Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > ulica Hałcnowska po wojnie

ulica Hałcnowska po wojnie

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: maria waleria, Dodano: 2013-04-18 16:23:58
Rok zrobienia zdjęcia: 1949
Kategoria: Panorama miasta, Dzielnice, Góry w mieście,
 Oto widok z okna (lata tuż po wojnie) na ul. Hałcnowską - w głębi Hanslik (Gaiki), Hrobacza - Beskid Mały. Nie widać dokładnie już rowu przeciwczołgowego, który przecinał pola z południa na północ, a biegł od Hanslika do Śląskich Komorowic. Był kopany rękami Polaków latem 1944 roku; robota była straszna, bo trapezowy rów musiał być głęboki na co najmniej 3 m i takiż szeroki z wierzchu, a u dołu szeroki na metr. Kopali go chyba ze dwa miesiące, wreszcie skończyli... ...a potem, kiedy pogodnego, aczkolwiek zimnego poranka 8 lutego 1945 roku przyszli Sowieci, to pierwszą rzeczą, którą rozkazali zrobić - to zakopać rów przeciwczołgowy. Oczywiście zakopywali go ci sami ludzie, którzy dopiero co wyleczyli rany na dłoniach po wykopaniu tegoż. Jeszcze kilka lat okoliczni mieszkańcy wywozili na taczkach do resztek rowu śmieci i inne odpadki gospodarskie. Potem powstały tam ogródki działkowe.

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: maria waleria Dodano: 2013-04-20
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2013
 Oto widok z tego samego okna po sześćdziesięciu latach... Teren dawnych łąk i pastwisk zajęły ogródki działkowe, zamiast wąskiej szosy do Hałcnowa ze starymi drzewami na poboczach - czteropasmowa ulica Wyzwolenia, zasłonięta ekranami dźwiękochłonnymi oraz enklawa spokoju - górująca nad dzielnicą ulica Brzozowa z nowymi zabudowaniami, gdzie z trudem można znaleźć dwa przedwojenne budynki.
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
ul. Hałcnowska, mieszkańcy stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.046 s