Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Unikat - Lotnisko w Aleksandrowicach

Unikat - Lotnisko w Aleksandrowicach

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: beskidia, Dodano: 2009-01-10
Rok zrobienia zdjęcia: 1939
Kategoria: Militaria, Lotnictwo,

Unikatowa fotografia z 1939 roku - miesiąc nieznany - Lotnisko w Aleksandrowicach - samolot w polskich barwach wojskowych z prawdopodobnie podwieszoną bombą lotniczą.

źródło zdjęcia: portal aukcyjny.

de Flugplatz

Polnische Flugzeuge mit wahrscheinlich angehängter Bombe vor dem Gebäude des Flugplatzes in Alöexanderfeld im Jahr 1939.

Na pytanie komenarza gdzie byly koszary 3go PSP moja odpowiedz:  przy ul. Sobiekiego (Josefstraße), gdzie jest teraz szpital dla dzieci. Ja mieszkalem obok tych koszar. Witam!
Na rogu tego placu Wolnosci stoi wielki krzyz.
AK

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: Bilitis Dodano: 2009-01-13

 


Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: Bilitis Dodano: 2009-01-13

 

bladzmiana

Komentarze

super fota
Data: 2009-01-11 Autor: nie zarejestrowany ~Krzyś
aż się czuję klimat tamtych lat
gdzie te samoloty?
Data: 2009-01-11 Autor: nie zarejestrowany ~kaka
Gdzie się podziały ... te samoloty? Szkoda, że Bielsko nie ma własnego muzeum z samolotami i szybowcami z okresu przedwojennego jak np. Kraków, ehhh
lotnisko w aleksandrowicach
Data: 2009-08-22 Autor: nie zarejestrowany ~andrzej
Zdjęcia przedstawiają uszkodzony polski samolot - w nocy z 31 sierpnia na 1 wrzesnia 1939 roku mój ojciec pełnił wartę jako żołnierz 3 psp na tym lotnisku. Po rozoczęciu wojny o godz. 5.00 otrzymał rozkaz z dowództwa 3 psp o zniszczeniu samolotów żeby nie dostały się w ręce wroga.Zdjęcia te przedstawiają więc samoloty uszkodzone przez polskich żołnierzy a nie przez Niemców.Uszkodzeń samolotów dokonano przy pomocy młotów rozbijając urządzenia nawigacyjne, koła oraz smigła co jest doskonale widoczne na jednym ze zdjęć gdzie uszkodzeniom przyglądają sie niemieccy żołnierze.Ojciec opowiadał mi o tym po wojnie ale nigdy nie myślałem że gdziekolwiek napotkam ślad po tej historii.Ponadto mam pytanie- przy jakiej obecnie ulicy znajdują sie byłe koszary 3 psp?
zastanawia mnie i dziwi
Data: 2009-09-05 Autor: nie zarejestrowany ~mcmaxim
...dlaczego 1. samolotów nie ewakuowano drogą powietrzną? 2. nie podpalono/wysadzono ich?
super
Data: 2009-09-06 Autor: nie zarejestrowany ~Dawid
zdjęcia pozwalają na refleksje .naprawdę chciałbym więcej takich zobaczyć.
wyjaśnienie uszkodzonej P-11-tki
Data: 2009-09-11 Autor: nie zarejestrowany ~tomek
Samolot został uszkodzony w potyczce powietrznej i został uszkodzony podczas lądowania. http://www.308.cieszyn.pl/pierwsza.html
koszary
Data: 2009-11-02 Autor: Alois Kremsa
Koszary 3PSP byla prza ul. Jozefa (Sobieskiego)
Zasadzka myśliwska w Aleksandrowicach
Data: 2010-11-04 Autor: nie zarejestrowany ~KK
Ze strony 121 Eskadry Myśliwskiej: "Od 20 sierpnia 1939 r. na lotnisku Szkoły Pilotów LOPP w Aleksadrowicach koło Bielska na Śląsku Cieszyńskim czuwała kolejna zasadzka myśliwska. Wystawiła ją 121 Eskadra Myśliwska. 8 pilotów (w tym czterech ze 122 Eskadry: ppor. Bronisław Skibiński, plut. Antoni Markiewicz, st. szer. Paweł Kowala, st. szer. Tadeusz Krieger) miało do dyspozycji 4 PZL P-11c. Pierwszego dnia wojny piloci zasadzki w Aleksandrowicach mieli „pełne ręce roboty”. Wykonano 30 lotów, niszcząc bez strat własnych 2 bombowce Heinkel He-111 oraz obserwacyjnego Henschla Hs-126. Pierwsze zwycięstwa dla 121 Eskadry uzyskali plut. pil. Leopold Flanek (w rejonie Kęt) oraz kpr. pil. Jan Kremski (w rejonie Trzyńca). Jak pisze Wacław Król w „Krakowskich skrzydłach” walka pary, w której leciał Kremski, odbyła się pomiędzy Skoczowem a Cieszynem. Wieczorem 1 września, na rozkaz nowego dowódcy III/2 Dywizjonu Myśliwskiego, kpt. pil. Waleriana Jasionowskiego, samoloty z zasadzki w Aleksandrowicach dołączyły do macierzystej eskadry na lotnisku Igołomia." Należy przypuszczać, że jednak jedna z "Jedenastek" wylądowała po locie bojowym awaryjnie, uszkadzając podwozie i stąd nie mogła zostać wyewakuowana z Aleksandrowic.
Pilot
Data: 2021-09-19 Autor: nie zarejestrowany ~Daniel Filo
Samolot z tymi oznaczeniami (numer na skrzydle 142 i 8 na boku) należał do pchor. Władysława Chciuka który zaliczył nim dwa zestrzelenia.

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Lotnisko w Aleksandrowicach, fotografia bielsko, stare zdjęcia bielsko, stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.035 s