Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Osiedle SM „Strzecha

Osiedle SM „Strzecha

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2021-03-03 18:13:48
Rok zrobienia zdjęcia: 2007
Kategoria: Osiedla,
 Motto: Konstanty Ildefons Gałczyński, „Pieśni”: …Chciałbym i te trzy łby wronie ocalić od zapomnienia

Niby nic niezwykłego, zwyczajne małe osiedle mieszkaniowe – jakich wiele powstało w Polsce Ludowej, ale dla ludzi którzy tu znaleźli swą przystań życiową – to niemal cały ich świat, od chwili kiedy się tu wprowadzili – niemal zawsze z warunków niegodnych życia w Europie XX wieku… Zwłaszcza, że tych sześć 11-kondygnacyjnych punktowców Spółdzielnia Mieszkaniowa „Strzecha” zlokalizowała na terenie rozległych ogrodów pomiędzy dolnymi odcinkami ulic Sobieskiego i Cieszyńskiej i zadbała o maksymalne zachowanie naturalnej zieleni; pomogli w tym mieszkańcy skupieni w Radzie Osiedla, zakładając m. innymi ogród skalny i nasadzając pachnące wiosną bzy… A na zdjęciu z marca 2007 widzimy wyróżniającą to nasze Osiedle formę dendrologiczną: wierzbę płaczącą o osobliwym, nieco niesamowitym kształcie, usytuowaną przy przejściu pomiędzy blokami i transformatornią na północnym skraju osiedla: nie ma drugiej takiej na całym obszarze naszego Miasta! 

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2021-03-02
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2007
 Niezwykłość kształtu konarów uwidacznia się zwłaszcza na zdjęciu z kwietnia 2007, wykonanym pod słońce w kierunku zachodnim: miło wczesną wiosną w takim anturażu wracać Alicji do domu z zakupów w mieście!  

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2021-03-02
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2016
 Widok pomnikowego drzewa w tym ujęciu jest tak fascynujący, że nie oparłem się i po niemal dziesięciu latach (czerwiec 2016) powtórzyłem to zdjęcie. Drzewo jakby spotężniało, lepiej widać zwisające warkocze gałęzi, nic nie wskazuje na to, aby jakoś zagrażało otoczeniu lub przesłaniało widok z okien bloków mieszkalnych; brak także w pobliżu elektrycznej sieci napowietrznej… 

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2021-03-02
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2019?
 Kilka lat później – pozostał  z niego tylko (zdrowy!) pień nad murawą i rozsiane wokół trociny…

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2021-03-02
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2021
 Stan aktualny (luty 2021): usunięcie pozostałości pnia ściętej wierzby oraz nasadzenie w otoczeniu dwóch młodych drzewek, wskazuje na póbę naprawienia brutalnej wyrwy w krajobrazie osiedlowym.

Dobre i to – ale ile dziesiątek lat będzie musiało upłynąć, aż wiotkie drzewka nabiorą postury swojego potężnego poprzednika? Nie mówię już o unikalnym kształcie, urodzie, sentymencie do zabytków przeszłości – to rzeczy nieprzewidywalne… Niech więc to ścięte DRZEWO pozostanie choć w postaci tego zapisu komputerowego na łamach www.beskidia.pl, niczym te „trzy łby wronie” Konstantego Ildefonsa… Jednym – ku pamięci, innym jako przestroga. 

bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Niezwykłe drzewo na Osiedlu SM "Strzecha" przy ul. Czystej stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.076 s