Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Nie ma już pomnika w Wapienicy

Nie ma już pomnika w Wapienicy

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: beskidia, Dodano: 2018-11-13 17:54:36
Rok zrobienia zdjęcia: 2018
Kategoria: Zdarzenia, Dzielnice,
W lutym 1945 roku Niemcy rozstrzelali w Wapienicy 9 żołnierzy radzieckich i 1 polskiego partyzanta. W miejscu tym postawiono mały pomnik z tablicą informującą o tym wydarzeniu.
W dniu 17 października 2018 roku pomnik w Wapienicy przestał istnieć. W opinii Instytutu Pamięci Narodowej (IPN), zachodzi „niezgodność pomnika z artykułem ustawy o zakazie propagowania komunizmu”.

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: beskidia Dodano: 2019-01-01
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2019
W miejscu gdzie znajdował się pomnik mieszkańcy Wapienicy nie zapominają o poległych - 1.01.2019 rok

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: BBK Dodano: 2019-03-09
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): Luty 2019
 

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: BBK Dodano: 2019-03-09
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): Marzec 20
 
bladzmiana

Komentarze

pomnik
Data: 2018-11-14 Autor: nie zarejestrowany ~Henryk
chory IPN, przecież to nie jest propagowanie komuny
co komu to przeszkadzało
Data: 2018-11-14 Autor: nie zarejestrowany ~Werr
Nigdy nie zrozumiem ludzi, którzy niszczą pamięć historyczną. IPN jest polityczny a nie narodowy
Zlikwidowany Pomnik w Wapienicy u wejścia do Doliny Luizy
Data: 2018-11-16 Autor: KLK
Sprawa tragedii jaka rozegrała się pod sam koniec okupacji niemieckiej Wapienicy okrywa głęboka tajemnica, wystarczy porównać treść tablicy pamiątkowej na pomniczku postawionym – jeśli pamięć mnie nie myli – dopiero w latach siedemdziesiątych: „W tym miejscu zostało rozstrzelanych w lutym 1945 9 żołnierzy radzieckich i polski partyzant. Cześć ich pamięci!” Czy miejsce to jest tożsame z opisanym w monografii Andrzeja Szefera „Miejsca straceń ludności cywilnej Województwa Katowickiego 1939-1945” (1969) na str. 48 obejmującej Wapienicę: 20 I 1945: „Żandarmeria niemiecka rozstrzelała 11 partyzantów (6 kobiet i 5 mężczyzn). Zwłoki pochowano na cmentarzu w Bielsku.” oraz I. 1945: „Oddział Wehrmachtu rozstrzelał około 6 osób. Byli to prawdopodobnie jeńcy radzieccy. Zwłoki zakopano w lesie.” Na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego do niedawna figurował zapis o przechwyceniu w styczniu 1945 przez Niemców w lesie wapienickim 9-osobowej sowieckiej grupy wojskowej z polskim przewodnikiem i rozstrzelania ich u wejścia do lasu… Z tego co pamiętam, zwłoki znaleziono przypadkowo podczas robót drogowych w latach siedemdziesiątych i za niedługo postawiono pokazany na zdjęciu pomniczek; czy i dokąd wyekshumowano zwłoki – nie pamiętam, ale raczej o tym się za PRL-u nie rozpisywano. Opis ofiar zbrodni: 6 kobiet i 5 mężczyzn wskazuje na dokonanie ekshumacji, a w takim przypadku musiano także ustalić fakt, czy rozstrzelani byli w mundurach wojskowych, czy w zimowych ubiorach cywilnych typu kufajki, walonki, papachy – co Niemcom dało pretekst do uznania ich za Heckenschützen (partyzantów) – których nie chroniła Konwencja Genewska… Też jestem oburzony likwidacją wapienickiego pomniczka – pomimo zmyłkowej w treści (jak to u nas w B-B powszechne!), tablicy pamiątkowej! KLK
idiotyzm
Data: 2018-11-17 Autor: nie zarejestrowany ~piotr
