Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krzeszowie; status quo ante i post ante

Kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krzeszowie; status quo ante i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2020-05-22 12:21:14
Rok zrobienia zdjęcia: 1959
Kategoria: Inna miejscowość,
 „A może byśmy tak najmilsi, wpadli na dzień do … Krzeszowa”  z jego pięknym neogotyckim kościołem parafialnym pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy? I choć to przeciez nie tak daleko Bielska-Białej: między Andrychowem i … Suchą Beskidzką, mało kto tam zajeżdżał, nie mówiąc już zawędrował, choćby tylko dla tego rzadkiej urody, okazałego kościoła, zbudowanego w pierwszych latach XX wieku we wsi liczącej niewiele ponad tysiąc mieszkańców! Nasza grupa turystyczna z BFOD „Befado”, w jednolitych dresach klubowych, znalazła się tam w ramach rajdu nocnego PTTK na trasie Inwałd – Sucha Beskidzka latem 1959 roku. Po późnym noclegu w maleńkim schronisku na Leskowcu, spędzonym leżąc pokotem na podłodze, gdzie w szczególną pamięć wryło się wydarzenie, iż kiedy już tak leżeliśmy stłoczeni – że szpilki nie wetknąć, do salki wcisnęła się jeszcze trójka turystów, zgłaszając: „Nam też tu przydzielono nocleg!” – i jakoś go z nami (cudem!) spędzili! Ach – te słodkie lata młodości: nikt się nikogo nie krępował, trzeba było tylko uważać, aby za bardzo nie urazić śpiących obok: najlepszego kolegi z ledwie co poślubioną małżonką; dopiero poranna pobudka i wyjście na niedzielne, świeże powietrze górskie przynosiło ulgę! A że kuchnia schroniskowa nieczynna, po ablucjach w niedalekim źródełku, prędko ruszamy w drogę – śniadanie zjemy w krzeszowickiej gospodzie! Ale ta też jeszcze jest po sobocie nieczynna, a tu dzwonią na mszę świętą – chyba uczniowską bo wali na nią cała wioskowa młodzież, idziemy więc i my – niepomni, żeśmy przecież … sami ZMS-owscy "bezbożnicy" są! Chyba w tym Krzeszowie swoim zorganizowanym wystąpieniem zrobiliśmy małą sensację, co wynika nawet z tego zdjęcia archiwalnego sprzed 61 laty…   

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2020-05-21
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2018
 Na współczesnym zdjęciu internetowym Łukasza Cholewy możemy podziwiać Kościół w Krzeszowie w pełnej krasie, już bez rusztowań, w zadbanym otoczeniu; prezentuje się tu niczym zabytek z epoki – średniowiecza! Nadal godny zwiedzenia, choć w pobliżu tyle teraz atrakcji turystycznych, choćby zapora wodna na Skawie w Świnnej Porębie, no i ta Sucha Beskidzka ze swoim odrestaurowanym „Małym Wawelem” i słynną Starą Karczmą „Rzym” – bliźniaczą tej wcześniej poznanej w Jeleśni. Nie zapominajmy też o ulubionej górze Wadowiczanina Karola Wojtyły – Leskowcu na Beskidzie Małym, teraz nazywanym Groniem Jana Pawła II i stąd gęsto nawiedzanym przez turystów!   

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2020-05-22
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1959
 To tematycznie stonowane zdjęcie dołączam jako bonus dla tych z P.T. Pasjonatów „Beskidii”, których nie zraziła jeszcze moja maniera wspominkarska: w drodze na Leskowiec, może jeszcze niedaleko za Inwałdem, zatrzymaliśmy się na moment przy tym cudnym krzyżyku z figurką. Przypatruje mu się z bliska Wandzia Stawarz-Mateja, nasza nowa koleżanka ze Wzorcowni; dryblas objuczony wielgachnym plecakiem to uwielbiany przez każdego – najlepszy kolega Gustek Wolny z Rycerki Górnej, pracownik Dz. Gł. Mechanika - oczywiście BFOD "Befado". 

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2020-06-03
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1959
 Po osiągnięciu grzbietu górskiego za Kaczyną – idylliczny krajobraz Beskidu Małego w kierunku Ponikwi i Świnnej Poręby, cienie ścielą się już nisko, ale i Leskowiec jest już nie tak daleko… Hilda Kenig-Warchoł, Jasiu Sadkowski, niezapomniani koledzy…

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2020-06-03
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1959
 Po zejściu z Leskowca, krajobraz z górskiego przeobraził się w podgórski i turysta w drodze na metę w Suchej Beskidzkiej musi się liczyć z taką oto niespodzianką w krętym wiejskim holwegu. Lepiej nie ryzykować natknięcia się na groźnie wyglądające rogi krówek i za czasu umknąć na jego wysokie obrzeże! 
bladzmiana

Komentarze

Było - minęło
Data: 2020-06-04 Autor: alicjaanna
Minie kilka miesięcy, a wśród tych turystów będzie przyszła żona fotografującego.

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Krzeszów, Kościół Parafialny po mszy niedzielnej, stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.043 s