Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Ulica Bohaterów Monte Cassino – na zachód od Klubowej III; status quo ante i post ante

Ulica Bohaterów Monte Cassino – na zachód od Klubowej III; status quo ante i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2018-09-21 20:32:31
Rok zrobienia zdjęcia: 1984
Kategoria: Dzielnice, Góry w mieście, Wspomnienie PRL-u,
Na tym wczesowiosennym zdjęciu znanego nam z wcześniejszych wpisów krajobrazu północnozachodnich peryferii naszego Miasta z 1960 i 1984 roku, lepiej ocenimy jego uroki: widok poprzez pochylone brzozy okalające lasek zachodni, na rozleglejszy lasek wschodni – być może wyrosły na byłym stawie rybnym – bo otoczony jest niezbyt wyniesionym, dookólnym wałem; pomiędzy nimi te opiewane we wcześniejszym wpisie pola agrokultur: na przemian zbóż, rzepaku i … ziemniaków! Tak – ziemniaków, których niedozbierane resztki podczas ubiegłorocznych, jesiennych wykopków, wybierał spomiędzy grud ziemi tłumek … zmotoryzowanych mieszkańców naszego Miasta! Nie żeby tu specjalnie przyjeżdżali, ale widok skrzętnie uwijających się po zrytym maszyną gruncie mieszczuchów, skłaniał niektórych przejeżdżającyh do zatrzymania się i przyłączenia do poszukiwań: przecież w stanie wojennym i jeszcze długo później, brakowało wszystkiego, nie na darmo wprowadzono kartki zaopatrzeniowe! Ale gorzej było za czasów Mamy podczas I. Wojny Światowej: głód panował powszechny, wg jej opowiadań wysyłana była z rodzeństwem na „kłoski” do Starego Bielska, gdzie dzieci miejskie przeganiane były bezlitośnie przez wiejskich chłopaków, największe cięgi zawsze zbierała Mama, jako najstarsza… Wracając do lat osiemdziesiątych: nadal tu ładnie i zacisznie, mimo braku rzepaku i runi zbóż, stąd ten rodzinny spacer Ali i trzynastoletniej Grażynki ze urlopowanym na trzy dni po przysiędze w LWP Tomkiem … A dla Grace to rzadka okazja wyszalenia się po tej zda się bezkresnej, pustej przestrzeni!

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2018-09-21
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2018
Po upływie trzydziestu czterech lat – zdających się całą wiecznością, naszła mnie jakosik ochota odnowienia wspomnień tamtych czasów, nieraz rozpamiętywanych nostalgicznie: ano – przynajmniej naonczas byliśmy młodzi i pełni nadzieji na odmianę ku lepszemu! Aby dojść do lasku zachodniego, zaparkowałem auto po północnej stronie cieszyńskiej dwupasmówki S52 (Bohaterów Monte Cassino) i ruszyłem wąską asfaltówką dojazdową wprost ku zabudowaniom GP Power Controls Sp. z o.o. – aby … zatrzymać się przed parkanem siatkowym, więc wzdłuż niego przez dorodne (i kłujące jak piorun) chaszcze pod lasek – a tu okazuje się, że i on otoczony jest parkanem, tyle że dziurawym. Sam lasek niewiele się zmienił, choć miejscami zryty kołami samochodowymi, ruszając pomiędzy niezbyt gęstym starodrzewem sosnowym, świerkowym i liściastym w kierunku północnym, po chwili jestem na skraju i otwiera się pokazany na fotografii widok z wejściem głównym do Zakładów. Do portierni dochodzi zaś … szosa asfaltowa: ul. Rudawki, przy której przystanek autobusowy z pętlą końcową. Patrząc na to zdjęcie rzec można, że ultramodernistyczny, jednoprzestrzenny Zakład GP Power Controls Sp. z o.o. został starannie wkomponowany w teren, kosztem kilku zaledwie brzóz i innych samosiejek! No a pola, łany, ruń – to przecież pojęcia wsiowe, nie zaś miejskie – jak mamy tutaj w obrębie granic Miasta; nie na darmo przecież planiści przestrzenni i Ojcowie Miasta powiększyli przed laty jego powierzchnię ad libitum!
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Północno-zachodnie peryferie Bierlska-Białej stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.087 s