Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Bielitz. Goetheplatz

Bielitz. Goetheplatz

Rodzaj: Pocztówka, Autor: emka, Dodano: 2017-10-12 17:32:20
Rok wydania pocztówki: 1930-1939
Kategoria: Place i pomniki, Ulicówka,
Goetheplatz obecy plac Żwirki i Wigury
bladzmiana

Komentarze

Prawy-lewy
Data: 2017-10-13 Autor: Andrzej001
Proszę zwrócić uwagę, że tramwaje obowiązywał na mijance ruch lewostronny. To spadek po śp. Austro-Węgrzech. Ale tak zostało do samego końca tramwajów w B-B, to bodaj jedyny taki przypadek w kraju. Moim zdaniem słusznie nie przekuwano zwrotnic, bo i po co na jednotorowej linii? Istniała nawet teoryjka w sprawie lewostronnej mijanki pod dworcem - że lepiej, bo pasażerowie z pociągów mają bliżej do czekającego tramwaju. To pokrętne, bo oznaczało, że ludzie biegnący do pociągów z przyjeżdżających tramwajów mają dalej (o jakieś 2-3 metry...), ale ktoś zadał sobie trud, aby to wymyślić. BTW, czy dobrze pamiętam, że jedyna mijanka na linii 2, na Piastowskiej przy Wyspiańskiego, była prawostronna?
Mijanka
Data: 2017-10-13 Autor: emka
Proszę, nie zwróciłem uwagi na te mijanke, moze dlatego ze sam juz nie pamietam tramwaji urodziłem sie kilka lat po tym jak je zlikwidowano. Człowiek uczy się przez całe życie.
Kamienice
Data: 2017-10-13 Autor: emka
Moją uwagę zwróciła inna rzecz, mianowicie jaki był sens burzenia dwóch kamienic po prawej stronie zdjecia, szczegolnie szkoda tej z dwoma wykuszami, przeciez w ich miejscu nie przebiegała ulica?
do emka
Data: 2017-10-13 Autor: Andrzej001
Ja zdążyłem jeszcze pojeździć tramwajami... A co do wyburzeń - zgoda i chodzi nie tylko o te dwie kamienice, ale zniszczenia większe, niż przyniosła wojna. Sam najbardziej żałuję "wysokiego trotuaru" i wąskiej Zamkowej, na której tramwaj nie mógł zmieścić się obok samochodu. Gdy nadjeżdżał tramwaj, włączało się czerwone światło i samochody grzecznie czekały. Tamci decydenci (w tym głównie tzw. Antoś Burzyciel) mieli oczywiście swoje argumenty - centrum było zapchane, główny trakt do Szczyrku niedrożny itp. Ale uważam, że poszli na efektowną, gierkowską łatwiznę.
mijanka
Data: 2017-10-13 Autor: Jurko
Podręczny słowniczek pozwalający czytać tekst emki : te = tę mijanke = mijankę moze = może ze = że juz = już pamietam = pamiętam tramwaji = tramwajów sie = się Człowiek uczy się przez całe życie = ale efekty są marne.
tramwai
Data: 2017-10-13 Autor: sentyment
Tzw. dopełniacz niezdecydowany. Polskie słowniki uznają obie formy.
Słowniczek
Data: 2017-10-14 Autor: emka
Drogi Jurko, dziękuję za komentarz i zwrócenie uwagi na błędy. Nie wszystkie telefony i klawiatury obsługują polskie litery i znaki, stąd błędy. Jeśli chodzi o słowo "tramwaji" to rzeczywiście mój błąd jednak juz po zatwierdzeniu komentarza nie ma możliwości edycji. Pozdrawiam ciepło ze słonecznej Portugalii.

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Plac Żwirki i Wigury stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.053 s