Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Przed Wielką Destrukcją XVI ZDJĘCIE Nr 0005

Przed Wielką Destrukcją XVI ZDJĘCIE Nr 0005

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: Jack, Dodano: 2009-02-10
Rok zrobienia zdjęcia: 1974
Kategoria: Wspomnienie PRL-u, Zamek Sułkowskich, Wzgórze,

Taras zamkowy na dachu bazarów handlowych w kwietniu 1974 r. z latarniami jarzeniowymi w kolorowych osłonach.. Do 1945 r. taras zamkowy tonął w zieleni. W głębi widoczne górne kondygnacje kamienicy Józefa Schuberta z 1913 r. przy ul. Zamkowej 3.

Właścicielem zdjęć i praw autorskich jest Jacek Konieczko.

de Schloß

Die Schloßterrasse auf den Dächern des Basars 1974 mit Leuchtröhren-Lampen mit bunten Tüchern verhüllt.Bis 1945 stand die Terrasse hier noch im vollen Grün. Hinten das Obergeschoß des Hauses Josef Schubert aus 1913 am Schloßgraben.

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: Jack Dodano: 2010-12-14
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2010
Współczesny wygląd tarasu zamkowego. Nawet coś rośnie!
bladzmiana

Komentarze

Taras
Data: 2009-02-10 Autor: nie zarejestrowany ~Artur Berdarich
Teraz to mi trochę żuchwa opadła...piękne.I z pewnością jedyne.
Wystawa
Data: 2009-02-10 Autor: van czyz
Pisałem to też pod innym pańskim zdjęciem, te zdjęcia zasługują na wystawę bądź może nawet na własny mini album. Czy był Pan w biurze promocji miasta albo w muzeum?
Malunki
Data: 2009-02-11 Autor: nie zarejestrowany ~Bilitis
Na tym zdjeciu, na murze widać jakieś malunki. Ja tam widzę żołnierzyka, janosika, górala beskidzkiego z trąbitą. Bieniek jakiś czy co?
ODBUDOWA
Data: 2010-12-14 Autor: nie zarejestrowany ~Kozian
Po tych zdjęciach widać, że jest możliwe przywrócenie tarasu, przez odbudowę zburzonych kramów w formie podcieni. I nie wymaga to kolosalnych nakładów pieniędzy ani niszczenia cennej architektury. W ten sposób zachowany zostanie przechód dla pieszych, arteria nie zostanie zwężona a miasto odzyska to, co chyba każdemu brakuje
Wysoki trotuar
Data: 2010-12-14 Autor: nie zarejestrowany ~kosamaxi
Myślę, że nie ma sensu budować podcieni, bo uzyskanie zgody konserwatora zabytków trwałoby z 10 lat, a efekt i tak byłby niewspółmierny do klimatu dawnych kramów. A podcienie i tak po tygodniu byłyby... co tu dożo mówić - zasikane i wysprejowane. Zresztą - niegdyś w tym miejscu był goły mur obronny, więc zawsze pocieszam się (bo co mi pozostało), że niejako przywrócono stan oryginalny. Teraz, zamiast kolejnych przebudów, po prostu dbajmy o stan obecny. Ulicy Schodowej i przylegającym do niej kamienicom przydałby się kompleksowy remont. Do tego dorzucić parę klimatycznych, kutych w żelazie detali (latarnie, ławeczki, słupki itp.) i byłaby to większa atrakcja niż kolejka linowa donikąd, czyli na Szyndzielnię.
Tarasy a przyszłość.
Data: 2010-12-14 Autor: nie zarejestrowany ~CK
Na dziś dzień i z tego co mamy możnaby uczynić bardzo przyjazne i atrakcyjne miejsce. Trzebabyłoby, po pierwsze, zadbać o estetykę murów podtrzymujących tarasy tj. pokryć je cegłą do końca ulicy, bądź w całości okładziną kamienną stylizowaną na kamień łamany z którego były wykonane mury, bądź obłożyć mury dodatkowym murem przyporowym powtarzającym architekturę dawnych bazarów (te przy okazji stabilizowały wzgórze). Po drugie trzebaby wprowadzić na tarasach zorganizowaną zieleń i stylową małą architekturę (ławki!). Po trzecie zrewitalizować ciąg zachowanego wewnętrznego obwodu murów miejskich. Po czwarte, oczywiście otoczenie tj. ul. Schodowa i przywrócenie ogrodu przed zamkiem. Po piąte, nie dopuścić do budowy krytej kładki z tarasów na Plac Żwirki i Wigury (to jest po prostu nie przemyślany pomysł). Bazary natomiast, byłoby super, ale niestety na dziś dzień nie jest to alternatywa realna.
ODBUDOWA
Data: 2010-12-15 Autor: nie zarejestrowany ~Kozian
CK o jakiej kładce piszesz? A to co proponujecie to pełna zgoda, ale jedno nie wyklucza drugiego. Nie możemy myśleć kategoriami: Nic nie budujmy bo zaraz naszczają, obsrają lub pomażą, w ten sposób podcienia na rynku i inne inwestycje nigdy by nie powstały. Mamy XXI wiek - monitoring, ciągłe odpowiednie oświetlenie, lokalizacja.. więc o to bym się nie martwił. Konserwatora mamy godnego pożałowania, ale przy dobrym projekcie nie powinien blokować, tym bardziej, że to nie przebudowa a odbudowa, co prawda nie w linii pierwotnej, ale zbliżonej. EFEKT KOŃCOWY WIDZIANY Z PERSPEKTYWY TEATRU BYŁBY TAKI SAM JAK KIEDYŚ! Mało tego, taka odbudowa byłaby dopiero motorem napędowym do zadbania o to wszystko, o czym piszecie :)
Kładka.
Data: 2010-12-18 Autor: nie zarejestrowany ~CK
Pisał o tej kładce Roberto pod tym zdjęciem: http://www.historia.beskidia.pl/1637_bielsko_-_biala_zamek_i_poczta_inaczej_stare_zdjecie.html Niestety link na stronie www.bielsko-biala.pl już jest nieaktualny. Z tego co pamiętam ten pomysł znajdował się w pliku z planami inwestycji miejskich. Ciekaw jestem na jakim stadium obecnie jest ten pomysł. A co do odbudowy bazarów w postaci przejścia podcieniowego. Jeśli już tak sobie marzymy to uważam, że byłoby to nawet lepsze rozwiązanie niż odbudowa bazarów z zamiarem umiejscowienia tam sklepów (reklamy i inne typowe dla sklepów pierdółki). Mogłaby to być otwarta galeria tj. jedno przęsło - jedna praca, do tego jeszcze jakieś wyjście z podcienia na ogrody na górze. Podświetlenie podcieni w nocy musiałoby wyglądać bardzo efektownie z zewnątrz...Tymczasem wracając na ziemię, na razie nie możemy sobie nawet poradzić z grupą osób, które myślą, że pozjadały wszystkie rozumy i serwują nam w mieście kolejne nieudane i krytykowane realizacje, które jakkolwiek ,,napewno zostaną docenione przez przyszłe pokolenia``, ,,bedą się podobać osobom o wyrobionym smaku`` i ,,nie bedą pseudozabytkami`` ;)

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.039 s