Pamięć historyczna , a propagowanie nazizmu czy komunizmu to chyba co innego??? To jest część naszej chcianej lub niechcianej ale historii!!!
Cześć ich pamięci!
Data: 2018-11-20 Autor: nie zarejestrowany ~Obserwator
Uważam, że źle zrobili. Powinno się pamiętać zarówno o zabitych Sowietach, jak i Żołnierzy Niemieckich - im też należą się znicze i kwiaty, bo też byli ludźmi.
Tablica
Data: 2018-11-21 Autor: nie zarejestrowany ~emka
Usuniecie tego pomnika to typowa "mądrość etapu" jedne pomniki, nazwy, tablice są wymazywane z przestrzeni inne przywracane lub tworzone są nowe i tak historia kołem się toczy. Mój pradziad urodził i spędził dzieciństwo w zaborze rosyjskim, jego młodość to II Rzeczpospolita i czasy II WŚ następnie wiek dojrzały to siermiężne lata PRL i w końcu starość i śmierć w III RP.
Upamiętnienie
Data: 2018-11-22 Autor: KLK
Zgadzając się w pełni z tenorem wypowiedzi Sz. Przedmówców, chciałem jednak zwrócić uwagę na charakterystyczną niedoskonałość WSZYSTKICH bez mała upamiętnień miejsc gehenny Ofiar niemieckich: ich anonimoweość i co gorsza nawet brak precyzji co do liczby Ofiar oraz daty i okoliczności wydarzenia... Właściwie tylko śmierć Dha Mieczysława Piekiełki została właściwie odatowana i uhonorowana - choć i w Jego przypadku nie znamy okoliczności zabójstwa... To, że nie zajął się tym - pożal się Boże PRL-owski ZBOWiD można jeszcze zrozumieć, ale bielscy historycy współcześni? Muszą przecież paść pytania: Polacy, Rosjanie, cywile, Czerwonoarmiści, partyzanci, uzbrojeni czy nieuzbrojeni, kobiety, mężczyźni, data egzekucji, sprawcy egzekucji, data pochowania, data ekshumacji, dokąd ekshumowani??? KLK
To samo miejsce w innym czasie
Data: 2019-01-05 Autor: KLK
Memento mori! Widać są LUDZIE którzy pamietają, a nie tylko niszczą lub opluwają. W B-B okupant niemiecki dokonał kilku zbrodni na Polakach i jak wynika z tego tematu także na Rosjanach, które nie są przyzwoicie, tj. stosownie udokumentowane. Jak było za PRL-u - wiadomo, byle jak i byle nasze było na wierzchu, ale dlaczego jest nadal bez zmian teraz, prawie trzydzieści lat po odzyskaniu wolności? Nuże Panowie Historycy Bielicjaniści - do roboty: rzetelna kwerenda archiwalna + wywiady z dożywającymi swych dni świadkami historii Wapienicy!
Propagowanie komunizku
Data: 2019-01-06 Autor: nie zarejestrowany ~Stanisław Biłka
Zlikwidowano tym samym część historii naszego miasta! OBURZAJĄCE. Z drugiej strony, ten sam IPN nie widzi tabliczek z nazwiskami "wielkich ludzi złego systemu" Lenina i W. Wasilewskiej, które po dzień dzisiejszy są na elewacjach budynków!
"Propagowanie komunizmu?"
Data: 2019-03-09 Autor: KLK
Kamienie wołać będą...
Komuno wróć!!
Data: 2019-03-11 Autor: nie zarejestrowany ~st
Komuno wróć!!
Pamiętamy
Data: 2019-03-15 Autor: nie zarejestrowany ~17.09.1939
Pomnik sowieckich gwałcicieli i polskiego kolaboranta.
Pytanie
Data: 2019-03-15 Autor: nie zarejestrowany ~ Artur
Jestem ciekaw ilu bielszczan ma we krwi krew rosyjską? Bo chyba trochę urodziło się w wyniku gwałtów czerwonoarmistów.
My też
Data: 2019-04-10 Autor: nie zarejestrowany ~liberumveto
Ciekawe ilu bielszczan urodziło sie w wyniku gwałtów hitlerowskich okupantów i ich ideologicznych spadkobierców w postaci pseudowyklętych zbrodniarzy i pospolitych kryminalistów ?

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
nie ma już pomnika w Wapienicy, likwidacja pomnika Wapienica, stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.075 s