Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Zbieracze chrustu pod Dębowcem 1932; status quo ante i post ante

Zbieracze chrustu pod Dębowcem 1932; status quo ante i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2019-08-29 21:42:15
Rok zrobienia zdjęcia: 1932
Kategoria: Cygański Las i okolice, Góry w mieście, Portrety mieszkańców,
 Reprodukcja czarnobiałego zdjęcia ze str. 337 monografii Aloisa Kremsy „Kamienica – niemiecka wioska wyspy językowej Bielsko-Biała na skraju Beskidu Śląskiego” z roku 1995. Opis zdjęcia w polskim przekładzie brzmi: „Zbieracze chrustu podczas odpoczynku pod Dębowcem: pan Lanż z paniami Tyrna, Lanz i Scharek. Fotografia z 1932 roku przekazana przez Waltera Scharka, Braunschweig”. Ha – przywykliśmy myśleć, że zamożnym przecież mieszkańcom Kamienicy i Olszówki Górnej niczego oprócz wlatujących do ust pieczonych gołąbków – nie brakowało, a tu ci gospodarze na włościach zbierają chrust na opał niczym jakaś biedota! Dla przypomnienia dodam zatem: mieszkańcy ci nie byli posiadaczami drzewodajnych lasów, a posiłki gotowali także latem na blasze kuchennej! Stąd ten uznany za zwyczajowy proceder zbierania odpadów drzewnych w okolicznych lasach, które związane w unoszące się wysoko ponad głowami wiązki, porządnie ubrane - choć bose, panie zanosiły do domu. Ten proceder czyszczenia lasu wywierał niewątpliwie korzystny wpływ na wygląd lasu, a nawet na gospodarkę leśną!

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2019-08-29
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2019
 To bez wątpienia ta sama łąka jw., tyle że w ujęciu z nieco wyższego punktu – a zatem obiektywem zwróconym bardziej w kierunku północnym. Las stanowiący przedłużenie lasu porastającego Dębowiec – obecnie z przewagą drzew liściastych, w dolnej części okala obecny Potok Dębowiec zmierzając ku tzw. Dolinie Gościnnej, kiedyś był to Potok ze źródełka Gimsy (Gimsaquelle) powyżej Schroniska. Część terenu na południe od obecnej ul. Karbowej pokryła się w latach ubiegłych drogą samozasiewu gęstwiną, która została wycięta pod budowę dolnej stacji wyciągu. Zdjęcie zrobione zostało na terenie dolnej części stoku narciarskiego, nowocześnie oświetlonego, naśnieżanego agregatami śniegowymi, które w okresie letnim zgromadzone są w dolnej części terenu wraz z ratrakami „Pistenbully” F-y Kässbohrer, czerwierniąc się w głębi zdjęcia. A na 1. planie fotografa podziwiają turyści z 4-osobowej kanapy wyciągu  narciarskiego, czynnego także w lecie dla … ludzi żądnych pięknych widoków! Z lewej strony Stacja Nr 2 ścieżki dydaktycznej: „Beskid Śląski”. Z niej i pozostałych: „Płazy” obok oczka wodnego, nad którym w dzień słoneczny uwija się do ... tuzina dorodnych ważek, „Buczyny”, „Świerczyny”, „Polany”, „Rośliny chronione Dębowca” dowiedzieć się można wielu ciekawostek przybliżających nam piękno naszego krajobrazu ojczystego, warto dla zapoznania się z nimi na chwilę się zatrzymać, można też odpocząć na wygodnych ławkach. A u góry następne atrakcje: Schronisko serwujące napoje i posiłki, placyk zabaw dla dzieci, GOPR-ówka czynna zimą, no i urokliwa rustykalna kapliczka p.w. Matki Boskiej Fatimskiej ze studzienką obdarowującą uzdrawiającą wodą z ujęcia Siostry Łucji… Zaś kiedy robotnicy leśni nie obrabiają koło tej kaplicy najpiękniejszych drzew wytrzebionych w masywie Dębowca i Cubernioka, miło tu i zacisznie: „trwaj chwilo” … 
bladzmiana

Komentarze

Zwyczajowy proceder
Data: 2019-08-30 Autor: sentyment
Jeszcze w latach 80-tych w "moim Bujakowie" ten zwyczajowy proceder miał miejsce. Obecnie zwyczajowym procederem jest wywożenie chrustu, trawy i liści na miejskie wysypisko śmieci. Tamtego świata już nie ma.
"Zwyczajowy proceder"
Data: 2019-08-31 Autor: KLK
Witaj "sentyment" - także z sentymentem wspominam czasy, kiedy zbierałem pod lasem większe patyki do ... kominka! Wydaje mi się jednak, że dla tamtych włościan 1932 roku, a więc czasu "wielkiego kryzysu gospodarczego", zbieranie chrustu było gorzką koniecznością życiową - pomimo uśmiechniętych min! To nie tylko typowo niemiecka gospodarność na każdym kroku, wskazują na to choćby bose stopy pań Lanz, Tyrna i Scharek...
Chrust z pod Cubernioka
Data: 2019-09-05 Autor: nie zarejestrowany ~Cuberniok
Jako maly chlopiec wraz z kolegami karczowalismy suche swierki(suszki) w masywie Cubernioka i taszczylismy ku chalupie.Co za wspomnienia.
"Chrust spod Cubernioka"
Data: 2019-09-08 Autor: KLK
Witaj Sąsiedzie, Cuberniok kamienicka góra domowa - a zatem musiało to być nawet niedaleko Dębowca i Kamienicy! Ale nie tak dawno temu, spotkałem w ... Cygańskim Lesie starszego pana wywożącego na wózeczku ręcznym konary - wypisz wymaluj jak te pana Lanza na zdjęciu! No i wolno mu było, prawo takie nadał mu sam Książę Pan Mieszko Cieszyński w Roku Pańskim 1312! Pozdrawiam serdecznie - KLK
"Pan Lanz"
Data: 2019-09-15 Autor: KLK
Nie potrafię się opędzić od myśli: "Czy Pan Lanz ze zdjęcia nie jest oby tożsamy z Ernstem Lanzem, późniejszym szefem bielskiego Freikorpsu JDP i Kreisleiterem NSDAP - o czym nie wspomina p. Kremsa w swej monografii i o którym zadziwiająco mało informacji znaleźć można w Google"?

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Zbiracze Chrustu pod Dębowcem w 1932 roku stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.058 s