Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Fascynacje staromiejskie III: Schodowa Nr 5, status quo ante i post ante

Fascynacje staromiejskie III: Schodowa Nr 5, status quo ante i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2014-10-29 17:58:09
Rok zrobienia zdjęcia: 1961
Kategoria: Portrety mieszkańców, Wspomnienie PRL-u, Architektura,
No – siermiężnie tu dosyć mamy w roku 1961 w jednym z najurokliwszych zakątków tej naszej bielskiej starówki – ulicy Schodowej, bardzo urozmaiconej, bo biegnącej schodami terenowymi od placu Żwirki i Wigury – tuż na początku Wysokiego Trotuaru, aż na poziom Kościoła Świętego Mikołaja i potem już równo aż na Rynek. Ale wcześniej, gdzieś w połowie schodów skręca na lewo brukowaną kocimi łbami uliczką o tej samej nazwie, pomiędzy mur ceglany odgradzający ją od starych kamienic przy Placu Żwirki i kamienny mur oporowy wznoszącego się wysoko nad nią Kościoła, aby minąwszy po lewej Klasztor Sióstr Notre Dame, znowu zejść krótszymi już schodami, na ulicę Woroszyłowa – byłą Staszica! Na zdjęciu widzimy zdrożoną Alicję, spoglądającą na fotografa z wyrzutem o przydługie pozowanie w ten upalny dzień, a ustawiona jest na małym placyku u szczytu schodów, przed pochodzącym z XVIII/XIX wieku domem Schodowa Nr 5, ciekawym przez to, że od ulicy jest parterowy, a po zejściu po schodach za bramą z tyłu, fasada ciągnąca się nad murami miejskimi przy ulicy Zamkowej jest trójkondygnacyjna!

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-07-02
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2014
Pięćdziesiąt cztery lata później, mimo że znowu upał, Alicja pogodnie przyjmuje szykany tegoż fotografa, no bo ucieszyło ją to – że ten dotąd zaniedbany fragment naszej starówki wreszcie doczekał się renowacji: dach domu Schodowa Nr 5 już pokryty nowiutką dachówką ceramiczną, a od strony ulicy Zamkowej, budynek imponuje nową, kremowo-żółtą fasadą. A po zakończeniu remontu – wrzucimy na „Beskidię” jeszcze jedno zdjęcie!

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-09-05
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2014
Tym razem, to jest po upływie dwóch miesięcy od zamieszczenia zdjęcia z zapowiedzią, że po zakończeniu remontu wrzucimy na „Beskidię” jeszcze jedno zdjęcie, pokazuję stan robót na dzień dzisiejszy, z prośbą do P.T. Pasjonatów, aby sami dokonali oceny ich postępu. Mój komentarz – do tablicy ostrzegawczej UWAGA – PRACE NA RUSZTOWANIU na siatce ochronnej opuszczonych od miesięcy rusztowań: „Robota aż się w rękach tych miejskich stachanowców pali!” Byle do wiosny?

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2015-05-03
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2015
Zdjęcie to wykonane zostało co prawda w połowie marca 2015 roku, a więc faktycznie na wiosnę – ale gwoli prawdy obiektywnej, rusztowania zdemontowano już znacznie wcześniej – bo tuż przed Bożym Narodzeniem 2014 roku. Myślę, że każdy postronny widz, zwłaszcza mający możliwość porównania „przed”, w trakcie i „po” – będzie oszołomiony uzyskanym po zakończeniu prac zewnętrznych efektem wizualnym, być może nawet uzna niektóre detale za przedobrzone, choćby ten ahistoryczny cokolik, mnie on jednak cieszy – bo … on jeden chyba ma szanse przetrwania ataku grafficiarzy! To najnowsze zdjęcie unaocznia jednak, że dom Schodowa Nr 5 – obecnie niczym „kwiatek u kożucha”, wyznacza teraz nowe standardy dla tego – zdaniem wielu, najbardziej malowniczego fragmentu i istnej wizytówki naszego Miasta, wymuszając tym samym przyspieszenie renowacji/konserwacji pozostałych budynków i małej architektury tego rejonu. W naszym tak ubogim w zabytki Mieście, konserwacja ich przebiegać jednak musi ze szczególną pieczołowitością, aby nie utracić żadnego elementu ich substancji – o co słusznie apelowali w tym miejscu Pasjonaci „Beskidii”: „van_czyz” i „CK”. Sensowny byłby tu, jak się zdaje, jakiś zalegalizowany nadzór społeczny, skoro substancja zabytkowa Miasta była i pozostaje nadal poza głównym nurtem zainteresowania czynników oficjalnych.
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Schodowa Nr 5 stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.051 s