjęcie pełniej przedstawiające „studzienkę” z żeliwnym zdrojem ulicznym, widoczna z prawej krótka rekojeść to z pewnościa nie dźwignia pompy, lecz rękojeść zaworu upustowego wody w położeniu „otwarty”. W dookolnym otwartym zbiorniku nagromadziła się woda z opadów i stopionego wczesną wiosną lodu. Młodziśmy na tym zdjęciu są: Grażynka (5), Usia (9), Tomek (14); mnie nie wypominajmy wieku – ino zwróćmy uwagę na to modne uczesanie twarzy, hej! „Byli chłopcy byli, ale się minęli, i my się miniemy – po malućkiej chwili…”

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2017-05-12
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2017
Już to kiedyś napisałem: cóżbyśmy poczęli bez Google Earts i Street View? Na tym ujęciu Google Street View obszerniejsza panorama, ukazująca także najbliższy domek Górska 317; szlak zielony ze Straconki przez Sokołówkę na Magurkę prowadzi pomiedzy parkanem wspomnianego domku i „studzienką”, przesłoniętą rozrośniętym w porównaniu z rachitycznym na zdjęciach archiwalnych, drzewem…

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2017-05-12
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2017
Zdjęcie najnowsze – „pierwszomajowe 2017”, pokazuje zaniedbaną „nieco” pamiątkę dawnych lat chwały czynów społecznych, którymi: „kraj nasz rósł w siłę a ludziom żyło się dostatniej”! Żarty, jeszcze jedna kpina typu: „Chcesz cukierka – idź do Gierka, Gierek ma – to ci da!”? Nie żebym tęsknił za ówczesną siermiężnością, ale z pewnością za niemal powszechną świadomością prospołeczną, stawiającą interes ogółu ponad arywistycznym interesem czystego egoizmu… Tylko w takim społeczeństwie mogła się zrodzić SOLIDARNOŚĆ, tyle, że później na koszt jej budowniczych – jak zwykle wyrośli wspomniani arywiści…
bladzmiana

Komentarze

Studzienka marzeń.
Data: 2017-05-20 Autor: sentyment
W tym miejscu z moimi rówieśnikami w 1972 roku , mając naście... Przysięgaliśmy sobie że będziemy pięknie żyć. Połowa z nas już nie żyje.Mimo to uważam że obietnice pięknego życia,my pozostali spełniamy.Co prawda pojęcie pięknego życia jest głębokie i szerokie i nie mam na myśli dóbr materialnych.Już sama świadomość przemijania powoduje chęć dobrego,spełnionego życia.W tym miejscu chciałbym odnieść się do słów Pana Konrada,że w necie jesteśmy "na ty". Nie Panie Konradzie! Nie!Dla mnie Jest nie do przyjęcia że do Pana,pańskiej małżonki,pańskiego brata,i innych komentatorów będę się zwracał na ty. Nie przystoi!Może to dyrdymały ale tak zostałem wychowany.Zwracanie się do kogoś urodzonego wcześniej obraża.Mnie obraża i mój marny byt.Tak więc kłaniam się nisko Panu i innym wcześniej urodzonym. Kłaniam się!
"Studzienka marzeń"
Data: 2017-05-20 Autor: KLK
Hej - witaj "sentyment", Ty jak zwykle "szpanujesz" swą młodością, aby uhonorować nas z Alfredem "mamutów"! Nie znajduję na to racjonalnego uzasadnienia, ale ... wedle życzenia, chyba że się znowu zapomnę... Pozdrawiam serdecznie i z niekłamanym szacunkiem! Konrad (KLK)

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Straconka - "studzienka" przy Górskiej 317/319 stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.03 s