Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Bielskie Zakłady Tłuszczowe (elewator!) od strony BFOD „Befado”; status quo ante i post ante

Bielskie Zakłady Tłuszczowe (elewator!) od strony BFOD „Befado”; status quo ante i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2021-05-19 21:29:53
Rok zrobienia zdjęcia: 1962 (?)
Kategoria: Dzielnice, Fabryki i Firmy, Wspomnienie PRL-u,
 Widocznym dla każdego przechodnia symbolem postępu w Bielskich Zakładach Tłuszczowych, było – po przeniesieniu końcowego odcinka ulicy Sempołowskiej zza głównego (żółtego!) budynku fabrycznego nad brzeg Białki – budowa wielkiego elewatora z 4 silosami nasion  oleistych w pobliżu toru kolejowego linii B-B – Żywiec. 

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2021-05-19
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2021
 Musimy się po latach zadowolić tym widokiem znad brzegu Białki, aby zobaczyć cokolwiek z potężnego elewatora z silosami nasion oleistych – tak się rozrosły oba sąsiednie zakłady: „Befado” i „Bielmar”. Na prawym skraju najstarszy, przedwojenny (żółty!) budynek „Olejarni” Pawła Hoffmanna, reszta działki gęsto zabudowana jest nowymi obiektami produkcyjnymi i magazynowymi. O dziwo: jakiekolwiek opary i dymy nad Zakładami są niewidoczne, a rodzaj produkcji tylko słabo jest wyczuwalny węchowo!

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2021-05-19
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2018
 Dla dociekliwego P.T. Pasjonata „Beskidii” ten oto widok z lotu ptaka, który zawdzięczamy niezawodnemu „Google Earth Pro”: tutaj widać, że oprócz szczątkowo widocznego z poziomu ulicy elewatora nasion oleistych, rozbudowanego do 6 silosów, za nim znajduje się jeszcze drugi elewator o 3 przepotężnych silosach, a tuż za nimi pole 2 ogromnych i 3 nieco tylko mniejszych walcowych zbiorników olejów roślinnych. Pod silosami oczekuje odbioru nasion kolejka 4 długachnych TIRów (jak one się tu wmanewrowały?), a na paśmie rozdzielczym ul. Sempołowskiej przed wjazdem na Zakład czekają 2 dalsze takie TIRy – jak widać, robota wre!  I to wszystko w … Spółce! Czyżby więc Edward Gierek nie tak znowu ze wszystkim się pomylił z tym swoim: „Polak potrafi”?
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Bielskie Zakłady Tłuszczowe - elewator nasion oleistych stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.042 s