Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Widok na Bielsko-Białą z tarasu Schroniska PTTK na Dębowcu; status quo ante i post ante

Widok na Bielsko-Białą z tarasu Schroniska PTTK na Dębowcu; status quo ante i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2021-03-14 13:00:26
Rok zrobienia zdjęcia: 2009
Kategoria: Cygański Las i okolice, Góry w mieście, Kościoły,
 Prawie zapomniany widok z tarasu schroniska w 2009 roku: na łagodnej części stoku, wprost przed nami wznosił się okazały drewniany krzyż, postawiony tu niezwykle uroczyście w 1947 roku, w miejsce przełamanego w pół we wrześniu 1939, zapewne przez najzagorzalszych kamienickich i bielskich hitlerowców! W zimie to spod sztachetowego ogrodzenia tego krzyża zjeżdżało się na nartach w dół, nieco na lewo aż po samo „Piekiełko”, śnieg był tu zazwyczaj wyjeżdżonyn na tzw. „beton” i trzeba było uważać, aby nie najechać wzgl. nie zostać najechanym przez mrowie szalejących wokół „łąkowców”. Oczywiście – na tej oślej łączce prawdziwych zawodników nie uświadczyłeś: tacy mistrzowie jak panowie Płonka, Stańco czy Baczak ćwiczyli w Szczyrku na Beskidku i Skrzycznem, zwłaszcza po uruchomieniu tam wyciągu krzesełkowego. Zaraz – zaraz, ale co to za „szałas” wznosi się przed krzyżem?  Wygląda na GOPRówkę, ale przecież bardzo porządna GOPRówka stoi przy drodze wiodącej do Schroniska; chyba to raczej mała kapliczka, za czym przemawia też, że jest objęta ogrodzeniem krzyża.  

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2021-03-14
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2014
 Niemal ten sam widok pięć lat później, tyle że z ustawionych tam porządnych, rustykalnych stołów i ławek: Bielsko ze swymi blokowiskami i Elektrociepłownią niemal bez zmian, ale z bliższego pola widzenia zniknął krzyż z szałasem i wysokimi drzewami obok, a także ogrodzenie sztachetowe; w ich miejsce zaraz za tarasem ogrodzony siatką ogródek zabawowy dla dzieci i młodzieży ze ściankami wspinaczkowymi, piaskownicą i huśtawkami. Alicja wprost nie może wyjść z podziwu nad tymi zmianami: wszystko tu wydaje się estetyczne, solidne i użyteczne – ale co się stało … z krzyżem i szałasem, do których przecież przywykliśmy? 

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2021-03-14
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2012
 O tym, że planuje się zbudowanie na Dębowcu kościółka – głośno było już od dawna i … nie zachwycaliśmy się tym pomysłem… Przecież Dębowiec sam w sobie jest wystarczająco piękny i atrakcyjny swymi widokami i leśnym otoczeniem, a zimą stokami narciarskimi, aby jeszcze poprawiać to co podarował nam sam Stwórca – uważaliśmy. I kiedy coś tam zaczęto dłubać niedaleko „Kamienia Schimki”, nie zwracaliśmy specjalnie na to uwagi, przecież wokół drwale ciągle ociosywali drzewa po zrywce, a niedaleko stąd trwała szumna budowa wielkiego ośrodka narciarskiego: wyciągu kanapowego, masztów oświetlających, agregatów śniegowych i wielkie roboty ziemne! Stąd kiedy pewnego dnia spostrzegliśmy zbudowany tam obiekt: drewniany: jakby przycupnięty kościółek z wielospadowym dachem krytym gontem, z którego stożka wyrastała latarnia sygnaturki z krzyżem – po prostu – oniemieliśmy z zachwytu! Jakże do tego cacka nie pasował stary „szałas” – który ustawiono zaraz obok! Ale był wrzesień 2012 i jak widać, jeszcze trwały roboty wykończeniowe; na ostateczną ocenę przyjdzie jeszcze poczekać…

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2021-03-14
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2016
 Mamy wrzesień 2016 i oto widok na miejsce ostatecznego ustawienia pamiątkowego Krzyża na Dębowcu; prawda, że przedstawia się imponująco? Co prawda, krzyż nasz jest znacznie niższy od pierwotnego liczącego 13 m, ustawionego przez kamienicką młodzież katolicką w 1937 roku – ale nie dziwmy się, w 1947 roku radość była tak wielka, że władze komunistyczne w ogóle się na ten krzyż zgodziły! No i zniknął wreszcie dysonans: nie pasującego tam „szałasu”, w jego miejsce zbudowano stylistycznie dopasowaną do kościółka, miniaturową „quasikapliczkę” z automatycznie obsługiwanym wodozdrojem ze studzienki „Siostry Łucji” o własnościach zdrowotnych… Trochę niżej – rustykalny konfesjonał, stoły z ławkami, z których piękny widok na Szyndzielnię z Kołowrotem i całoroczny tor saneczkowy! Takież ławy widoczne są na zdjęciu przed kapliczką, dla wiernych słuchających cotygodniowych niedzielnych mszy świętych, które odprawiają księża pallotyni od Św. Andrzeja Boboli (obok Szpitala Wojewódzkiego). Projektantami Kaplicy byli Stanisław i Dominik Gawlasowie, budowę rozpoczęto w 2012 roku, uroczyste poświęcenie 25.04.2013.

I co najważniejsze: naturalne piękno Dębowca nie doznało uszczerbku!

bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Widok na B-B z tarasu Schroniska PTTK na Dębowcu, stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.048 s