Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Las „Kamieniec Puńca” – Miejsca Pamięci; status quo ante i post ante

Las „Kamieniec Puńca” – Miejsca Pamięci; status quo ante i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2020-10-30 15:03:49
Rok zrobienia zdjęcia: 1978
Kategoria: Cieszyn, Zdarzenia, Wspomnienie PRL-u,
 Przy uroczym przydrożnym Lasku „Kamieniec Puńca” zatrzymywaliśmy się nieraz w drodze powrotnej z odwiedzin Cioci Mani Rychlikowej w cieszyńskim Domu Opieki Sióstr Zakonnych – dla wytchnienia i posilenia się. Nie zagłębialiśmy się tam za bardzo z dziećmi w las ze względu na gęste poszycie, ot tylko dla uzbierania bukiecików kwiatów leśnych, no i dla podziwiania przyrody tego odludzia. Musiało to być przed 1979 rokiem, kiedy przebijając się przez gąszcz w niecce terenowej okolonej pięknym starodrzewem liściastym, zauważyłem tam ślad ludzkiej ręki: ogrodzony sztachetkami skrawek gruntu, pośrodku którego stojący w wysokiej zieleninie słoik z wyschłymi kwiatami i … wypalone znicze – ani chybi grób! Nie pamiętam już krzyża, z pewnością nie było żadnego napisu…

Zaciekawieni, zatrzymaliśmy wracając samochód przy gospodarstwie niedaleko szosy cieszyńskiej i tam od gospodarzy uzyskaliśmy wyjaśnienie: to symboliczny grób rozstrzelanych przez żandarmerię niemiecką żołnierzy Wehrmachtu, którzy tuż przed opuszczeniem przez Niemców Cieszyna w dn. 03.05.1945 odmówili dalszej walki: po śmierci Hitlera i kapitulacji Berlina, ich zdaniem dalsza wojna nie miała sensu – należało się poddać tak jak wszyscy inni! Innego zdanie był sąd wojenny prowadzony przez tzw. oficerów narodowo-socjalistycznych, który skazał ich na śmierć za niesubordynację, czyli odmowę walki do ostatniego żołnierza jak to nakazał Führer… Egzekucję zaobserwował po kryjomu jeden z mieszkańców wsi z tzw. ambony do polowania. Niestety, indagowany gospodarz nie wiedział, ilu wehrmachtowców zostało rozstrzelanych i kto ich zakopał, ale wiadomo że przywieziono ich samochodami. To okoliczni gospodarze urządzili po wojnie ten symboliczny grób…  

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2020-10-30
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1996
 Po śmierci Cioci rzadko bywaliśmy w tamtych okolicach, dopiero wiosną 1996 roku zajechaliśmy tam zobaczyć i może czegoś więcej się dowiedzieć: i spójrz: w głąb lasu prowadzi teraz dróżka, której lewa odnoga wiedzie do wytrzebionej pomiędzy drzewami niecki terenowej; samo zaś  miejsce pamięci zostało zaaranżowane w postaci symbolicznej mogiły otoczonej białymi sztachetkami, z figurką Ukrzyżowanego Zbawiciela na krzyżu u wezgłowia; u stóp okazały bukiet kwiatów; nadal żadnego napisu! 

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2020-10-30
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2011
 Ostatni raz, w maju 2011 roku dotarliśmy tam z kłopotami: dawniej zjeżdżało się do Lasu po prostu z ul. Cieszyńskiej/Bielskiej, teraz należy podjechać drogą szybkiego ruchu do Gumien aż pod Cieszyn i krążąc po okolicy szukać tego Lasu „Kamieniec Puńca”! Dla wytrwałych nagroda: Miejsce Pamięci jest oznakowane przy wejściu do lasu, teraz niecka terenowa przypomina niewielką polanę leśną, a w miejsce „nagrobka” pojawił się pomniczek z wielkim krzyżem stylizowanym wg Krzyża Virtuti Militari, ustawionym na kamiennym postumencie z napisem:  „NIEZNANI ŻOŁNIERZE WOJNY 1939-1945. KOMBATANCI”, na wyłożonym kostką podłożu przed pomniczkiem bukiety żywych kwiatów i sporo wielkich zniczy, za pomniczkiem odnowiony krzyż z figurką Zbawiciela. Całość robi dobre wrażenie – tylko ten napis: dlaczego nie informuje jak było naprawdę? Czy o tym Miejscu Pamięci żołnierzy niemieckich – ofiar zbrodni nazistowskiej w przeddzień kapitulacji, wiedzą stosowne instytucje niemieckie, choćby „Deutsche Kriegsgräberführsorge E.V.”, w których kompetencji leży opieka nad takimi grobami? Aż się prosi o rzetelną tablicę informacyjną z nazwiskami tych Ofiar, a także sprawców tej zbrodni…  

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2020-10-30
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2011
 

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2020-10-30
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2011
 Święto Zmarłych to właściwa chwila do przypomnienia imion i nazwisk wszystkich ofiar totalitaryzmu – tak jak się to stało na nieodległym drugim Miejscu Pamięci w tymże Lesie „Kamieniec Puńca” – tym razem Ofiar władzy komunistycznej – zapewne UBP, które zamordowane zostały w 1946 roku. Tam na postumencie bliźniaczo podobnego pomniczka napisano: „ZGINĘLI ZA POLSKĘ W 1946 r.: Edward Bąk, Karol Bączek, Jan Dziedzic, Władysław Greń, Emil Michnik, Stefan Wójcik.  KOMBATANCI” I na czerwonej tablicy na wielkim krzyżu w tle: „ODDALI ZYCIE ZA POLSKĘ WOLNĄ I SPRAWIEDLIWĄ”.Także  tu u stóp pomnika kwiaty i znicze…

Prosiłoby się o to, aby i u nas w Bielsku-Białej, przecież byłej stolicy Województwa, stosowne władze wykazały równą staranność przy identyfikacji i upamiętnieniu Ofiar zbrodni hitlerowskiej i późniejszej komunistycznej. Póki co – zda się, że obowiązuje u nas anonimowość…


Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2020-10-30
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2011
 
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Miejsce Pamięci w Lesie "Kamieniec Puńca" k. Cieszyna stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.16 s