Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Widok z wieży spadochronowej

Widok z wieży spadochronowej

Rodzaj: Pocztówka, Autor: Bilitis, Dodano: 2009-01-08
Rok wydania pocztówki: 1920-1929
Kategoria: Panorama miasta, Szkoły,

Widok z wieży spadochronowej w Bielsku

de Bielitz


Blick vom Fallschirmturm im Schießhauspark. Der wurde 1937/38 errichtet, wae 40 m hoch und man baute ihn 1939, schon im Kriege, ab.

bladzmiana

Komentarze

Wierza spadochronowa
Data: 2009-02-06 Autor: nie zarejestrowany ~Katarzyna
Gdzie znajdowała się wieża spadochronowa i kto ją zburzył?
wieża
Data: 2009-02-06 Autor: beskidia
Wieża została zbudowana w 1937 lub 1938 roku (źródła różnie podają) i znajdowała w Parku Miejskim (liczyła 40 metrów) czyli w rejonie obecnego boiska sportowego przy obecnej ulicy Piastowskiej. Została rozebrana w 1939 roku, już w okresie wojennym.
Wieza
Data: 2016-12-06 Autor: nie zarejestrowany ~Priv
I ponoć stoi w Katowicach w parku Kościuszki
do Priv
Data: 2016-12-06 Autor: Andrzej001
Żart jest nie na miejscu. Wieża spadochronowa w Katowicach była miejscem tragicznych wydarzeń we wrześniu 1939 roku.
Żart
Data: 2016-12-06 Autor: sentyment
Może to nie żart, tylko porażająca niewiedza ?
jaki znowu żart?
Data: 2016-12-07 Autor: nie zarejestrowany ~Priv
Dlaczego żart? Taką informacje znalazłem w czasopiśmie kilka lat temu. Ale proszę mnie nie pytać w jakim. Znajdę to umieszczę przypis. Ponieważ źródło niepewne to i pojawiło się słowo "ponoć". Orginalna wieża z Katowic została rozebrana. Po wojnie postawiono kopię i "ponoć"(do czasu potwierdzenia:) wykorzystano odnalezione elementy z bielskiej konstrukcji. Może zamiast uderzać w wysokie tony przedmówcy poszperaja w archiwach a nuż będzie można powiedzieć coś pewniejszego
Wieża w Katowicach.
Data: 2016-12-07 Autor: Tygiel
Żart faktycznie "nieśmieszny". Problem polega na tym, że tragedia jaka znamy zdaje się nie mieć potwierdzenia w faktach. Już kilkanaście lat temu wskazywano na dokumenty niemieckie, które mówią, o tym, że z katowickiej wieży 4 września 39 r. prowadzono z karabinu maszynowego niecelny ostrzał wkraczających jednostek Wehrmachtu. Stanowisko szybko obezwładniono strzałami z działa. I tyle... Opisana po wojnie heroiczna obrona tego obiektu zdaje się nie miała w ogóle mieć miejsca. Nie wiadomo kto prowadził ten ostrzał, nie były to regularne jednostki Wojska Polskiego, bo wojsko wcześniej się wycofało. Nie ma potwierdzenia, że byli to harcerze. Może dawni powstańcy śląscy, ktoś inny?
Datowanie
Data: 2016-12-07 Autor: korzeniowski
Datowanie widokówki na okres 1920 - 1929 jest błędne gdyż wieżę oddano do użytku znacznie później, bowiem w czerwcu 1938 r. Widokówkę wydała Hilde Pallmann, a więc nie wcześniej niż pod koniec 1939 r. Wieżę zdemontowali Niemcy wkrótce po wkroczeniu do Bielska. Przypuszczam więc, że wydawczyni skorzystała z polskiego, przedwojennego zdjęcia. Wieżę znam o tyle, że byłem świadkiem skoku mego ojca z niej.
Wysokie tony
Data: 2016-12-07 Autor: sentyment
Priv:Wybacz ale Twój pierwszy wpis wybrzmiał jako żart.Zasugerowałeś że cała wieża z Bielska stoi w Katowicach.Wieżę odbudował Konstal Chorzów w 1950-51r Jest bardzo mało prawdopodobne aby wykorzystano elementy bielskiej wieży.Co do wydarzeń wrześniowych; temat rzeka... Pozdrawiam!
Wieza
Data: 2016-12-08 Autor: nie zarejestrowany ~Priv
Oki. Nie taki był mój zamiar.
"Rozbiórka bielskiej wieży spadochronowej"
Data: 2016-12-10 Autor: KLK
Pamiętam jak dziś: z Ojcem w drodze do Kasy Chorych na roentgen zimą/przedwiośniem 1940, gdzieś z rogu Słowackiego i Sixta zauważyłem poprzez bezlistne drzewa Parku Strzelniczego niebieskie ogniki na kratownicy naszej wieży! Zapytany o to Ojciec, odpowiedział sarkastycznie: "Niemcy rozbierają palnikami wieżę spadochronową, aby mieć żelazo dla prowadzenia wojny!" Faktycznie: likwidacja tej doskonałej na ćwiczenia dla ich Fallschirmjäger wieży przez zwykle racjonalnych Niemców - była zupełnie nieracjonalna!

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
widok z wieży spadochronowej bielsko, Bielsko-Biała stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.045 s