Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Wapienica

Wapienica

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: BBK, Dodano: 2018-02-21 18:32:46
Rok zrobienia zdjęcia: 1900-1909
Kategoria: Dzielnice, Góry w mieście, Architektura,
Ciekawa pocztówka - z zasobów Internetu - przedstawiająca w swojej górnej części sąsiedztwo dzisiejszej ulicy Zapora z willą Bocka w centrum, sąsiadującą z nią "Klimczokówką" po lewej, oraz nieistniejącymi już budynkami w obrzeżach ujęcia - ten po prawej znalazł się na innej pocztówce umieszczonej wcześniej na Beskidii i błędnie opisanej jako AFA/Kopytko. W dolnej części, po prawej, również wcześniej prezentowana słodownia (Malzhaus) w dzisiejszym centrum Wapienicy. Widok po lewej pozostaje nierozpoznany (przeze mnie). O ile budynek po lewej przypomina bryłą i układem okien szkołę/przedszkole w centrum Wapienicy (zwłaszcza z okresu prezentowanego na archiwalnym filmie umieszczonym na Beskidii), to jego sąsiedztwo i położenie ulic wydają się temu przeczyć. Pozdrawiam!

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Pocztówka Użytkownik: emka Dodano: 2018-02-27
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1910-1919
Nie wiem czy ta pocztówka juz byla na beskidii ale moze cos wniesie do dyskusji :)

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: BBK Dodano: 2019-03-09
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): Luty 2019
 

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: BBK Dodano: 2019-03-09
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): Jesień 20
 
bladzmiana

Komentarze

Akcja równa się reakcja :)
Data: 2018-02-21 Autor: nie zarejestrowany ~BBK
Beskidia zareagowała błyskawicznie na informację o błędnym opisie jednej z wcześniej umieszczonych pocztówek i teraz, podążając za jej wskazaniem, mogę uściślić informację na temat budynku przy ulicy Zapora - tego po prawej, w górnej części: Sklep Muchy.
Kilka informacji
Data: 2018-02-21 Autor: beskidia
Restauracja Malzhaus oczywiście mieściła się w Aleksandrowicach tuż koło Wapienicy. Ujęcie dolne z lewej strony to widok na obecną ulicę Międzyrzecką z ulicy Cieszyńskiej - budynek z lewej strony to poczta (dziś Apteka Małgorzata), budynki z prawej strony już nie istnieją.
uzupełnienie 2
Data: 2018-02-27 Autor: nie zarejestrowany ~kasius
https://old-paper.delcampe.com.au/en_GB/collectables/postcards/poland/gruss-aus-dem-malzhaus-bei-bielitz-heute-polen-bielsko-biala-1909-mit-3-ansichten-u-a-partie-in-lobnitz-mit-post-208603798.html Link do zdjęcia pocztówki przedstawiającej obiekty widoczne także na zdjęciu umieszczonym na Beskidii. Słabo znam niemiecki, ale kartka została wysłana chyba przez ocobę, która niegdyś mieszkała w budynku pokazanym na pocztówce, przy dzisiejszej ul. Miedzyrzeckiej
Wyśmienite!
Data: 2018-02-27 Autor: BBK
Emka - wyśmienite dopełnienie! Późno jesienny, albo wczesno wiosenny ogródek restauracji pełen gości. Ciekawe - przy specjalnej okazji, czy też taki panował podówczas obyczaj? A może okazją było to zdjęcie? Tak, czy owak - robi wrażenie. Pozdrowienia!
Obserwacja
Data: 2018-02-27 Autor: BBK
Dla zainteresowanych - na pocztówce umieszczonej na Beskidii pod poniższym adresem znajdziecie Państwo ciekawe ujęcie komentowanego w powyższym wątku sąsiedztwa dzisiejszej ulicy Zapora http://www.historia.beskidia.pl/396_bielsko_-_biala_wapienica_-_lobnitz_stare_zdjecie.html Pierwszy budynek po prawej stronie, to willa Bocka; następnie w linii prostej w lewo - "Klimczokówka"; kolejny, ledwo zarysowany w oddali pod samym lasem to prezentowana w galerii Beskidii Leśniczówka; natomiast poniżej, zdecydowanie najmocniej wyeksponowany budynek dawnej fabryki Alberta Lincka przebudowany po pożarze (w tym pomniejszony o jedną kondygnację) na dom wypoczynkowy. Baczny obserwator dostrzeże w ujęciu także dach nieistniejącego budynku (pomiędzy fabryką, a leśniczówką). Na uwagę zasługuje również nieregulowany bieg rzeki Wapienicy (w niczym nie przypominający dzisiejszego...), ale o tym już w osobnym wątku. Pozdrawiam! Pytanie do Beskidii - czy powielenie pocztówki w tym miejscu nie wzmogłoby efektu?
odpowiedź do BBK
Data: 2018-02-28 Autor: beskidia
Sprawa dyskusyjna. Nic się nie stanie jeśli powielimy tu pocztówkę. Z drugiej strony kolejne ujęcia powinny raczej przedstawiać ujęcia z tego samego miejsca co kiedyś. Oczywiście nie zawsze tak się da.
Dla nieuważnych...
Data: 2019-03-09 Autor: BBK
...pragnę dodać, jak do cna z drzew ogołocona góra Palenica spogląda na nas z wiekowej pocztówki. Sama trawa. Tartak musiał się czymś pożywiać. Co dziś natomiast sprawia, że góra tak raptownie łysieje? Każdego roku plam więcej i więcej, czyżby antyczne dzieje przysporzyły jej zmartwień?

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Wapienica, Lobnitz, stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.047 s