Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Śmierguśnicy z Kóz.

Śmierguśnicy z Kóz.

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: van czyz, Dodano: 2017-11-04 16:37:33
Rok zrobienia zdjęcia: 1940-1949
Kategoria: Kozy,
Kiedyś w drugie święto Wielkanocy Kozianie przebierali się w różne stroje, odwiedzali się i robili figle. Stroje były wymyślne, przebierańcy robili wszystko żeby się nie dało ich rozpoznać. Co bogatsi pożyczali stroje z teatru a maski i peruki kupowali w Bielsku. Oblewanie wodą było rzadko stosowane. Chodzono po wsi z przygotowywanymi zabawnymi scenkami rodzajowymi związanymi z różnymi mieszkańcami bądź jeżdżono na specjalnie zdobionych wozach grając jednocześnie na instrumentach. Zwyczaj ten praktykowano jeszcze 60 lat temu.
bladzmiana

Komentarze

Śmierguśnicy
Data: 2020-04-11 Autor: nie zarejestrowany ~P.K
Tak. Jeszcze w moich nastoletnich latach dzieci straszono śmierguśnikami w lany poniedziałek:). Acz przedsięwzięcie sympatyczne więc chyba nie było się czego bać. Na Youtube znaleźć można film z jednej z eskapad Koziańskich śmierguśników chodzących - jak to się wtedy mawiało - "po śmierguście".

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
zwyczaje, wielkanoc stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.059 s