Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Przy Bystrzańskiej

Przy Bystrzańskiej

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: krasnal, Dodano: 2011-01-27 14:35:56
Rok zrobienia zdjęcia: 1950-1959
Kategoria: Ulicówka, Architektura,
Stara kamienica przy ul.Bystrzańskiej 57 stoi do dzisiaj,dawniej część (dzielnica) miasta popularnie nazywana "...u Genzera" - pewnie od jakiegoś nazwiska jegomościa z tamtej okolicy (pewnie źle nazwisko napisałem),chyba miał obok rzeźnie.Może ktoś ma więcej informacji i zdjęć o tej okolicy?

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: Ewa Janoszek Dodano: 2011-01-28
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2000-2009
Kamienica ta obecnie ma adres ul. Bystrzańska 8. Porównując ze starszym zdjęciem widać skutki niekorzystnej przebudowy w parterze, nie ma też secesyjnego szczyciku nad skrajnym ryzalitem (po prawej stronie), szkoda bo to był jeden z ładniejszych secesyjnych budynków na tej ulicy.  

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: Anhen78 Dodano: 2011-05-03
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2010-2011

Kontynuacja

Bystrzyńskiej  56 i 57

Historia tych budynków dla tej okolicy jest ciekawa  ze względu na bliskie sąsiedztwo  zakładu  rzeźniczego  i masarni co mam udokumentowane  zdjęciami  z tego okresu, a które wkrótce zostaną opublikowane. Wracając do budynku o numerze 8,  to  Ewa nie może  publikować zdjęć  publicznie bez zgody właścicieli . Najpierw należało by się zapoznać z historią tego budynku i dlaczego obecnie ten budynek tak  wygląda . Wzmianka w księgach wieczystych  o tym budynku sięga   roku 1882. Dowiadujemy się z niej, że w pierwszej kolejności  została wybudowana  "jatka” do której dostarczano z miasta posiłki dla osób,  które wyrąbywały drzewa tworząc w ten sposób łąki, na których wypasano bydło i systematycznie powstawały budynki . Przy tej  właśnie „jatce” został wybudowany dom,  który istnieje do dziś. Gospodarze tego budynku mieszkali na górze,  a w dolnej partii był sklep i magazyn . Po drugiej wojnie światowej właściciel  tą nieruchomość sprzedał i wyjechał z kraju . Nowi właściciele kontynuowali po poprzednikach tą samą branżę handlową . Rozwijający się drobny handel prywatny został brutalnie przerwany przez przymusowe wywłaszczenie właścicieli i przejęty przez ówczesne rządy kolejno niszczące  wielopokoleniowy dorobek tych rodzin poprzez  dewastację  obiektów . Statut tego budynku nie stanowi dla  konserwatora zabytków żadnej wartości historycznej  i w ten sposób  można go było wyburzyć jako  „jatkę” w 2004 roku. Antoni H.

 



Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: Anhen78 Dodano: 2011-05-03
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2010-2011
Decyzja UM.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: Anhen78 Dodano: 2011-06-23
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1960-1969

Fragment ściany od strony południowej budynku o którym jest tak głośno w korespondencji . Szkoda że ten budynek tak ważny historycznie dla tego miejsca nie ma statutu zabytku.  Antoni H



Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: krasnal Dodano: 2012-02-24
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1954
Widok od strony południowej, widoczna jeszcze dobudówka sklepu mięsnego, dziś również jej nie ma.
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Bystrzańska, stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.045 s