Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Bielskie Wzgórze

Bielskie Wzgórze

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: beskidia, Dodano: 2017-11-11 15:57:05
Rok zrobienia zdjęcia: 1960-1969
Kategoria: Wspomnienie PRL-u, Architektura, Ulicówka,
Bielskie Wzgórze w latach 60-tych XX wieku. Współczesny krajobraz miejski nieco się zmienił - nie zobaczymy już kamienicy Sułkowskich oraz niestety tramwajów ...
bladzmiana

Komentarze

Taka ulica
Data: 2017-11-12 Autor: Andrzej001
Wiele razy obserwowałem, jak nie-bielszczanie i bielszczanie najnowszej daty mają kłopot z nazwą "ulica Wzgórze". To rzeczywiście nazwa unikatowa w skali bodaj całego kraju. I bardzo dobrze, bo na takich odrębnościach buduje się tożsamość, rzecz bezcenną w przewalcowanym przez historię kraju.
Kłopot
Data: 2017-11-13 Autor: emka
A czy mógłbyś wyjaśnić na czym ten kłopot z nazwą ulicy polega?
do emka
Data: 2017-11-13 Autor: Andrzej001
Na tym, że dla kogoś spoza B-B słowo "wzgórze" oznacza miejsce w przestrzeni, punkt, a nie linię. Ulica ma początek i koniec, a "wzgórze" w takim rozumieniu - nie, może mieć co najwyżej obwód i wysokość. Kto szuka "wzgórza", ten rozgląda się za miejscem, a nie ulicą. Określenie "ulica Wzgórze" jest dla tego kogoś wewnętrznie sprzeczne. On będzie argumentował, że to powinna być ulica "Na Wzgórze", "Do Wzgórza" itp. A my bielszczanie wiemy, że "ulica Wzgórze" jest OK i niech tak zostanie. I z pewnością brzmi lepiej niż "ulica Kosmonautów"... PS Całe dzieciństwo spędziłem w domu przy ul. Wzgórze i nasłuchałem się takich rozmów.
Wzgórze
Data: 2017-11-14 Autor: emka
Dziękuję za wyjaśnienie, to ciekawe spostrzeżenia, chociaż ja nigdy na to nie zwróciłem uwagi. Dla mnie to zawsze była ulica Wzgórze.

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Wzgórze Bielsko, kamienica Sułkowskich Bielsko-Biała, stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.05 s