Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Bielski Rynek, status quo ante i post ante

Bielski Rynek, status quo ante i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2014-10-29 17:57:46
Rok zrobienia zdjęcia: 1958
Kategoria: Rynek, Wspomnienie PRL-u, Architektura,
Spoglądając na północno-zachodni narożnik Rynku – nie potrafię sobie nawet przypomnieć, kiedy to spolegliwe władze nadały mu nazwę Placu ZWM czyli Związku Walki Młodych, najprawdopodobniej po połączeniu Bielska i Białej w dniu 01.01.1951 roku, co spowodowało konieczność zmiany nazwy wielu ulic i placów; w tym też czasie plac ten przekształcony został w widoczny na zdjęciu, estetyczny skwer. Wcześniej pełnił funkcję targowiska miejskiego i wyłożony był na całej powierzchni ustawionym na sztorc kamieniem polnym, a że pomiędzy kamieniami wyrastały trawki i mech – cała płyta cudnie się zieleniła! Pośrodku, tam gdzie teraz palma – stała wysoka latarnia elektryczna z wodopojem dla koni, przecież wieśniacy przyjeżdżali ze swym towarem do miasta wyłącznie konnymi furmankami, które ustawiali z boku. Po zahandlowaniu, udawali się na zakupy do sklepów z towarami żelaznymi i technicznymi: Hoffmanna (zaraz po wojnie – Steciaka!) – po 2-stronnych schodkach w 1. kamienicy z lewej i u Morawitz`a – w niewidocznej tu pierzei wschodniej. No i nie byliby sobą – gdyby nie odwiedzili jednej z licznych gospód w okolicy, z których najbardziej znana „Pilsner Hof” serwowała znakomite piwo Urquell! Chciałbym w tym miejscu jeszcze dyskretnie zwrócić uwagę na dwoje drzwi wejściowych o łukowych nadprożach w drugiej kamienicy pierzei północnej: to wiadomy przybytek, z dala już wyczuwalny dzięki emanowanej przez siebie, intensywnej woni amoniaku…

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-07-08
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2014
Dopiero dokładniejsze przyjrzenie się upewnia nas, że to ten sam Rynek – ale jakże po tych pięćdziesięciu sześciu latach, jakie upłynęły, odmieniony! No bo „rewitalizacja” bielskiej starówki skupiła się na Rynku właśnie, który wraz z odzyskaniem przez kraj wolności, utracił narzuconą mu nazwę organizacji Janka Krasickiego (tego co to skrytobójczo zastrzelił I. Sekretarza PPR Bolesława Mołojca!) oraz Hanki Szapiro-Sawickiej i odzyskał nazwę tradycyjną… Przybyły mu historyczne statuy Św. Nepomuka i Neptuna – „Gabel-Jury” z wodotryskiem, zabytkowa studnia, pozostałości wagi miejskiej w głębi – szkoda tylko, że w entouragu nawiązującym do moskiewskiego mauzoleum… Zachwyca pierzeja zachodnia Rynku ze zrekonstruowanymi podcieniami, niestety, podczas robót w 1998 roku runęła fasada domu Hoffmanna, na szczęście bez ofiar… W widocznym z prawej strony najokazalszym, 4-piętrowym gmachu „Pilsner Hofu” czyli „Zajazdu Pilźnieńskiego” z 1912 roku, do niedawna funkcjonowała znana i modna cukiernia „Bolek i Lolek”, gdzie nabyć było można znakomite torty własnego wypieku. W 1953 roku do rejestru zabytków wpisano układ urbanistyczny całej starówki, a w 1960 wszystkie kamienice „ZWM-u”, czego jednak żaden z uspołecznionych właścicieli nie przestrzegał; dowolnie przebudowywano budynki, zmieniano dachy, zamurowywano lub powiększano okna i drzwi… Tak było i jest, a czy będzie - przyszłość dopiero pokaże.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: Tygiel Dodano: 2014-07-08
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1909
 

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: Tygiel Dodano: 2014-07-08
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 12.2002.
 

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: Tygiel Dodano: 2014-07-08
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2004
 
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Bielski Rynek stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.042 s