Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Fascynacje staromiejskie VI: Żwirki i Wigury Nr 3, status quo ante i post ante

Fascynacje staromiejskie VI: Żwirki i Wigury Nr 3, status quo ante i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2014-10-29 17:52:24
Rok zrobienia zdjęcia: 1960
Kategoria: Portrety mieszkańców, Wspomnienie PRL-u, Architektura,
Na opustoszałej od czternastu lat ulubionej ławeczce Babci Zofii, do której dojście ze znanego nam już balkonu i mostka, tym razem siedzi Alicja, uśmiechająca się bez przekonania na widok przed sobą – bo skąd miałaby wiedzieć, jaki widok roztaczałby się przed jej oczyma, gdyby nie zabrakło troskliwej opiekunki tej maleńkiej oazy zieleni, bujnego kwiecia i bluszczu szczelnie oplatającego ogrodzenie po obu jej stronach oraz mur za plecami, z którego pozostały tylko smutne resztki pod ławką? Zaś dla małego sąsiada zaglądającego ciekawie przez zawsze otwartą dla miłych gości furtkę, jest to oczywista codzienność i on z pewnością nie przekaże nikomu babcinego, godnego naśladowania wzorca…

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-07-15
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2014
A po upływie pięćdziesięciu czterech lat, z świadków tamtych czasów pozostał tylko jeszcze betonowy mur boczny, odgradzający były babciny ogródek od nowo założonego, wypielęgnowanego Skweru Miejskiego oraz kamienne schodki, prowadzące ongiś do furtki w ceglanym murze. Sam ogródek zaś gęsto zarośnięty jest teraz rosnącymi dziko tujami i krzewami, nie byłoby nawet miejsca do postawienia ławki; nie mamy powodów do radości…

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-07-15
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2014
Tak to teraz wygląda od strony ulicy Schodowej, z miejsca w którym był kiedyś ceglany mur i drewniana furtka, przez którą zaglądał do nas chłopczyk. U dołu widać mostek z balustradami nad podwóreczkiem z waszkuchnią, wyżej balkon Dziadków i wysoko z prawej okno, za którym w styczniu 1946 zmarła Babcia Zofia, opiekunka ogródka…

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-07-16
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1964
Najpełniejsze ujęcie ogródka Babci Zofii w osiemnaście lat po jej odejściu, możliwe dzięki temu, że dziko rozrosła roślinność jeszcze nie przesłoniła w zupełności jego powierzchnię. Na 1. planie widoczny ceglany komin z odcinkiem rury dymowej, odprowadzający dym z pieca waszkuchni, dostępnej z najniższego poziomu: zaszczurzonego minipodwórka. Dopiero na tym zdjęciu widać, jak maleńki był ten babciny ogródek, ale dzięki temu, jej dobremu gustowi i pracowitości - pięknie utrzymany, co pozostało dotąd w pamięci. Na ławce zasiada osoba nieznana nam dotąd: moja kuzynka Friedl z Neuenhagen b. Berlin, której wraz z mężem i synem udało się otrzymać zezwolenie odwiedzenia nas tego gorącego lata 1964 roku: dziewiętnaście lat po wojnie!

Rodzaj: Zdjęcie Dodano: 2014-09-05
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2014
Patrząc na ławeczkę na tle starego, ceglanego muru, z tego punktu widzenia nawet przez otwartą furtkę nie ujrzelibyśmy tego, co ukazało się zdumionym oczom młodego księdza-wikarego, gdy po udzieleniu Babci Zofii w styczniu 1946 roku ostatniego namaszczenia, Mama wyprowadziła go tędy na ulicę Schodową. „Nigdy bym się tego nie spodziewał!” – wykrzyknął na widok Świętego Mikołaja wznoszącego się wysoko ponad kamiennym murem, wśród gołych zimowych drzew, pokrytych śnieżną okiścią. Ale i latem widok jest ładny, choć zdjęcie – aby móc coś zobaczyć ponad bujnymi drzewami, zrobione fortelem: z najwyższego balkoniku domu Dziadków!
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Starówka, Żwirki i Wigury Nr 3 stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.031 s