Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Jeleśnia, Kościół Św. Wojciecha; status quo ante i post ante

Jeleśnia, Kościół Św. Wojciecha; status quo ante i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2017-07-15 12:10:51
Rok zrobienia zdjęcia: 1972
Kategoria: Inna miejscowość,
Myliłby się ktoś sądząc, że jeleśniańscy górale to bezbożnicy ciągnący ino do tej karczmy; nie, nie – to pobożny ludek: i do tańca, i do różańca, nie skąpiący naszemu Dobremu Panu świeczki! Miejscowość znana w świecie zwłaszcza ze swojej unikatowej Starej Karczmy, której pierwociny datowano na XVII wiek, posiada przecież wielce szacowny zabytek o datowaniu jeszcze wcześniejszym, a mianowicie powstały na zgliszczach drewnianego kościółka z 1584 roku, murowany kościół pod wezwaniem św. Wojciecha, zbudowany ze składek parafian po roku 1618 przez proboszcza ks. Wojciecha Gagatowskiego! Wtedy też powstała tam samodzielna parafia, a rozbudowywany etapami od XVII wieku kościół: najpierw prezbiterium, kruchta i trzy nawy w stylu barokowym, wreszcie w XVIII wieku otrzymał dwukondygnacyjną wieżę na planie kwadratu, z hełmem w postaci cebulastej kopuły z wysmukłą latarnią. Wnętrze kościoła o wystroju rokokowym, z wystawnym ołtarzem głównym z 1790 roku, w którego górnej części, po środku gierowanego belkowania spoczywającego na obustronnych kolumnach, prześwietla okrągły witraż z wizerunkiem Patrona świątyni, coś pięknego!.A już te zabytkowe sprzęty: dębowe konfesjonały i drzwi, ławki, feretrony, kropielnice, chrzcielnica, obrazy, rzeżby, ambony – wszystko miejscowego pochodzenia, znanego od zawsze z drzewiarstwa i hojności ludu! I my tam byliśmy, podziwialiśmy i … co się dało fotodokumentowaliśmy. Zaś każdy sceptyk spojrzawszy na zdjęcie archiwalne z 1972 roku, przedstawiające skromne, rzemieślnicze otoczenie imponującego Kościoła Św. Wojciecha przyzna, że w niczym nie przesadziłem sławiąc ambicję i hojność tutejszych mieszkańców…

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2017-07-15
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1972

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2017-07-15
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2010 (?)
Na tym zdjęciu współczesnym sygnowanym „tarep wszędobylec” zapożyczonym ze strony www.polskaniezwykła.pl , widzimy jeleśniańskiego Św. Wojciecha na pierwszy rzut oka niemal niezmienionego, ale w istocie o niedawno odnowionej, dzięki funduszom europejskim (do sztambucha ksenofobicznych eurosceptyków: 85% środków tj. 756,5 tys. zł!) elewacji. No i jeszcze te imponujące iglaki! Na tym zdjęciu dobrze widać okrągłe okienko w prezbiterium, w którym witraż ze Św. Wojciechem; poniżej we wnęce dawniej był krucyfiks, obecnie rzeźba Piety.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2017-07-15
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2010 (?)
Podziwiajmy to śliczne, ascetyczne, istnie wymuskane wnętrze tego wiejskiego przecież, zabytkowego kościoła! Oglądając go z zewnątrz, ani byśmy się domyślili, że jego wnętrze kryje … 3-nawową bazylikę o sklepieniach kolebkowych! Nawa główna bezokienna, jedynie w prezbiterium okrągłe okienko ołtarzowe i dwa boczne; wrażenie robią te dwie symetrycznie rozmieszczone ambony – do lewej wejście po schodkach z zakrystii (!), figury świętych na polach pomiędzy arkadami, rokokowy ołtarz główny i widoczne fragmenty ołtarzy w nawach bocznych – nie potrafię się powstrzymać i powtórzę raz jeszcze: coś pięknego! Naprawdę, do Jeleśni warto zaglądnąć nie tylko dla jej powietrza i otaczających gór, a także urzekającego folkloru, ale i dla tych jednorazowych obiektów – zwłaszcza już Św. Wojciecha! A póki co – żegnaj Jeleśnio lat młodości…
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Jeleśnia, Kościół Św. Wojciecha stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.064 s