Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Aleksandrowice XVII, Lotnisko (1959); status quo ante i post ante

Aleksandrowice XVII, Lotnisko (1959); status quo ante i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2022-08-30 21:16:54
Rok zrobienia zdjęcia: 1959
Kategoria: Aleksandrowice, Lotnictwo, Wspomnienie PRL-u,
 Widok szybowców nad Lotniskiem w Aleksandrowicach nie był także w tamtych latach niczym nadzwyczajnym, przecież nadal znajdował się tu główny ośrodek szybowcowy w Polsce – choć Leszno Wielkopolskie dzięki centralnemu położeniu (a więc trudniejszej drogi do ucieczki dla lotników na Zachód!) – zwolna zdobywało przewagę. Ale dzięki Szybowcowemu Zakładowi Doświadczalnemu w Aleksandrowicach i jego niezwykle efektywnemu Biuru Konstrukcyjnemu, rokrocznie prezentującemu nowe modele szybowców: po drewnianych nadszedł czas na wykonane z żywic epoksydowych na osnowie włókna szklanego i wreszcie węglowego, zwłaszcza zaś dzięki zaangażowanemu zespołowi młodych projektantów i wykonawców, to w naszych Aleksandrowicach właśnie konstruowano i budowano nadal szybowce, znajdujące uznanie nie tylko u szybowników krajowych, ale i u wielu zagranicznych…

Przejdźmy jednak do zdjęcia: co to za maszyna, którą latem 1959 roku tak uważnie obserwuje Lidia w czasie krótkiej sesji zdjęciowej niedaleko domu? To raczej nie któraś z krótkoskrzydłych wersji szybowców „Standard” wchodzących teraz w życie ze względów ekonomicznych, np. popularna „Mucha Standard”; piękną smukłą sylwetką przypomina natomiast „Fokę” – ale ta oblatana została dopiero rok później, w maju 1960, byłże by to więc … wysokowyczynowy, zawodniczy „Zefir 1”, oblatany po raz pierwszy na Sylwestra 1958? Mogłaby na to rówież wskazywać słabo widoczna „płetwa” statecznika pionowego, u wcześniejszych szybowców bardziej rzucająca się w oczy.

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2022-08-30
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2016
 Sześćdziesiąt lat później, już nie z perspektywy żabiej, tylko z wysokości małego plateau ponad byłym kamieniołomem: Lotnisko w Aleksandrowicach w pełnej krasie! Na 1. planie ulica Zwardońska – była Wapiennicza/Rolnicza, teraz wąska asfaltówka – ale zawsze coś, za przykopą nowalijki: asfaltowe tory dla rowerzystów, wrotkarzy, deskorolkarzy oraz odrębny chodnik dla pieszych – wokół całego obszaru Lotniska – dla celów rekreacyjnych! Na poboczu porządne ławki dla odpoczynku znużonych spacerowiczów i sportowców, są też kosze na śmieci i z rzadka lampy; cały teren Lotniska ogrodzony jest teraz parkanem siatkowym, wstęp wyłącznie od strony budynku Zarządu Lotniska i Aeroklubu w części północnej (od strony ul. Cieszyńskiej). Patrząc na południe, mamy z tego miejsca przed oczyma najpiękniejszą chyba panoramę pasma Beskidu Śląskiego, jaka jeszcze pozostała w terenie chaotycznie zabudowywanym, począwszy od Bramy Wilkowickiej – stąd może te tłumy zmotoryzowanych zwiedzających tę trasę? Cóż – Europa, która nastała u nas wraz z upadkiem komunizmu. Szkoda tylko, że równocześnie upadły Zakłady Szybowcowe, a powstałe w ich miejsce przedsiębiorstwa prywatne okazały się efemerydami…   

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2022-08-30
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2016
 Albośmy to jacy tacy… Aeroklub oferuje teraz skoki spadochronowe w tandemie dla każdego – byle zdrowego i wystarczająco umotywowanego. Obok Pana Instruktora widzimy przed wejściem do samolotu ostentacyjnie niecykoryjną adeptkę skoków Urszulę: „Teraz albo nigdy”!

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2022-08-30
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2016
 No i już opadają bezszelestnie na spadochronie typu „latające skrzydło”, przy niemal idealnych .warunkach atmosferycznych: słaby wiatr wschodni i bezchmurne niebo, na miękką murawę Lotniska.   

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2022-08-30
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2016
 „Finis coronat opus” – Pan Instruktor przejmuje cały ciężar przyziemienia, adeptka skoków Urszula posłuszne unika kontaktu stopami z ewentualnymi niespodziankami podłożą …

 

Oczywiście – odbyć można tu także aeroklubowe przeloty samolotowe – naprawdę warte grzechu. Poleciłbym lot z Panem Antonim Kuflem – start i lądowanie o niebo gładziej aniżeli ruszenie lub zatrzymanie autobusu miejskiego; spełniał też życzenia pasażerów: lot nad tym albo tamtym domem, działką, zbiornikiem w Wapienicy, Międzybrodziu, na Żarze… Niestety, wpis mój jest spóźniony: w Internecie smutna wiadomość: zmożony ciężką chorobą zmarł w dn. 03.07.2022 zasłużony instruktor pilot, dyrektor Aeroklubu Bielsko-Bialskiego w latach 1999…2019 Antoni Kufel. Pozostanie we wdzięcznej pamięci wielu; niech spoczywa w spokoju!   


 

bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Szybowiec nad Lotniskiem w Aleksandrowicach stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.034 s